Świat

Najpierw Niemcy, teraz Francja. Kolejny kraj przywraca kontrole na granicach

opublikowano:
paris-1293747_1280.webp
Zdjęcie ilustracyjne / pixabay
Francuzi idą w ślady Niemiec. Władze kraju nad Sekwaną postanowiły ograniczyć swobodę podróżowania w strefie Schengen i wprowadzić kontrolę na swoich granicach.

Jak informuje luksemburski portal L’Essentiel, Francja wprowadziła tymczasowe kontrole na swoich granicach. Taki stan ma obowiązywać przez najbliższe pół roku i nie wiadomo czy zostanie przedłużony. Działanie francuskich władz oznacza ograniczenie swobody podróżowania w strefie Schengen, jednak według portalu nie będzie to szczególnie uciążliwe dla mieszkańców Luksemburga.

Zagrożenie dla bezpieczeństwa

Informacja na temat tymczasowych kontroli na granicach Francji pojawiła się także na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

Jak czytamy, decyzja jest podyktowana „koniecznością przeciwdziałania poważnym zagrożeniom dla porządku publicznego, bezpieczeństwa wewnętrznego ze strony grup terrorystycznych oraz rosnącej aktywności grup przestępczych zajmujących się przemytem i handlem ludźmi oraz infiltracją zradykalizowanych osób”.

Nie tylko Francja

Francja nie jest pierwszym krajem, który zdecydował się na taki krok. Podobne decyzje wprowadzały tymczasowo Austria, Dania, Szwecja, Słowenia oraz Włochy. Ostatnio na przywrócenie kontroli granicznych zdecydowały się Niemcy, na czym – zdaniem L’essentiel – poważnie ucierpiała ich gospodarka.

Według danych przekazanych przez rzecznika policji federalnej w Niemczech, w pierwszej połowie roku na granicy brandenbursko-polskiej funkcjonariusze odesłali do Polski około 3140 osób, a liczba nielegalnych wjazdów do Niemiec nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Przedstawicielka policji podkreśla, że tymczasowe kontrole na granicach umożliwiają odsyłanie cudzoziemców, którzy nie posiadają dokumentów upoważniających ich do na teren kraju.

źr. wPolsce24 za tysol.pl

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew tłumaczy, jaki błąd popełnił Donald Tusk w sprawie Smoleńska. Te słowa warto zapamietać

opublikowano:
mid-epa11794706.webp
Ludzie składają kwiaty, by upamiętnić ofiary lotu J2-8243 linii Azerbaijan Airlines (fot. PAP/EPA/STRINGER)
- Strona rosyjska oficjalnie zasugerowała nam, aby Międzypaństwowy Komitet Lotniczy zbadał tę sprawę. Kategorycznie odmówiliśmy. Powód jest jasny. Ponieważ nie jest tajemnicą, że struktura ta składa się głównie z rosyjskich urzędników, a na jej czele stoją rosyjscy obywatele. Czynniki obiektywizmu nie mogą być tutaj w pełni zapewnione - powiedział prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew.
Świat

Tragedia w Cetyni: strzelanina zabrała życie 12 osobom, w tym dzieciom

opublikowano:
videoframe_19228.webp
Do jednej z największych tragedii w historii współczesnej Czarnogóry doszło w środę, gdy w mieście Cetynia 45-letni Aco Martinović otworzył ogień, zabijając 12 osób, w tym dwoje dzieci, i raniąc ciężko cztery kolejne. Według ministra spraw wewnętrznych Danilo Szaranovicia, atak rozpoczął się w jednym z lokali na obrzeżach miasta, następnie Martinović kontynuował swoje działania w kilku innych miejscach.
Świat

NATO powołuje nową formację. To Straż Bałtycka

opublikowano:
1811189_6.webp
NATO powołuje Straż Bałtycką (fot. wPolsce24)
Cel jest jeden. Wzmocnienie bezpieczeństwa na Bałtyku przez użycie fregat, samolotów patrolowych i innych rodzajów uzbrojenia. Sekretarz generalny NATO Mark Rutte zapowiedział powołanie Straży Bałtyckiej.
Świat

Filipińczyk o kulisach prawdziwej "afery wizowej": "Nie ma możliwości dostania się do konsula bez łapówki"

opublikowano:
1811670_5.webp
(fot. wPolsce24)
- Miałem nadzieję, że uda mi się uzyskać wizę do Polski. Kiedy dowiedziałem się, że nie ma możliwości dostania się do konsula bez łapówki, moje marzenia o wyjeździe prysły - mówi nam jeden z wielu poszkodowanych przez prawdziwą "aferę" wizową.
Świat

Razem z Los Angeles pali się polityka równościowa. Poważne zarzuty pod adresem "tęczowego" kierownictwa straży pożarnej

opublikowano:
videoframe_18972.webp
Los Angeles zmaga się z rekordowymi pożarami, ale równie duże emocje wywołuje sposób, w jaki kierownictwo tamtejszej straży pożarnej (LAFD) radzi sobie z kryzysem. Na pierwszym planie znalazły się zarzuty wobec polityki równościowej, którą wdraża szefowa LAFD Kristin Crowley – pierwsza otwarcie "LGBTQ osoba" na tym stanowisku. Krytyka ta nabiera szczególnego wydźwięku, gdy przypomnieć wypowiedzi znanej amerykańskiej dziennikarki Megyn Kelly.