Świat

Najpierw Niemcy, teraz Francja. Kolejny kraj przywraca kontrole na granicach

opublikowano:
paris-1293747_1280.webp
Zdjęcie ilustracyjne / pixabay
Francuzi idą w ślady Niemiec. Władze kraju nad Sekwaną postanowiły ograniczyć swobodę podróżowania w strefie Schengen i wprowadzić kontrolę na swoich granicach.

Jak informuje luksemburski portal L’Essentiel, Francja wprowadziła tymczasowe kontrole na swoich granicach. Taki stan ma obowiązywać przez najbliższe pół roku i nie wiadomo czy zostanie przedłużony. Działanie francuskich władz oznacza ograniczenie swobody podróżowania w strefie Schengen, jednak według portalu nie będzie to szczególnie uciążliwe dla mieszkańców Luksemburga.

Zagrożenie dla bezpieczeństwa

Informacja na temat tymczasowych kontroli na granicach Francji pojawiła się także na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

Jak czytamy, decyzja jest podyktowana „koniecznością przeciwdziałania poważnym zagrożeniom dla porządku publicznego, bezpieczeństwa wewnętrznego ze strony grup terrorystycznych oraz rosnącej aktywności grup przestępczych zajmujących się przemytem i handlem ludźmi oraz infiltracją zradykalizowanych osób”.

Nie tylko Francja

Francja nie jest pierwszym krajem, który zdecydował się na taki krok. Podobne decyzje wprowadzały tymczasowo Austria, Dania, Szwecja, Słowenia oraz Włochy. Ostatnio na przywrócenie kontroli granicznych zdecydowały się Niemcy, na czym – zdaniem L’essentiel – poważnie ucierpiała ich gospodarka.

Według danych przekazanych przez rzecznika policji federalnej w Niemczech, w pierwszej połowie roku na granicy brandenbursko-polskiej funkcjonariusze odesłali do Polski około 3140 osób, a liczba nielegalnych wjazdów do Niemiec nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Przedstawicielka policji podkreśla, że tymczasowe kontrole na granicach umożliwiają odsyłanie cudzoziemców, którzy nie posiadają dokumentów upoważniających ich do na teren kraju.

źr. wPolsce24 za tysol.pl

Świat

Donald Tusk: nikt mnie nie ogra w UE. Premier Estonii: to Niemcy nie chciały Tuska na spotkaniu o Ukrainie

opublikowano:
mid-epa11666748.webp
Spotkanie przywódców z Bidenem bez Tuska (fot. PAP EPA/CHRIS EMIL JANSSEN)
Jeszcze rok temu Donald Tusk utyskiwał, że Polska pod rządami PiS-u nie ma silnego głosu na forum europejskim. Zapewniał, że jego nikt w Europie nie ogra. Tymczasem okazuje się, że Niemcy, na które od lat lider PO stawia, nie tylko nie lekceważą naszego premiera przerzucając nam uchodźców, to jeszcze blokują możliwość jego udziału w spotkaniu z sekretarzem obrony USA.
Świat

Donald Trump szukał pracy w barze szybkiej obsługi. Stanął przy frytkownicy

opublikowano:
mid-epa11667793.webp
Donald Trump smażył frytki (PAP/EPA/NICK HAGEN)
Donald Trump odwiedził w niedzielę restaurację popularnej sieci na przedmieściach Filadelfii, gdzie smażył frytki i obsługiwał kasę drive-thru.
Świat

Strefa Starcia wróciła! Gorące polityczne show na antenie telewizji wPolsce24

opublikowano:
strefa.webp
Strefa Starcia na antenie wPolsce24 (fot. Fratria)
Strefa Starcia wróciła na antenę telewizji wPolsce24. Redaktor Michał Adamczyk i jego goście omówili najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w Polsce i na świecie. Nie brakowało emocji.
Świat

Korea Północna potęguje napięcie. Najdłuższy lot rakiety Kima

opublikowano:
mid-epa11693617 ok.webp
Koreańczycy z Południa obserwują lot północnokoreańskiego pocisku (fot. YONHAP /EPA/PAP)
Na polecenie Kim Dzong Una w czwartek rano czasu lokalnego przeprowadzono test międzykontynentalnego pocisku balistycznego, który "pobił rekord zdolności rakiet strategicznych” – poinformowały północnokoreańskie media. Władze w Seulu zapowiedziały sankcje.
Świat

Niemcy nie tylko nie chcą płacić reparacji za II wojnę. Odgrażają się, że sami mogą wystawić rachunek

opublikowano:
warszawa.webp
Warszawa po Powstaniu Warszawskim (fot. Wikimedia)
Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ nie tylko po raz kolejny odrzucił roszczenia reparacyjne, tym razem zgłoszone przez Grecję podczas wizyty prezydenta Franka Waltera Steinmeiera w Atenach. Komentator gazety idzie dalej. Twierdzi, że ofiarami byli także Niemcy i ostrzega, że ci, którzy myślą o finansowych żądaniach za historyczne krzywdy, muszą się liczyć z roszczeniami strony przeciwnej.
Świat

Tragiczny bilans powodzi w Hiszpanii. Nadal trwają poszukiwania zaginionych

opublikowano:
mid-epa11692839.webp
już blisko 100 osób zginęło w wyniku powodzi w Hiszpanii. (fot. PAP/EPA/Manuel Bruque)
Już blisko 140 osób zginęło w gwałtownych powodziach, które przeszły przez Hiszpanię. Najgorsza sytuacja panuje w prowincji Walencja i to właśnie tam odnotowano najwięcej ofiar śmiertelnych. Te dane mogą ulec zmianie, ponieważ służby ratunkowe cały czas prowadzą poszukiwania zaginionych osób.