Polska

Burmistrz broni lekcji religii przed koalicją, którą sam promował

opublikowano:
_MIL8264 (1).webp
Ugrupowanie Hołowni od początku swojego powstania mocno akcentowało postulaty świeckości państwa (fot. Fratria/) Liudmyla Kazakova
Jeszcze niedawno kandydował do Sejmu z listy partii, która zapowiadała ograniczenie wpływu Kościoła na szkoły, a dziś - jako samorządowiec - zapowiada, że jeśli rząd Donalda Tuska zmniejszy liczbę lekcji religii, to samorząd którym kieruje znajdzie środki by temu przeciwdziałać.

Marcin Ratułowski, burmistrz miasta i gminy Czarny Dunajec, opublikował na Facebooku wpis, w którym podkreślił swoje stanowisko wobec lekcji religii w szkołach. Zwrócił uwagę, że dla niego, jako katolika i ojca, lekcje religii są kluczowe dla kształtowania młodych ludzi. W związku z tym zadeklarował:

„dołożę wszelkich starań, aby liczba lekcji religii w naszych szkołach nie zmniejszyła się”.

Co istotne, Ratułowski dodał, że nawet w przypadku ograniczenia finansowania przez rząd, planuje sfinansować lekcje religii z budżetu samorządowego:

„jeśli rząd podejmie decyzję o obcięciu środków na lekcje religii, my jako samorząd sfinansujemy je na obecnym poziomie”.

Argumentuje to tym, że według niego, religia jest fundamentem moralnym, który wspiera relacje międzyludzkie: „religia uczy nas systemu wartości, który jest moralny i sprawdza się doskonale w relacjach międzyludzkich”.

Jego twarde stanowisko wydaje się o tyle zaskakujące, że w ostatnich wyborach parlamentarnych kandydował z listy Trzeciej Drogi, z poparciem Polski 2050 Szymona Hołowni (choć do partii nie wstąpił). Polska 2050 już w 2021 roku ogłosiła plan ograniczenia wpływu Kościoła na szkoły, m.in. poprzez zmniejszenie liczby lekcji religii oraz odcięcie wpływu biskupów na decyzje edukacyjne​.

Ratułowski odniósł się również do dziedzictwa walki o wolną Polskę, przypominając, że decyzję o wprowadzeniu religii do szkół podjęli „najwięksi bohaterowie, ludzie którzy zapewnili nam wolną Polskę, a wśród nich Jan Paweł II i wielu członków Solidarności”.

Tym samym burmistrz, choć związany z ugrupowaniem postulującym ograniczenie wpływu Kościoła na państwo, staje w obronie religii w szkole, zapowiadając nawet finansowanie tych lekcji z budżetu lokalnego. To postawa, która w kontekście jego niedawnej kandydatury z listy partii wspierającej rozdział Kościoła od państwa, wzbudza pewne zaskoczenie i pokazuje, jak skomplikowany bywa świat polityki.

żr. wPolsce24 za facebook/Marcin Ratułowski Burmistrz Gminy Czarny Dunajec

Polska

Daniel Obajtek tłumaczył w siedzibie NIK, dlaczego chciał budować w Polsce silny multienergetyczny koncern

opublikowano:
mid-24b21079.webp
(Fot. PAP/Marcin Obara)
Daniel Obajtek, b. prezes Orlenu stawił się w siedzibie NIK na przesłuchanie ws. m.in. fuzji Orlenu i Lotosu.
Polska

Czy Maciej Lasek odważy się na debatę w telewizji wPolsce24 na temat CPK? Czy jest tchórzem?

opublikowano:
AWIK_Lasek_5082022_01.webp
Czy Maciej Lasek znajdzie w sobie dość odwagi, by stanąć do uczciwej debaty o CPK? (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Maciej Lasek, dziś pełniący funkcję pełnomocnika rządu ds. CPK, a wcześniej zdeklarowany przeciwnik tego projektu opowiadał o swoich działaniach w Sejmie. Nie omieszkał zaatakować przy tym swojego poprzednika z PiS posła Marcina Horały. Rzecz w tym, że stosunek czasu, jaki obaj panowie mieli do dyspozycji wynosił 15 do 1 na korzyść Laska. Jak naprawić tę niesprawiedliwość zasugerował na naszej antenie poseł Andrzej Śliwka.
Polska

Dr Karol Nawrocki obywatelskim kandydatem na prezydenta. PiS ma dopiero w niedzielę ogłosić decyzję czy poprze prezesa IPN

opublikowano:
videoframe_45174276.webp
Telewizja wPolsce24 jako pierwsza podała, że prezes IPN dr Karol Nawrocki nie będzie kandydatem partyjnym na prezydenta, a wystartuje z komitetu obywatelskiego. W niedzielę PiS najpewniej udzieli mu oficjalnie swojego poparcia, co oznacza, że największa partia opozycyjna nie wystawi partyjnego kandydata w wyścigu o Pałac Prezydencki w 2025 roku. Karol Nawrocki nie jest członkiem żadnej partii politycznej.
Polska

Paulina Matysiak w porannej rozmowie: Trudno mówić Polakom - halo, nie chorujcie w październiku, przyjdźcie może w styczniu

opublikowano:
paulina_matysiak.webp
Paulina Matysiak nie szczędziła cierpkich słów pod adresem Izabeli Leszczyny (fot. wPolsce24)
Paulina Matysiak była gościem Bartosza Łyżwińskiego w Porannej Rozmowie Politycznej telewizji wPolsce24. Posłanka mówiła m.in. o konieczności odwołania Izabeli Leszczyny ze stanowiska ministra zdrowia, wolnych niedzielach i wigilii oraz o CPK i sytuacji polskiej kolei.
Polska

Bruksela ślepa na łamanie prawa w Polsce? Pokrętne tłumaczenia unijnego komisarza

opublikowano:
mid-24b22331.webp
Minister sprawiedliwości RP Adam Bodnar (P) i komisarz UE do spraw sprawiedliwości Didier Reynders (L) podczas konferencji prasowej, po spotkaniu w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie (fot. PAP/Rafał Guz)
Komisarz Unii Europejskiej do spraw sprawiedliwości Didier Reynders kolejny raz przebywa z wizytą w Polsce. Polityk został zapytany o komentarz do rozstrzygnięcia, które zapadło w Trybunale Konstytucyjnym. TK uznał, iż usunięcie Dariusza Barskiego, legalnego Prokuratora Krajowego odbyło się z naruszeniem konstytucji.
Polska

Bodnar chce siłą doprowadzić Ziobrę przed nielegalną komisję

opublikowano:
AWIK_Ziobro_3042024_61.webp
Adam Bodnar chce siłą doprowadzić Zbigniewa Ziobrę przed komisję śledczą (fot. fratria/ Andrzej Wiktor)
Choć Trybunał Konstytucyjny podważył legalność sejmowej komisji ds. Pegasusa, uznając ją za niekonstytucyjną, minister sprawiedliwości i prokurator generalny właśnie skierował do Sejmu wniosek, by siłą postawić przed komisją swojego poprzednika na tym stanowisku Zbigniewa Ziobrę. Czy to złamanie konstytucyjnej zasady nietykalności posła?