Gang obcokrajowców grasował w Polsce. Kilkadziesiąt osób oszukanych

O rozbiciu międzynarodowej grupy oszustów poinformował prokurator Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Łodzi. Łódzcy prokuratorzy z Działu ds. Cyberprzestępczości we współpracy z funkcjonariuszami Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości i Strażą Graniczą zatrzymali łącznie 55 osób.
- Podejrzani, to głównie obywatele Ukrainy, a ponadto Gruzji, Mołdawii i Azerbejdżanu. Jak dotychczas ustalono efektem przestępczej działalności były oszustwa na kwotę co najmniej 2,5 mln zł na szkodę 55 pokrzywdzonych, przy czym szkody wyrządzone poszczególnym pokrzywdzonym częstokroć były bardzo wysokie, sięgając nawet 280 tys. zł - poinformował prokurator Kopania.
Skala przestępstw jest prawdopodobnie o wiele większa.
- Do popełniania przestępstw wykorzystano konta założone co najmniej przez 98 osób. Osoby te, za opłatą, udostępniały dane do swojej bankowości elektronicznej, karty SIM umożliwiające realizowanie transakcji z wykorzystaniem telefonów, karty bankomatowe oraz numery PIN - wyjaśnił prokurator Kopania.
Przestępcy kontaktowali się z pokrzywdzonymi, podając się za przedstawicieli wydziałów bezpieczeństwa banków albo prokuratorów i funkcjonariuszy policji. Nakłaniali swoje ofiary do wypłat środków i przekazywania ich na wskazane przez oszustów „techniczne” rachunki bankowe lub do wpłacenia pieniędzy za pomocą kodów blik wygenerowanych przez przestępców. Pieniądze trafiały na rachunki, które wcześniej zostały otwarte przez tzw. słupy z wykorzystaniem danych co najmniej 98 ustalonych przez CBZC cudzoziemców. To umożliwiało obrót wyłudzonymi pieniędzmi. Często lokowane były one w kryptowaluty.
Część podejrzanych już została tymczasowo aresztowana. Trzej obywatele Ukrainy, po przesłuchaniach zostali przekazani Placówce Straży Granicznej w Łodzi, która wdrożyła procedurę ich deportacji z zakazem ponownego wjazdu do Polski i innych państw strefy Schengen.
źr. wPolsce za policja.pl/PAP