Polska

Boli ich sukces naszej telewizji! Domagają się reakcji minister kultury

opublikowano:
MK5_12_16_9_IMG_3285.JPG.jCfowtT0MW_Ro-dhsAkA.TLy4BHm5hk
Stowarzyszenie Ludzi Mediów – Woronicza 17 apeluje do minister kultury w sprawie TVP w likwidacji. (fot.Fratria)
Zmiana na stanowisku ministra kultury i dziedzictwa narodowego będzie szansą dla TVP w likwidacji? Taką nadzieję ma Stowarzyszenie Ludzi Mediów – Woronicza 17, które wystosowało list do nowej szefowej resortu, Marty Cienkowskiej. Według autorów pisma problemem jest m.in. sukces telewizji wPolsce24.

Marta Cienkowska w czwartek oficjalnie objęła urząd ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Zastąpiła na tym stanowisku Hannę Wróblewską, która zdaniem Stowarzyszenie Ludzi Mediów – Woronicza 17 podczas swojego urzędowania nie przedstawiła wizji publicznej telewizji.

- W ciągu półtora roku nie udało się Telewizji Polskiej w Likwidacji wypracować rzetelnej, atrakcyjnej dla widzów narracji, odbiegającej od narracji stacji komercyjnych, opartej na niezależnych komentarzach czy informacji własnej – piszą członkowie stowarzyszenia w liście do nowej szefowej resortu kultury. Autorzy zaapelowali o przedstawienie planów dotyczących dalszej działalności TVP w likwidacji.

Sukces wPolsce24, alarm w TVP

Opisując obecny stan telewizji publicznej, stwierdzili, że dominują w niej „politycy komentujący samych siebie i wyścigi z kamerą po Sejmie”, a przez kilka lat po zmianie władzy „nie udało się także wypromować nowych twarzy i gwiazd Telewizji Polskiej”.

- Tak nie buduje się autorytetu stacji. Świadczą o tym wyniki oglądalności, w których TVP Info wyprzedzają skrajnie prawicowe stacje. Na antenach ani w internecie nie można znaleźć informacji o kontaktach z widzami, reagowaniu na ich uwagi i postulaty, co jest jedną z podstawowych zasad funkcjonowania telewizji publicznej – czytamy w apelu do nowej minister.

Na co wydają publiczne pieniądze?

Stowarzyszenie Ludzi Mediów – Woronicza 17 twierdzi, że problemem TVP w likwidacji są także nietransparentne wydatki. Jak zauważają, „z Telewizji Polskiej płyną coraz bardziej niepokojące sygnały dotyczące niegospodarności w zakresie wydatkowania środków zarówno na cele programowe jak i np. na remonty i przeprowadzki”. Fakt, że sytuacja w TVP jest „krytyczna” potwierdzają autorzy listu, a ich zdaniem wpływa to na jakość decyzji programowych.

Pod apelem znalazły się podpisy Barbary Bilińskiej, która od niedawna kieruje Radą Programową TVP, byłego posła Nowoczesnej i Koalicji Obywatelskiej Grzegorza Furgo, Andrzeja Siwka i prezesa stowarzyszenia Jacka Snopkiewicza. Przywołali oni niedawny raport „Reporterów bez Granic”, który pokazuje, że gorsza sytuacja w mediach publicznych jest jedynie na Malcie i Węgrzech. Zauważono w nim, że polskie media publiczne nie relacjonują wszystkich opinii politycznych. Do podobnych wniosków doszli obserwatorzy OBWE, co nie umknęło uwadze autorów listu do Marty Cienkowskiej.

- Obserwatorzy OBWE, po drugiej turze wyborów prezydenckich, wydali opinię, że przekaz w większości mediów, w tym także u nadawcy publicznego, ograniczył wyborcom dostęp do bezstronnych informacji. Zauważony został także brak moderacji debaty wyborczej w TVP, co utrudniło wyborcom uczciwe porównanie programów kandydatów – napisali.

Co zrobi nowa minister?

Autorzy apelu, domagają się od nowej minister kultury przedstawienia planów, które będą dotyczyły m.in. kształtu spółek medialnych oraz polityki kadrowej i programowej w TVP w likwidacji.

- Jak zamierza Pani zapobiec dalszej utracie przez media publiczne pozycji rynkowej i społecznego zaufania? – pyta Stowarzyszenie Ludzi Mediów – Woronicza 17.

źr. wPolsce24 za Wirtualne Media

Polska

ROZMOWA WIKŁY: Zachodnie patologie już w Polsce! Kamiński ostrzega przed zabójczą poprawnością polityczną w policji

opublikowano:
Mariusz Kamiński w rozmowie z Marcinem Wikłą
Mariusz Kamiński w rozmowie z Marcinem Wikłą (fot. wPolsce24)
W relacjach z Ukrainą zapanowała zmowa milczenia, a polska policja zaczyna ulegać zachodniej politycznej poprawności kosztem bezpieczeństwa obywateli – alarmuje Mariusz Kamiński. Były szef MSW i obecny europoseł Prawa i Sprawiedliwości w mocnych słowach podsumowuje postawę rządu Donalda Tuska, uległość wobec Kijowa oraz brutalne ataki na polityków opozycji.
Polska

Polska pomoc, ukraińska niewdzięczność i kłamstwo wołyńskie – Czarnek w mocnym wystąpieniu

opublikowano:
Przemysław Czarnek w Lublinie krytykuje Zełenskiego i decyzje Ukrainy dotyczące UPA podczas konferencji pod pomnikiem Ofiar Wołynia.
Przemysław Czarnek podczas konferencji w Lublinie (fot. wPolsce24)
Profesor Przemysław Czarnek podczas konferencji pod pomnikiem Ofiar Wołynia w Lublinie skrytykował decyzje władz Ukrainy dotyczące uhonorowania UPA i zaapelował o odebranie Orderu Orła Białego prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu. Podkreślił znaczenie prawdy historycznej i konieczność uczczenia ofiar ludobójstwa na Wołyniu, domagając się natychmiastowej zgody na wszystkie ekshumacje i możliwość godnego pochówku ofiar.
Polska

„Dla mnie to bohater”. Wstrząsające odpowiedzi Ukraińców w nowym reportażu. Ta prawda boli?

opublikowano:
Reportaż w cieniu Bandery
(fot. wPolsce24)
Kim dla współczesnych Ukraińców jest Stepan Bandera? Choć Warszawa i Kijów budują strategiczne sojusze, przeszłość wciąż kładzie się cieniem na wzajemnych relacjach. Najnowszy, poruszający reportaż telewizji wPolsce24 odsłania kulisy tematu, który wciąż budzi skrajne emocje po obu stronach granicy. Zapraszamy już dziś po Wiadomościach wPolsce24.
Polska

Obywatel Zimbabwe zranił Polaka w Lublinie. Dlaczego MSWiA zwlekało z deportacją?

opublikowano:
zimbabwe
41-letni obywatel Zimbabwe, który w jednym z lubelskich klubów przed tygodniem poważnie ranił Polaka, zostanie deportowany. Dlaczego trwało to tak długo? Telewizja wPolsce24 pyta szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego.
Polska

„Ojciec narodu”, „bohater”. Reportaż telewizji wPolsce24 obnaża bolesną prawdę o Ukrainie

opublikowano:
Bandera 2
„Kim jest dla ciebie Stepan Bandera?” – pytał mieszkańców zachodniej Ukrainy Piotr Czyżewski, autor reportażu „W cieniu Bandery. Złowroga spuścizna UPA” wyemitowanego na antenie telewizji wPolsce24. W odpowiedzi słyszał: „Ojciec narodu”, „bohater Ukrainy”.
Polska

ROZMOWA WIKŁY: Lobby ukraińskie i niemieckie kieruje rządem – były wicepremier Jacek Sasin nie zostawia suchej nitki na rządzie Tuska

opublikowano:
Jacek Sasin podczas programu Rozmowa Wikły w stacji wPolsce24, komentuje politykę rządu i relacje z Ukrainą
Jacek Sasin krytykuje rząd za wpływy lobby ukraińskiego i niemieckiego – Rozmowa Wikły (fot wPolsce24)
Były wicepremier Jacek Sasin w programie „Rozmowa Wikły” ostro skrytykował działania obecnego rządu, zarzucając mu uległość wobec „lobby ukraińskiego” oraz brak skutecznej obrony polskich interesów narodowych. Polityk odniósł się również do kwestii historycznych i relacji z Ukrainą, a także zapowiedział zmiany w kierownictwie politycznym, które jego zdaniem są konieczne, by przywrócić normalność w polskiej polityce zagranicznej.