Świat

Niemcy podpowiadają Polakom, kogo mamy wybrać na prezydenta. "To może być nowy impuls dla naszej współpracy"

opublikowano:
IMGS0098.webp
(fot. AC)
Wyrażona wprost sugestia, na kogo głosować w wyborach prezydenckich? Może przyjacielska rada, bo nasi zachodni sąsiedzi dobrze nam życzą? Wybór pozostawiamy czytelnikom, my skupmy się na przybliżeniu tematu, który przynosi „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Jak pisze na łamach "FAZ" Janusz Reiter, b. ambasador Polski w Niemczech, nasze państwa "potrzebują nowego impulsu" do poprawy relacji. Tym, jak podpowiada dyplomata - mówiąc o niemieckich oczekiwaniach - może być dobry wybór podjęty 18 maja.

- Stosunki  polsko-niemieckie znajdują się w trybie wyczekiwania. Obu krajom potrzebne są nowe impulsy – sugeruje Reiter na łanach „FAZ”.

Według polskiego dyplomaty piszącego dla niemieckich mediów, przyczyną impasu, nie jest li tylko i wyłącznie kwestia nowego rządu w Niemczech i oczekiwanie na wybór nowego prezydenta w Polsce.

Zdaniem Reitera, wiele osób w Niemczech ma zły i niewłaściwie skonstruowany obraz Polski, która "nie jest po prostu wschodnim odpowiednikiem Francji":

- Stosunkom polsko-niemieckim brakuje tradycji wielkiej europejskiej współpracy politycznej, która istnieje między Niemcami a Francją. Obie strony musiałyby tu wkroczyć na nowy polityczny grunt - czytamy w tekście.

Reiter zauważa także, że polski rząd jest w trudnej sytuacji, bo "próby otwierania się na Niemców" mogą skutkować atakami opozycji, która - tu warto pokusić się o dokładny cytat - "wciąż czuje się uprawniona do interpretowania stosunków między oboma krajami".

- Po drugie, rząd wydaje się nie mieć pewności, czy jego wyjście naprzeciw będzie w ogóle honorowane przez stronę niemiecką. Szuka więc innych partnerstw, aby pewnego dnia zbliżyć się do Niemiec z silniejszą pozycją. Nikt nie wie, kiedy ten dzień nadejdzie – pisze Reiter.

Potrzebujemy zatem - zdaniem polskiego dyplomaty wsłuchującego się w głos Niemców - nowego otwarcia, nowego planu i nowej agendy. 

- Punktem wyjścia powinna być świadomość, że rozróżnienie między obroną terytorialną a obroną sojuszniczą jest w obecnej sytuacji przestarzałe. Wschodnia granica Polski jest pierwszą linią obrony Niemiec. Każda inwestycja w zdolności obronne Polski jest inwestycją w bezpieczeństwo Republiki Federalnej – zauważa dyplomata i sugeruje, że nasz zachodni sąsiad powinien inwestować we wzmacnianie wschodniej granicy Polski dla swojego dobra.

Przyniesie to, zdaniem Reitera, korzyści obopólne i rozwiąże część niemieckich problemów z migracją.

Oczywiście o tyle, o ile Niemcy wyrażą wolę, żeby inwestować w polskie bezpieczeństwo, pamiętając przy tym, że tak naprawdę wzmacniają też siebie. Dlatego tak ważne jest, wsłuchując się w głos naszych sąsiadów, właściwe interpretowanie niemieckich oczekiwań w stosunku do wyboru, którego dokonamy 18 maja. 

I jak, czujecie się Państwo przekonani?

źr. wPolsce24

 

Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.
Polska

Smutny rechot historii. Zapłacimy Niemcom miliony za sprzęt wojskowy

opublikowano:
1974303_5.webp
Zapłacimy Niemcom, za sprzęt wojskowy (fot. w Polsce24)
Po pół roku bezbarwnej i całkowicie biernej prezydencji Polski w Unii Europejskiej, rzecznik rządu, Adam Szłapka, ogłosił jej sukcesem program SAFE. Projekt, który de facto tworzy monopol niemieckich i francuskich firm zbrojeniowych kosztem reszty Europy, w tym Polski.
Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.
Świat

Gigantyczna eksplozja magazynu z fajerwerkami! Zaginęło siedem osób

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-07-03 155919.webp
W Kalifornii doszło do gigantycznej eksplozji magazynu, w którym trzymano fajerwerki. Strażakom nie udało się na razie odnaleźć siedmiu osób.