Polska

Polityk PO z zarzutami korupcyjnymi. Sąd zdecyduje o losie wicemarszałka woj. śląskiego

opublikowano:
AW_CBA_28012020_04.webp
Wicemarszałek woj. śląskiego usłyszał zarzuty korupcyjne. (fot. Fratria/ Andrzej Wiktor)
Zatrzymany przez CBA wicemarszałek woj. śląskiego Bartłomiej S. usłyszał dwa zarzuty o charakterze korupcyjnym. Sąd Rejonowy Katowice-Wschód zdecyduje czy trafi on na trzy miesiące do tymczasowego aresztu.

W środę wicemarszałek woj. śląskiego został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Po pojawieniu się informacji ws. Bartłomieja S. rzecznik Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego Sławomir Gruszka przekazał, że „urząd marszałkowski współpracuje ze służbami w zakresie wyjaśnienia sprawy”.

- Chcę podkreślić, że ta sytuacja nie wpływa na pracę urzędu marszałkowskiego – dodał.

Wicemarszałek z zarzutami korupcyjnymi

W piątek prok. Katarzyna Calów-Jaszewska z działu prasowego Prokuratury Krajowej poinformował, że Bartłomiej S. usłyszał zarzuty.

Śledczy ze śląskiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawili wicemarszałkowi dwa zarzuty. Dotyczą one zarówno pełnionej przez Bartłomieja S. funkcji wicemarszałka woj. śląskiego, jak i pełnionej przez niego wcześniej funkcji wiceprezydenta Częstochowy.

- Obydwa są to zarzuty o charakterze korupcyjnym. Dotyczą przyjęcia korzyści majątkowej i uzależniania wykonania czynności służbowych od uzyskania takich korzyści – podkreśla prok. Katarzyna Calów-Jaszewska.

Bartłomiej S. był radnym oraz wiceprzewodniczącym Rady Miasta Częstochowa. Później pełnił funkcję wiceprezydentem Częstochowy. W ostatnich wyborach samorządowych startował z powodzeniem do Sejmiku Województwa Śląskiego z listy Koalicji Obywatelskiej. Bartłomiej S. jest także wiceprzewodniczącym częstochowskich struktur Platformy Obywatelskiej oraz członkiem zarządu regionu śląskiego partii.

źr. wPolsce24 za PAP

Polska

Czy Maciej Lasek odważy się na debatę w telewizji wPolsce24 na temat CPK? Czy jest tchórzem?

opublikowano:
AWIK_Lasek_5082022_01.webp
Czy Maciej Lasek znajdzie w sobie dość odwagi, by stanąć do uczciwej debaty o CPK? (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Maciej Lasek, dziś pełniący funkcję pełnomocnika rządu ds. CPK, a wcześniej zdeklarowany przeciwnik tego projektu opowiadał o swoich działaniach w Sejmie. Nie omieszkał zaatakować przy tym swojego poprzednika z PiS posła Marcina Horały. Rzecz w tym, że stosunek czasu, jaki obaj panowie mieli do dyspozycji wynosił 15 do 1 na korzyść Laska. Jak naprawić tę niesprawiedliwość zasugerował na naszej antenie poseł Andrzej Śliwka.
Polska

Dr Karol Nawrocki obywatelskim kandydatem na prezydenta. PiS ma dopiero w niedzielę ogłosić decyzję czy poprze prezesa IPN

opublikowano:
videoframe_45174276.webp
Telewizja wPolsce24 jako pierwsza podała, że prezes IPN dr Karol Nawrocki nie będzie kandydatem partyjnym na prezydenta, a wystartuje z komitetu obywatelskiego. W niedzielę PiS najpewniej udzieli mu oficjalnie swojego poparcia, co oznacza, że największa partia opozycyjna nie wystawi partyjnego kandydata w wyścigu o Pałac Prezydencki w 2025 roku. Karol Nawrocki nie jest członkiem żadnej partii politycznej.
Polska

Paulina Matysiak w porannej rozmowie: Trudno mówić Polakom - halo, nie chorujcie w październiku, przyjdźcie może w styczniu

opublikowano:
paulina_matysiak.webp
Paulina Matysiak nie szczędziła cierpkich słów pod adresem Izabeli Leszczyny (fot. wPolsce24)
Paulina Matysiak była gościem Bartosza Łyżwińskiego w Porannej Rozmowie Politycznej telewizji wPolsce24. Posłanka mówiła m.in. o konieczności odwołania Izabeli Leszczyny ze stanowiska ministra zdrowia, wolnych niedzielach i wigilii oraz o CPK i sytuacji polskiej kolei.
Polska

Bruksela ślepa na łamanie prawa w Polsce? Pokrętne tłumaczenia unijnego komisarza

opublikowano:
mid-24b22331.webp
Minister sprawiedliwości RP Adam Bodnar (P) i komisarz UE do spraw sprawiedliwości Didier Reynders (L) podczas konferencji prasowej, po spotkaniu w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie (fot. PAP/Rafał Guz)
Komisarz Unii Europejskiej do spraw sprawiedliwości Didier Reynders kolejny raz przebywa z wizytą w Polsce. Polityk został zapytany o komentarz do rozstrzygnięcia, które zapadło w Trybunale Konstytucyjnym. TK uznał, iż usunięcie Dariusza Barskiego, legalnego Prokuratora Krajowego odbyło się z naruszeniem konstytucji.
Polska

Bodnar chce siłą doprowadzić Ziobrę przed nielegalną komisję

opublikowano:
AWIK_Ziobro_3042024_61.webp
Adam Bodnar chce siłą doprowadzić Zbigniewa Ziobrę przed komisję śledczą (fot. fratria/ Andrzej Wiktor)
Choć Trybunał Konstytucyjny podważył legalność sejmowej komisji ds. Pegasusa, uznając ją za niekonstytucyjną, minister sprawiedliwości i prokurator generalny właśnie skierował do Sejmu wniosek, by siłą postawić przed komisją swojego poprzednika na tym stanowisku Zbigniewa Ziobrę. Czy to złamanie konstytucyjnej zasady nietykalności posła?
Polska

"Ostra Szpila" – Nowy program publicystyczny prowadzony przez dziennikarki Telewizji wPolsce24

opublikowano:
ostra szpila.webp
Na antenie telewizji wPolsce24 zadebiutował nowy program publicystyczny zatytułowany "Ostra szpila". Program jest prowadzony przez zespół dziennikarek stacji, w skład którego wchodzą: Marta Piasecka, Małgorzata Gałka, Anna Pawelec, Marta Kosik, Magdalena Wierzchowska oraz Justyna Wróblewska