Świat

Te koty są ikoną Nowego Jorku. Aktywiści chcą je zalegalizować

opublikowano:
chris-ww-cat-3568135_1280
(fot. ilustracyjna Pixabay)
Tysiące właścicieli nowojorskich bodeg trzyma w nich koty. Teraz aktywiści i politycy chcą, by stało się to legalne.

Bodegi są charakterystycznym elementem nowojorskiej kultury. Tym słowem określa się niewielkie sklepiki, które sprzedają towary pierwszej potrzeby i ciepłe jedzenie. Zwykle umieszcza się je na rogach budynków, są otwarte do późnych godzin nocnych, a ich właściciel jest również sprzedawcą. Często są prowadzone przez imigrantów.

Walczą z myszami i przyciągają klientów 

Jak informuje agencja AFP, wiele bodeg – mniej więcej jedna trzecia – ma własnego kota. Austin Moreno, właściciel bodegi na Manhattanie, powiedział dziennikarzom, że jego kot Simba jest niezwykle ważny dla funkcjonowania jego sklepiku, bo chroni towary przed myszami. Przyznał także, że zwierzę jest żywą reklamą, która przyciąga klientów. - Ludzie, bardzo często, przychodzą spytać, jak ma na imię. Pewnego dnia jakieś dziewczyny zobaczyły go po raz pierwszy, a teraz przychodzą tu codziennie – powiedział dziennikarzom.

Problem w tym, że koty w bodegach są w Nowym Jorku nielegalne. Zgodnie z przepisami sanitarnymi nie wolno bowiem trzymać zwierząt w sklepach, w których sprzedawana jest żywność, a za złamanie zakazu grożą wysokie mandaty. Być może jednak wkrótce się to zmieni. Aktywiści walczą bowiem o to, by bodegi nie podlegały pod ten zapis.

Jednym z nich jest Dan Rimada, założyciel organizacji Bodega Cats of New York, który robi kotom zdjęcia i publikuje je w mediach społecznościowych. W zeszłym roku stworzył w tym celu petycję, którą podpisało aż 14 tys. osób. - Te koty są częścią tkaniny Nowego Jorku, i to ważna historia do opowiedzenia – stwierdził.

Sprawa zainteresowała już polityków 

Być może ich wysiłki przyniosą efekty. Jak informuje AFP, zainspirowany tą petycją miejski radny Keith Powers stworzył projekt przepisów, które zwolnią właścicieli bodeg z tych mandatów. Projekt jego ustawy przewiduje także, że miasto sfinansuje im szczepienia i sterylizację ich pupili.

Nie wszyscy aktywiści uważają, że to do dobry pomysł. Becky Wisdom, która ratuje bezdomne nowojorskie koty, powiedziała, że groźba mandatu to dobry straszak na właścicieli bodeg, by dbali o swoje zwierzęta. Jej zdaniem miasto powinno także finansować sterylizację kotów biednym rodzinom, a nie biznesmenom.

Allie Taylor, prezydent organizacji Wyborcy za Prawami Zwierząt, zauważyła, że to nie miasto, a władze stanowe zajmują się przepisami dotyczącymi funkcjonowania sklepów. Ona sama popiera inicjatywę Lindy Rosenthal, członka zgromadzenia stanowego. Ta przewiduje, że trzymanie kotów w bodegach stanie się legalne, ale ich właściciele musieliby spełnić szereg warunków, m.in. ich sterylizację, regularne wizyty u weterynarza oraz zadbanie, by miały jedzenie, wodę i bezpieczne miejsce do spania.

Aktywiści twierdzą, że wielu właścicieli bodeg nie dba o dobrostan ich kotów, a gdy zachorują lub się zestarzeją, wyrzuca je na ulicę.

źr. wPolsce24 za AFP

Świat

Robert Bąkiewicz brutalnie skuty przez niemieckie służby! "Tata wymiotuje, ma połamane żebra”

opublikowano:
Robert Bąkiewicz podczas manifestacji
Berlińska policja użyła siły wobec Roberta Bąkiewicza. (fot. Fratria/ screen z X/@BlankaBakiewicz)
We wtorek doszło do niecodziennych wydarzeń w stolicy Niemiec. Robert Bąkiewicz, lider Ruchu Obrony Granic, został brutalnie zatrzymany przez berlińską policję podczas próby upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej. Według relacji jego córki, stan zdrowia polityka jest ciężki.
Świat

Niemcy i pamięć o II wojnie. Brutalna interwencja policji podczas marszu upamiętniającego ofiary

opublikowano:
Funkcjonariusze niemieckiej policji w kamizelkach odblaskowych otaczają grupę osób w parku miejskim. Wśród uczestników widoczna flaga Polski oraz drewniany krzyż, część osób rozmawia z policją podczas interwencji.
Interwencja niemieckiej policji wobec grupy polskich działaczy podczas zgromadzenia w Berlinie (fot. wPolsce24)
Brutalna interwencja policji wobec działaczy Ruchu Obrony Granic, którzy w Berlinie chcieli upamiętnić ofiary II wojny światowej. W sieci pojawiło się nagranie, które stawia pytania o proporcjonalność użytych środków podczas interwencji oraz sposób działania niemieckiej policji wobec polskich obywateli.
Świat

250 tys. zgwałconych Brytyjek, a służby udawały, że nic nie widzą. Raport wskazuje winnych: to pakistańscy muzułmanie

opublikowano:
Ujęcie z ulicy przedstawiające grupę przechodniów na chodniku w mieście. Na dole ekranu widoczny pasek informacyjny programu telewizyjnego z napisem „250 tys. ofiar islamskich gangów” oraz elementami graficznymi stacji informacyjnej.
Wstrząsający raport niezależnej grupy Rape Gang Inquiry (fot. wpolsce24)
Niezależne śledztwo ujawnia przerażającą skalę przestępstw seksualnych popełnianych przez zorganizowane grupy sprawców pochodzenia pakistańskiego. Dokument, który powstał dzięki zbiórce publicznej, w której wzięło udział ponad 20 tys. obywateli, ukazuje przerażający obraz seksualnego znęcania się nad setkami tysięcy nieletnich Brytyjek – w tym nad dziewczynkami w wieku szkolnym -przez zorganizowane grupy przestępcze. Brytyjskie instytucje państwowe przez dekady ignorowały problem w imię poprawności politycznej.
Świat

Ćwierć miliona skrzywdzonych dzieci i zmowa milczenia. Dziennikarz ujawnia szokujące szczegóły

opublikowano:
Bruno Topola na antenie telewizji wPolsce24
Bruno Topola na antenie telewizji wPolsce24 (fot. wPolsce24)
Przez dekady na naszych oczach, w sercu cywilizowanej Europy, rozgrywał się koszmar, o którym poprawność polityczna i elity władzy nakazywały milczeć. Opublikowany niedawno raport obnaża wstrząsającą prawdę: "W tym stuleciu zgwałcono ponad 250 000 młodych białych kobiet w dużej mierze przez muzułmańskich mężczyzn".
Świat

„Już nawet Niemcy dystansują się od Ursuli von der Leyen”. Lider francuskiej prawicy zapowiada zmiany w Europie

opublikowano:
Jordan Bardella, przewodniczący francuskiego Zjednoczenia Narodowego, podczas wywiadu poświęconego przyszłości Francji, Europy i relacjom z Polską
- Kiedy wygrywasz przy stole negocjacyjnym, nie odchodzisz. A wizja Europy, której bronią Emmanuel Macron i Ursula von der Leyen, jest w istocie całkowicie przestarzała – przekonuje w rozmowie z telewizją wPolsce24 Jordan Bardella, lider francuskiego Zjednoczenia Narodowego.
Świat

Nawrocki w Turcji tuż przed szczytem NATO. Kluczowe rozmowy o bezpieczeństwie Europy

opublikowano:
NATO na zakręcie? Kluczowe spotkanie Nawrocki–Erdogan w Ankarze
NATO na zakręcie? Kluczowe spotkanie Nawrocki–Erdogan w Ankarze (fot. PAP/Paweł Supernak)
Oficjalna wizyta prezydenta Karola Nawrockiego w Turcji, odbywa się tuż przed szczytem NATO w Ankarze. W centrum rozmów z prezydentem Erdoganem znalazły się kluczowe kwestie dotyczące bezpieczeństwa wschodniej i południowej flanki Sojuszu oraz dalszego wzmacniania współpracy militarnej między Polską a Turcją.