Polska

Pegasus to przy tym pikuś? Polska policja zakupuje nowy sprzęt do inwigilacji przestępców

opublikowano:
Kamery inwigilacyjne na ulicach naszych miast. Policja chce nas śledzić i widzieć o nas wszystko
Kamery inwigilacyjne na ulicach naszych miast (fot. Fratria)
Polska policja poinformowała, że zakupuje lub przedłuża licencję na narzędzia izraelskiej firmy Cellebrite, które umożliwiają przejmowanie danych z telefonów i urządzeń mobilnych. Według informacji przekazanych przez portal rmf24.pl, zakup obejmuje 60-miesięczną licencję, za kwotę blisko 10 milionów złotych.

Zakres funkcji tych narzędzi jest bardzo szeroki: możliwe jest m.in złamanie blokady ekranu telefonu, odczyt listy połączeń, wiadomości z komunikatorów, zdjęć, nagrań, historii przeglądarek, danych lokalizacyjnych, odzyskiwanie danych usuniętych z urządzenia, dostęp do danych przechowywanych w chmurze — np. konta Google, Dropbox czy Facebook — przez odpowiednie narzędzia chmurowe. 

Według portalu cyberdefesne24 urządzenie firmy Cellebrite umożliwia też analizę aktywności w mediach społecznościowych: tzw. profilowanie użytkownika, odczyt polubień, komentarzy, działań w internecie. 

Dodatkowo wspominana jest funkcja „analizy odcieni koloru skóry” – umożliwiająca sortowanie plików graficznych i klatek wideo — w kontekście pomocy przy analizie materiałów trudnych (np. treści pedofilskich) lub identyfikacji ofiar. 

Policja w wyjaśnieniu zaznacza, że narzędzie jest stosowane zgodnie z prawem i prawami człowieka, a zakup ma na celu poprawę skuteczności w walce z przestępczością, ponieważ – jak tłumaczy – „technologie się rozwijają, nie możemy pozostawać w tyle za przestępcami”. 

Warto jednak podkreślić jedną kluczową cechę: narzędzia Cellebrite nie działają całkowicie zdalnie. W wielu przypadkach wymagany jest fizyczny dostęp do urządzenia — np. policja musi podłączyć telefon do specjalnego urządzenia (np. za pomocą USB) lub uzyskać hasła/loginy do chmury.

Czy jesteśmy bezbronni wobec inwigilacji?

Zakup przez polską policję narzędzi takich jak Cellebrite pokazuje, że organy ścigania coraz bardziej inwestują w zaawansowaną technologię cyfrową — co może poprawiać skuteczność w zwalczaniu przestępczości, zwłaszcza tej związanej z cyfrowym śledztwem, komunikacją online, chmurą, mediami społecznościowymi.

Jednocześnie jednak pojawiają się poważne pytania dotyczące:

  • ochrony prywatności obywateli,
  • transparentności procedur stosowania tych narzędzi,
  • nadzoru nad tym, czy użycie takich technologii odbywa się zgodnie z prawem i w sposób proporcjonalny,
  • ryzyka nadużyć, nawet jeśli technologia nie jest identyczna z Pegasusem – bo zakres danych, które mogą być przejęte, jest ogromny.

Faktem jest, że choć narzędzia takie jak Cellebrite formalnie różnią się od głośnego swego czasu Pegasusa pod względem technicznym (zwłaszcza w zakresie fizycznego dostępu), to w praktyce ich użycie daje służbom bardzo głęboki dostęp do informacji o obywatelach. W tym kontekście ważne jest, by obywatele rozumieli zarówno zakres ich praw, jak i to, jakie narzędzia mogą być stosowane – i na jakich warunkach.

źr. wPolsce24 za rmf24.pl, cyberdefense24.pl

Polska

„Ojciec narodu”, „bohater”. Reportaż telewizji wPolsce24 obnaża bolesną prawdę o Ukrainie

opublikowano:
Bandera 2
„Kim jest dla ciebie Stepan Bandera?” – pytał mieszkańców zachodniej Ukrainy Piotr Czyżewski, autor reportażu „W cieniu Bandery. Złowroga spuścizna UPA” wyemitowanego na antenie telewizji wPolsce24. W odpowiedzi słyszał: „Ojciec narodu”, „bohater Ukrainy”.
Polska

ROZMOWA WIKŁY: Lobby ukraińskie i niemieckie kieruje rządem – były wicepremier Jacek Sasin nie zostawia suchej nitki na rządzie Tuska

opublikowano:
Jacek Sasin podczas programu Rozmowa Wikły w stacji wPolsce24, komentuje politykę rządu i relacje z Ukrainą
Jacek Sasin krytykuje rząd za wpływy lobby ukraińskiego i niemieckiego – Rozmowa Wikły (fot wPolsce24)
Były wicepremier Jacek Sasin w programie „Rozmowa Wikły” ostro skrytykował działania obecnego rządu, zarzucając mu uległość wobec „lobby ukraińskiego” oraz brak skutecznej obrony polskich interesów narodowych. Polityk odniósł się również do kwestii historycznych i relacji z Ukrainą, a także zapowiedział zmiany w kierownictwie politycznym, które jego zdaniem są konieczne, by przywrócić normalność w polskiej polityce zagranicznej.
Polska

Brutalnie kopnął kobietę w głowę. Policja pokazała wideo, które mrozi krew w żyłach

opublikowano:
1-477460 ok
Łódzcy policjanci zatrzymali agresywnego 41- latka, który z błahego powodu, okazując rażące lekceważenie porządku prawnego, kopnął w głowę 55-letnią kobietę. Nagranie, które udostępniła policja, przeraża.
Polska

ROZMOWA WIKŁY Od „Piątki z Hajnówki” po zatajanie zbrodni imigrantów. Tak rząd Tuska niszczy polskie bezpieczeństwo

opublikowano:
Jedna z najpiekniejszych polskich posłanek, Małgorzata Golińska w rozmowie z Marcinem Wikłą na antenie telewizji wPolsce24
Małgorzata Golińska w rozmowie z Marcinem Wikłą (fot. wPolsce24)
Rząd 13 grudnia niszczy polskie bezpieczeństwo. Małgorzata Golińska (PiS): "Oddali śledztwo smoleńskie w ręce Rosjan, a teraz narzucają nam migrantów i ideologię LGBT".
Polska

Burza po aresztowaniu Leszka Kraskowskiego. Śledczy przeszukali mieszkanie i samochód dziennikarza

opublikowano:
Znany dziennikarz aresztowany na 3 miesiące
(fot. wPolsce24)
Areszt na trzy miesiące dla znanego dziennikarza śledczego Leszka Kraskowskiego wywołał prawdziwy wstrząs w świecie medialnym. Decyzja sądu i organów ścigania zjednoczyła dziennikarzy od prawa do lewa, a w mediach społecznościowych padają fundamentalne pytania o wolność słowa i bezpieczeństwo tajemnicy dziennikarskiej w Polsce. „Czy to próba zastraszenia?” – pytają komentatorzy. Pytaliśmy o te kwestie Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Ujawniamy nowe kulisy sprawy.
Polska

Poświęcanie ministra trwa w najlepsze – wotum nieufności odrzucone. Kierwiński utrzymuje stanowisko

opublikowano:
Marcin Kierwiński i Donald Tusk podczas konferencji prasowej przed pojazdami Straży Granicznej – materiał wideo wPolsce24 dotyczący wotum nieufności wobec szefa MSWiA.
Marcin Kierwiński i Donald Tusk (fot.wPolsce24)
W środę w Sejmie, głosowano nad wotum nieufności wobec Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcina Kierwińskiego. Pomimo licznych zarzutów podnoszonych przez opozycję, minister utrzymał swoje stanowisko dzięki poparciu koalicji rządzącej. Opozycja krytycznie wyliczała braki kadrowe w Policji, nieszczelność granic oraz niezadowalający stan bezpieczeństwa wewnętrznego.