To jeden z najważniejszych surowców na świecie. W USA znaleziono gigantyczne złoże litu
Lit jest najlżejszym metalem i pierwiastkiem o najmniejszej gęstości w stanie stałym. W czystej postaci to miękki, srebrnobiały metal. Bardzo szybko koroduje w kontakcie z wilgotnym powietrzem. W naturze nie występuje w stanie wolnym. Ma szereg zastosowań w przemyśle, od produkcji żaroodpornej ceramiki po wytrzymałe stopy używane w lotnictwie. Jedno jego zastosowanie sprawia jednak, że obecnie jest uznawany za bardzo ważny surowiec. Lit jest używany do produkcji baterii o wysokiej gęstości energetycznej, które są używane w samochodach elektrycznych czy urządzeniach elektronicznych, jak laptopy czy smartfony.
Gigantyczne złoże w Arkansas
USA dotychczas importowało 25% litu używanego przez amerykański przemysł, głównie z Argentyny i Chile. Wkrótce jednak może się to zmienić. USGS – rządowa agencja, która zajmuje się m.in. badaniem złóż surowców naturalnych, wspólnie z Departamentem Energii stanu Arkansas i stanowym biurem geologii przebadała formację geologiczną Smackover Formation. Chcieli sprawdzić, ile litu znajduje się w solance, która jest półproduktem wydobycia z niej ropy i gazu. To, co znaleźli, przeszło ich najśmielsze oczekiwania.
Naukowcy użyli sztucznej inteligencji, która porównała pobrane próbki z tymi, które znajdują się w bazach danych USGS, i na ich podstawie przewidziała koncentrację i występowanie litu w tym rejonie. Na tej podstawie oszacowano, że w tym złożu znajduje się od 5 do 19 milionów ton litu. USGS podkreśla, że nie szacowali tego, ile z niego opłaca się wydobyć. Jak zauważa jednak portal Fox Buisness nawet dolny szacunek, 5 milionów ton to dziewięć razy więcej, niż szacowane światowe zużycie litu w 2030 roku. „Szacujemy, że w tym regionie jest tyle rozpuszczonego litu, że pozwoli to zastąpić amerykański import, i jeszcze go zostanie” - powiedziała Katherine Knierim, główna autorka tego badania.
Zapotrzebowanie na lit w ostatnich latach rosło i eksperci uważają, że będzie rosło nadal. „Lit jest krytycznym materiałem w transformacji energetycznej, a potencjał zwiększenia produkcji by zastąpić nią import ma implikacje dla zatrudnienia, produkcji i odporności łańcuchów zaopatrzenia. To badanie pokazuje wartość nauki odpowiadającej na ważne gospodarczo sprawy” - podkreślił dyrektor USGS David Applegate. Głównym powodem jest rosnąca popularność. Obecnie najwięcej tego surowca wydobywa się w Australii, Chile i Chinach. 87% wydobywanego litu jest używana w produkcji baterii.
źr. wPolsce24 za Fox Business