Zdrowie

Gruźlica w krakowskim liceum. Ponad 100 osób pod nadzorem

opublikowano:
Wykryto gruźlicę u licealisty. Służby reagują, ponad 100 osób sprawdzanych
Licealista trafił już do specjalistycznego ośrodka (fot. Fratria)
U ucznia jednego z krakowskich liceów zdiagnozowano gruźlicę. Ponad 100 osób – kolegów, nauczycieli i pracowników internatu, gdzie mieszkał chory – zostało objętych nadzorem epidemiologicznym. Licealista zaś trafił już do specjalistycznego szpitala.

Przypadek gruźlicy został oficjalnie potwierdzony przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie. 16 marca krakowski sanepid otrzymał informację o zachorowaniu z oddziału w Busku-Zdroju (woj. świętokrzyskie), która jako pierwsza odkryła ten przypadek.

Licealista, u którego stwierdzono gruźlicę, trafił już do specjalistycznego szpitala w Otwocku. To najbliższa placówka, która specjalizuje się w leczeniu tej choroby u dzieci i młodzieży. 

Według przedstawicielki krakowskiego sanepidu, jest to jedyny przypadek choroby w tej szkole. Do badań i nadzoru wytypowano 104 osoby, m.in. uczniów z klasy chorego i nauczycieli, uczestników WF i lekcji dodatkowych, a także mieszkańców bursy, w której mieszkał.

- Gruźlica w Krakowie występuje, nie jest to niestety choroba zapomniana. Od początku tego roku odnotowaliśmy 30 zgłoszeń dotyczących rozpoznania i podejrzenia tej choroby na terenie miasta i 10 w powiecie krakowskim. Diagnozowane są również osoby, które nie są mieszkańcami – takich zgłoszeń było 43 – powiedziała kierownik Oddziału Nadzoru Epidemiologii Agnieszka Kozłowska-Szota. 

Niedawno wykryto przypadek gruźlicy u ucznia ze Świnoujścia. Według ekspertów w Polsce, jeśli chodzi o zapadalność na gruźlicę, sytuacja jest jednak pod kontrolą. W 2024 roku zgłoszono blisko 4 tys. zachorowań. Rośnie natomiast liczba przypadków gruźlicy wielolekoopornej. Innym wyzwaniem są przybywający do naszego kraju migranci z wielu stron świata, w których sytuacja epidemiologiczna dotycząca tej choroby jest gorsza niż u nas.

źr. wPolsce24 za PAP/"Gazeta Krakowska"

 

System już się nie domyka. Pieniędzy brakuje nawet na pensje

opublikowano:
AW_Szpital_08102019_07
fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Szpitale powiatowe już są w fatalnej kondycji finansowej, a wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach będzie jeszcze gorzej. Nie dość, że nie mają z czego płacić kontrahentom, to zagrożone są nawet pensje dla pracowników. Obniżenie składki zdrowotnej raczej im nie pomoże.

Z dnia na dzień zniknął oddział szpitalny dla poparzonych dzieci. Rodzice w rozpaczy: „Nie mamy dokąd iść!”

opublikowano:
Zamknięcie oddziału rekonstrukcyjnego w Krakowie. Szpital zapewnia, że wszystko działa „bez zmian”
Szpital Uniwersytecki w Krakowie-Prokocimiu (Fot. wPolsce24)
Rodzice małych pacjentów są w szoku. W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie-Prokocimiu z dnia na dzień przestał działać oddział chirurgii rekonstrukcyjnej i leczenia oparzeń – jeden z nielicznych w Polsce, który zajmował się najtrudniejszymi przypadkami dzieci po urazach i rozległych poparzeniach.

Prezydent Karol Nawrocki dawno tak ostro nie mówił o Tusku. "Wziął polskich pacjentów za zakładników"

opublikowano:
Prezydent Karol Nawrocki podczas szczytu medycznego
Prezydent Karol Nawrocki podczas szczytu medycznego (fot. wPolsce24)
- Jestem przekonany, że zdrowie Polaków nie może i nigdy nie powinno zależeć od politycznego sporu, ale tak się niestety dzisiaj nie dzieje. Dzisiejsze spotkanie i tak też nie powinno być, ma charakter ratunkowy - powiedział Karol Nawrocki.

Pierwsze dziecko przyszło na świat na SOR. Lekarze: nie jesteśmy gotowi na powikłania

opublikowano:
Leżajsk poród
W szpitalu w Leżajsku, po zamknięciu oddziału ginekologiczno-położniczego, odbył się pierwszy poród na SOR. - Kobiety nie powinny rodzić na SOR – mówi reporterowi telewizji wPolsce24 Jerzy Jama, dyrektor leżajskiej placówki medycznej.

„Czarny tydzień” szpitali. Nawet 90 proc. placówek bierze udział w proteście

opublikowano:
Dramat finansowy szpitali. Ruszył ogólnopolski protest
W poniedziałek w całej Polsce szpitale powiatowe rozpoczęły protest. To tzw. „czarny tydzień”. Przyczyną jest dramatyczna sytuacja finansowa placówek.

Odlot minister zdrowia. Światy Sobierajskiej-Grendy i polskich pacjentów zupełnie się rozjechały

opublikowano:
Pacjenci mają zupełnie inne odczucia co do stanu służby zdrowia w Polsce niż zadowolona z siebie pani minister
Pacjenci mają zupełnie inne odczucia co do stanu służby zdrowia w Polsce niż zadowolona z siebie pani minister (Fot. Wiadomości wPolsce24)
Minister zdrowia Jolanta Sobierajska-Grenda przekonuje, że... sytuacja pacjentów w Polsce się poprawia. To słowa tak całkowicie oderwane od rzeczywistości, że aż trudno je skomentować.