Polska

Nie żyje Marian Turski. Pomysłodawca Muzeum Historii Żydów Polskich miał 98 lat

opublikowano:
turski.webp
W wieku 98 lat zmarł dziennikarz i działacz społeczny Marian Turski (Fot. PAP/Leszek Szymański)
W Warszawie zmarł Marian Turski, dziennikarz i działacz społeczny, w przeszłości więzień niemieckiego obozu Auschwitz.

O śmierci Mariana Turskiego poinformowała redakcja tygodnika „Polityka”, z którą ten dziennikarz był w przeszłości związany.

- Z ogromnym smutkiem żegnamy Mariana Turskiego, wieloletniego redaktora „Polityki”, naszego skromnego i serdecznego kolegę, a przy tym wyjątkowego strażnika pamięci, wybitnego człowieka, którego głos był słyszalny na całym świecie – czytamy na stronie polityka.pl.

Pomysłodawca Polin

Marian Turski był m.in. pomysłodawcą i przewodniczącym Rady Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Działał w Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej, Stowarzyszeniu Żydowski Instytut Historyczny oraz Stowarzyszeniu Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej. Nazywano go „świadkiem Holokaustu” – był więźniem Auschwitz, podczas zgotowanej Żydom przez Niemców Zagłady stracił niemal wszystkich najbliższych: z 43 osób przeżyły tylko cztery.

Powojenne losy

Marian Turski urodził się w 1926 roku w Druskiennikach jako Mosze Turbowicz. W czasie II wojny światowej przeżył marsz śmierci z obozu w Auschwitz. Po wojnie zaangażował się w działalność komunistycznych organizacji młodzieżowych, Polskiej Partii Robotniczej a następnie PZPR. Był m.in. prelegentem Wydziału Propagandy KW PPR we Wrocławiu a od 1946 do 1949 roku pracował w Wojewódzkim Urzędzie Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk we Wrocławiu – instytucja ta zajmowała się cenzurą.

Związany z "Polityką"

W 1958 roku Marian Turski związał się z tygodnikiem „Polityka”, gdzie był m.in. kierownikiem działu historycznego. Uczestniczył w zorganizowanym przez Martina Luthera Kinga marszu przeciwko segregacji rasowej na południu Stanów Zjednoczonych. Wygłaszał wiele przemów dotyczących Holokaustu na całym świecie. W styczniu 2027 roku, w 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz, Turski mówił, że „Auschwitz nie spadło z nieba”. Apelował, by ludzie nie byli obojętni na kłamstwa historyczne i dyskryminowanie mniejszości i przypominał, że rządy Hitlera, szykując się do zbrodni na Żydach, dbały jednocześnie np. o kwestie socjalne czy gospodarkę. Przez część komentatorów słowa te zostały uznane za imputowanie ówczesnemu prawicowemu rządowi podobieństw do hitleryzmu. 

źr. wPolsce24 za polityka.pl

Polska

Makabryczny wypadek busa InPostu na warszawskiej obwodnicy. Wiele ofiar

opublikowano:
candle-2926788_1280 (2).webp
W nocy ze środy na czwartek na Południowej Obwodnicy Warszawy w rejonie węzła Konotopa doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Bus należący do firmy kurierskiej InPost, jadący w kierunku Warszawy, uderzył w zaparkowaną na poboczu ciężarówkę. Pojazdem podróżowało osiem osób. Pięć zginęło na miejscu, trzy zostały ranne.
Polska

Obrońcy Gietrzwałdu nie odpuszczają Lidlowi. Szykują protest w Niemczech

opublikowano:
Gietrzwałd ok.webp
Gietrzwałd to znany ośrodek kultu maryjnego (fot. Fratria)
Przeciwnicy kontrowersyjnej inwestycji Lidla w Gietrzwałdzie planują zaostrzenie protestu. Po akcjach w Polsce, planują pikietę przed centralą tej sieci handlowej w Niemczech. Mają nadzieję, że weźmie w niej udział nawet kilka tysięcy ludzi – pisze „Fakt”.
Polska

Trump uchylił sankcje dla Polski dzięki Nawrockiemu?

opublikowano:
biały dom.webp
Polska wraca do gry. Ministerstwo handlu USA ogłosiło we wtorek, że wycofa restrykcje na eksport zaawansowanych chipów stosowanych w systemach AI do naszego kraju. Polska znalazła się na liście sankcyjnej na amerykańskie mikrochipy, jeszcze za prezydentury ubóstwianego przez naszych demokratów Joe Bidena. Teraz, gdy do władzy doszedł Donald Trump, Polska znów znajdzie się na liście krajów pierwszej kategorii i zakaz sprzedaży chipów zostanie cofnięty.
Polska

Handel ludźmi czy pomoc humanitarna? Aktywiści z granicy polsko-białoruskiej czekają na werdykt sądu

opublikowano:
mid-25514206 ok.webp
PAP/Artur Reszko
Przed sądem w Białymstoku toczy się proces aktywistów oskarżonych o pomoc migrantom przekraczającym nielegalnie granicę z Białorusią oraz ułatwianie im niezgodnego z prawem pobytu w Polsce. Prokuratura postanowiła zmienić kwalifikację czynu na surowszą od tej już zawartej w akcie oskarżenia.
Polska

Awantura na sesji rady miejskiej Warszawy! Straż Miejska przepychała mieszkańców i dziennikarzy

opublikowano:
1934065_3.webp
Awantura na sesji Rady Miasta w Warszawie (fot. wPolsce24)
Burzliwa sesja Rady Warszawy poświęcona kamienicy przy Marszałkowskiej 66, z której pod pretekstem remontu wyrzucono mieszkańców. Teraz władze Warszawy zabytkowy budynek chcą sprzedać.
Polska

Morawiecki nie przebiera w słowach: To jest coś, co wymaga komisji śledczej

opublikowano:
1934933_3.webp
Mateusz Morawiecki odniósł się do informacji w sprawie finansowania kampanii Rafała Trzaskowskiego przez zagraniczne fundacje (fot. wPolsce24)
Polityczne trzęsienie ziemi trwa. Jak ustalili dziennikarze Wirtualnej Polski polityczne reklamy na Facebooku wymierzone w Karola Nawrockiego i Sławomira Mentzena mogły być finansowane przez zagraniczne podmioty powiązane ze środowiskiem Rafała Trzaskowskiego. W specjalnej rozmowie na antenie telewizji wPolsce24 postanowił odnieść się do tych rewelacji były premier Mateusz Morawiecki.