Polska

Czy Joanna Mucha stanie przed prokuratorem? Chodzi o koncert Madonny

opublikowano:
AWIK_Mucha_14122022_03 ok.webp
Joanna Mucha, posłanka Polski 2050 (fot. Andrzej Wiktor/Fratria)
Prokuratura chce przesłuchać Joannę Muchę w charakterze podejrzanej. Chodzi o organizację koncertu Madonny w 2012 r. – twierdzi portal Onet, powołując się na swoje źródła. W związku z tym prokurator okręgowy w Warszawie wystąpił do Sejmu o uchylenie immunitetu posłanki Polski 2050.

Według prokuratury Joanna Mucha jako minister sportu zatwierdziła wypłatę na organizację koncertu amerykańskiej gwiazdy ponad 5,9 mln zł z rezerwy celowej resortu. Tymczasem były to środki przeznaczone na upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży oraz zadania związane z mistrzostwami Europy w piłce nożnej Euro 2012.

Prokuratura zwraca też uwagę, że Mucha wyraziła zgodę na to, by Narodowe Centrum Sportu użyczyło przestrzeń i powierzchnię Stadionu Narodowego prywatnej firmie. Było to potrzebne do organizacji koncertu, ale – jak twierdzą śledczy – wbrew przepisom.

Koncert Madonny odbył się na Stadionie Narodowym 1 sierpnia 2012 roku. Była to pierwsza wielka impreza muzyczna w tym miejscu. Miała udowodnić, że stadion jest wielofunkcyjny i nadaje się nie tylko do wydarzeń sportowych. Sęk w tym, że choć zgodnie z założeniami wydatki na organizację imprezy miały się zwrócić, w rezultacie resort stracił prawie pięć milionów złotych. Nie dość, że nie znaleziono sponsora, który miał wspomóc finansowo organizację koncertu, to jeszcze nie wszystkie bilety zostały sprzedane.

Onet przypomina, że już w2013 r. Najwyższa Izba Kontroli uznała, że Ministerstwo Sportu niegospodarnie i niezgodnie z przeznaczeniem wydało pieniądze. I choć nie dopatrzyło się w tym złamania przepisów Kodeksu Karnego, to zawiadomiła rzecznika dyscypliny finansów publicznych.

Joanna Mucha już raz zeznawała w tej sprawie w prokuraturze w 2014 r. W tym samym roku śledztwo zostało umorzone – pisze Onet i przypomina, że wznowiono je, gdy ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym był Zbigniew Ziobro.

Prokuratura skierowała wniosek do Sejmu o uchylenie immunitetu Joanny Muchy w 2021 r. Przez trzy lata, do końca poprzedniej kadencji nikt się nim jednak nie zajmował. Po październikowych wyborach parlamentarnych w 2023 roku marszałek Sejmu Szymon Hołownia postanowił skierować go do ponownego rozpoznania.

We wrześniu sejmowa komisja regulaminowa opowiedziała się przeciwko wnioskowi. W środę Sejm zajmie się sprawozdaniem komisji.

źr. wPolsce24 za Onet

 

Polska

Daniel Obajtek tłumaczył w siedzibie NIK, dlaczego chciał budować w Polsce silny multienergetyczny koncern

opublikowano:
mid-24b21079.webp
(Fot. PAP/Marcin Obara)
Daniel Obajtek, b. prezes Orlenu stawił się w siedzibie NIK na przesłuchanie ws. m.in. fuzji Orlenu i Lotosu.
Polska

Czy Maciej Lasek odważy się na debatę w telewizji wPolsce24 na temat CPK? Czy jest tchórzem?

opublikowano:
AWIK_Lasek_5082022_01.webp
Czy Maciej Lasek znajdzie w sobie dość odwagi, by stanąć do uczciwej debaty o CPK? (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Maciej Lasek, dziś pełniący funkcję pełnomocnika rządu ds. CPK, a wcześniej zdeklarowany przeciwnik tego projektu opowiadał o swoich działaniach w Sejmie. Nie omieszkał zaatakować przy tym swojego poprzednika z PiS posła Marcina Horały. Rzecz w tym, że stosunek czasu, jaki obaj panowie mieli do dyspozycji wynosił 15 do 1 na korzyść Laska. Jak naprawić tę niesprawiedliwość zasugerował na naszej antenie poseł Andrzej Śliwka.
Polska

Dr Karol Nawrocki obywatelskim kandydatem na prezydenta. PiS ma dopiero w niedzielę ogłosić decyzję czy poprze prezesa IPN

opublikowano:
videoframe_45174276.webp
Telewizja wPolsce24 jako pierwsza podała, że prezes IPN dr Karol Nawrocki nie będzie kandydatem partyjnym na prezydenta, a wystartuje z komitetu obywatelskiego. W niedzielę PiS najpewniej udzieli mu oficjalnie swojego poparcia, co oznacza, że największa partia opozycyjna nie wystawi partyjnego kandydata w wyścigu o Pałac Prezydencki w 2025 roku. Karol Nawrocki nie jest członkiem żadnej partii politycznej.
Polska

Paulina Matysiak w porannej rozmowie: Trudno mówić Polakom - halo, nie chorujcie w październiku, przyjdźcie może w styczniu

opublikowano:
paulina_matysiak.webp
Paulina Matysiak nie szczędziła cierpkich słów pod adresem Izabeli Leszczyny (fot. wPolsce24)
Paulina Matysiak była gościem Bartosza Łyżwińskiego w Porannej Rozmowie Politycznej telewizji wPolsce24. Posłanka mówiła m.in. o konieczności odwołania Izabeli Leszczyny ze stanowiska ministra zdrowia, wolnych niedzielach i wigilii oraz o CPK i sytuacji polskiej kolei.
Polska

Bruksela ślepa na łamanie prawa w Polsce? Pokrętne tłumaczenia unijnego komisarza

opublikowano:
mid-24b22331.webp
Minister sprawiedliwości RP Adam Bodnar (P) i komisarz UE do spraw sprawiedliwości Didier Reynders (L) podczas konferencji prasowej, po spotkaniu w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie (fot. PAP/Rafał Guz)
Komisarz Unii Europejskiej do spraw sprawiedliwości Didier Reynders kolejny raz przebywa z wizytą w Polsce. Polityk został zapytany o komentarz do rozstrzygnięcia, które zapadło w Trybunale Konstytucyjnym. TK uznał, iż usunięcie Dariusza Barskiego, legalnego Prokuratora Krajowego odbyło się z naruszeniem konstytucji.
Polska

Bodnar chce siłą doprowadzić Ziobrę przed nielegalną komisję

opublikowano:
AWIK_Ziobro_3042024_61.webp
Adam Bodnar chce siłą doprowadzić Zbigniewa Ziobrę przed komisję śledczą (fot. fratria/ Andrzej Wiktor)
Choć Trybunał Konstytucyjny podważył legalność sejmowej komisji ds. Pegasusa, uznając ją za niekonstytucyjną, minister sprawiedliwości i prokurator generalny właśnie skierował do Sejmu wniosek, by siłą postawić przed komisją swojego poprzednika na tym stanowisku Zbigniewa Ziobrę. Czy to złamanie konstytucyjnej zasady nietykalności posła?