Świat

Kto by pomyślał? Niemcy rozliczają się z Nord Stream 2. Czy to też efekt wygranej Trumpa?

opublikowano:
MK3_gaz_2022_5552677.webp
Wyciek gazu po zniszczeniu Nord Stream 2 (fot. Fratria/Danish Defence)
Czy pojawiające się wątpliwości wokół legalności oddania do użytku gazociągu Nord Stream 2 i wiele innych kontrowersji wokół tej inwestycji, z wyciekiem wrażliwych danych wojskowych NATO do Rosji włącznie, jakie opisuje akurat teraz niemiecka prasa to także jeden z efektów zmiany gospodarza w Białym Domu?

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ) wskazuje, że pięć miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę zakończono prace nad dokumentacją bezpieczeństwa gazociągu Nord Stream 2. Teraz, na podstawie nowych ustaleń, pojawiają się pytania, czy proces ten przebiegał zgodnie z wymogami i czy certyfikaty mogły w ogóle zostać wydane.

FAZ zdobyła dokumenty, z których wynika, że kluczowy pracownik firmy odpowiedzialnej za nadzór nad certyfikacją wcześniej pracował dla spółki Nord Stream 2. „Czy to właściwe, że osoby związane z budową gazociągu brały udział w ocenie jego bezpieczeństwa? Gdzie tu jest mowa o niezależności?” – pyta dziennik.

Podejrzana korespondencja z Nord Stream 2

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” opisuje także email, w którym prawnik Nord Stream 2 miał zasugerować wspomnianemu pracownikowi wprowadzenie poprawek do raportu. „Proszę o szybkie przejrzenie i ewentualne uwzględnienie” – cytuje gazeta, podkreślając, że taka korespondencja budzi pytania o obiektywność opracowanych ekspertyz.

FAZ zwraca również uwagę na bliskie relacje firmy nadzorującej certyfikację z Urzędem Górniczym w Stralsundzie, odpowiedzialnym za pozwolenie na budowę gazociągu. W ocenie dziennika bliskie powiązania pomiędzy urzędnikami a firmą mogą podważać wiarygodność całej procedury. 

Dziennik opisuje także wątpliwe działania wymienionego urzędu. Według FAZ, na zlecenie Nord Stream 2 urząd zwrócił się do niemieckich sił zbrojnych o podanie współrzędnych operacji NATO, w tym obszarów działania okrętów podwodnych. Urząd miał również upublicznić tajne dane dotyczące ćwiczeń marynarki wojennej, co potencjalnie mogło umożliwić Rosji dostęp do istotnych informacji wojskowych, wykorzystanych potem do działań destabilizujących Zachód.

Seria dziwnych „przypadków”

Politycy Meklemburgii-Pomorza Przedniego twierdzą, że doszło jedynie do „przypadkowych” incydentów. FAZ podkreśla jednak, że takich „przypadków” w sprawie Nord Stream 2 było więcej. Przypomina między innymi o zdarzeniu z lutego 2022 roku, kiedy to księgowa Fundacji Klimatycznej, organizacji powołanej do wspierania budowy gazociągu i przeciwdziałania amerykańskim sankcjom, spaliła dokumenty podatkowe fundacji. Organizacja, finansowana hojnie przez Moskwę, miała pomóc w obejściu restrykcji nałożonych na firmy zaangażowane w projekt Nord Stream.

Wolne postępy komisji śledczej

Co ciekawe, kwestia wydania certyfikatów dla Nord Stream 2 stała się nawet przyczyną powołania komisji śledczej parlamentu Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Na początku przyszłego roku swoje wyjaśnienia przed komisją mają przedstawić premier landu Manuela Schwesig oraz były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder, obecnie lobbysta rosyjskich koncernów energetycznych.

FAZ zauważa, że postępy prac komisji są jak dotąd bardzo powolne.

żr. wPolsce24 za DW.com

Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Polska

"Rota" wybrzmiała przed niemiecką policją na niemieckiej ziemi. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_82328.webp
Dziś w niemieckim Görlitz, tuż przy moście granicznym z Polską, odbyła się demonstracja zorganizowana przez polskich aktywistów w proteście przeciwko tzw. pushbackom – czyli przymusowemu zawracaniu nielegalnych imigrantów przez niemieckie służby na stronę polską.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii prowadzi Dan, ale eksperci radzą, żeby poczekać

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
Prawie 54 proc. dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i trochę ponad 46 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza jednak, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.