Gospodarka

Niemcy kombinują z rządem Tuska, jak zrobić dobrze Rosnieftowi, ale zachować "antyrosyjską" twarz

opublikowano:
Rafineria w Schwedt ma od 1 maja problem z dostawami surowca po tym jak Władimir Putin osobiście zdecydował o zaprzestaniu jej zaopatrywania w ropę z Kazachstanu. Przy okazji znów wyszło jak fikcyjne są europejskie sankcje na Rosję
Rafineria w Schwedt ma od 1 maja problem z dostawami surowca po tym jak Władimir Putin osobiście zdecydował o zaprzestaniu jej zaopatrywania w ropę z Kazachstanu. Przy okazji znów wyszło jak fikcyjne są europejskie sankcje na Rosję (Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Niemiecka rafineria PCK w Schwedt, położona tuż przy polskiej granicy, od 1 maja zmaga się z poważnymi problemami zaopatrzeniowymi. Rosja zakręciła kurek z kazachską ropą, a Berlin desperacko szuka rozwiązania. Najłatwiejsze byłyby dostawy przez polski port w Gdańsku i Rurociąg Pomorski – tyle że większościowy właściciel rafinerii (ok. 54–57 proc.) to rosyjski Rosnieft.

Dla rządu Donalda Tuska otwarte wsparcie takiej operacji byłoby politycznym samobójstwem ze względu na powtarzaną do znudzenia antyrosyjską retorykę. Ale Niemcy mają inny pomysł...

Niemiecki "trik" na obejście sankcji

Według „Die Welt”, niemiecki rząd rozważa sprytne obejście problemu. Kluczem ma być mniejszościowy udziałowiec rafinerii – brytyjski koncern Shell (37,5 proc. udziałów). To właśnie Shell miałby zamówić w Gdańsku większą ilość ropy, przekraczającą udział firmy w rafinerii. Formalnie partnerem polskiej spółki PERN byłby wtedy zachodnioeuropejski koncern, a nie rosyjski Rosnieft.

Niemieckie media piszą o tym zupełnie otwarcie: Polska musiałaby tylko „przymknąć oko” na fakt, że część ropy kupionej przez Shella i tak trafiłaby do przerobu w instalacjach kontrolowanych przez Rosnieft. Cała operacja opiera się na założeniu, że „na papierze” będzie czysto.

Obawy Warszawy i realne przeszkody

Rząd w Warszawie zdaje sobie sprawę z ryzyka. Gdyby informacja o tym, że Polska pomaga w zaopatrzeniu rafinerii należącej w większości do Rosnieftu, wyszła na jaw w sposób jednoznaczny, opozycja i media natychmiast oskarżyłyby Tuska o hipokryzję i łamanie ducha sankcji. Dlatego polski rząd nie może oficjalnie wyrazić zgody na dostawy „dla Schwedt”, ale nie blokuje też potencjalnej umowy z Shellem.

Czytaj także:

Vance ostrzega UE! „Von der Leyen zawiodła Europę. Czas na zmiany"

Tego jeszcze w Sejmie nie było. Balon z wizerunkiem Tuska poleciał aż pod sklepienie sali plenarnej

Jak informuje „Die Welt”, PERN nie ma zastrzeżeń do tranzytu dla brytyjskiego koncernu. To daje Niemcom cień nadziei. Dodatkowym problemem jest rozliczenie między udziałowcami. Shell musiałby prawdopodobnie zapłacić Rosnieftowi Deutschland rekompensatę za korzystanie z mocy przerobowych. Pieniądze nie trafiłyby jednak do Moskwy, lecz na rachunek powierniczy prowadzony przez niemieckie władze. Mimo to Rosnieft może protestować.

Wywłaszczenie Rosnieftu jako ostateczność? 

Jeśli trik z Shellem nie wypali, Niemcom pozostanie już tylko radykalne rozwiązanie – przejęcie pełnej kontroli nad udziałami Rosnieftu w rafinerii (tzw. wywłaszczenie).

Minister gospodarki Katherina Reiche już zapowiedziała, że na razie nie wchodzi to w grę ze względu na spodziewaną ostrą reakcję Moskwy.

Sytuacja pokazuje dobitnie, jak bardzo sankcje antyrosyjskie stały się w praktyce skomplikowaną grą pozorów. Niemcy potrzebują ropy, Polska nie chce otwarcie „karmić” Rosnieftu, a cały problem próbuje się rozwiązać księgowym manewrem z udziałem brytyjskiej firmy. Klasyczna parodia unijnej polityki energetycznej w czasie wojny.

Dodajmy, że rządy w Niemczech, Wielkiej Brytanii i w Polsce przodują w głośnej antyrosyjskiej polityce, szafując oskarżeniami o "prorosyjskość" wobec wszystkich swoich przeciwników politycznych. 

źr. wPolsce24 za dw.com

Karol Nawrocki znowu musi wyręczać rząd. Prezydent w kontakcie ze strajkującymi górnikami z Silesii

opublikowano:
Rafał Jarzębek relacjonuje protest górników w kopalni Silesia. Na miejsce przybyli wysłannicy prezydenta
Rafał Jarzębek relacjonuje protest górników w kopalni Silesia. Na miejsce przybyli wysłannicy prezydenta (fot. wPolsce24)
W kopalni Silesia wybuchł spontaniczny protest podziemny, podczas którego kilkudziesięciu górników odmówiło wyjazdu na powierzchnię po nocnej zmianie.

Buda: Niemcy załatwili dla siebie wszystko co chcieli. Rząd im pozwolił

opublikowano:
Rolnicy protestują, a Niemcy zacierają rączki, bo kosztem Polski zarobią i nas zagłodzą
Protest rolników i mocne słowa europosła Waldemara Budy (fot. wPolsce24)
- Gdyby ktoś mi powiedział pięć lat temu, że za kadencji PSL-u dojdzie do wprowadzenia umowy z Mercosurem, to ja bym nie wierzył. Ja bym był przekonany, że wyjdą z rządu, będą protestować, zrobią wszystko. A kompletnie nic nie zrobili. Jakbym miał określić to symbolicznie, to powiedziałbym sztandar wyprowadzić - mówił na antenie telewizji wPolsce24 były minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Elektrownia Dolna Odra wygaszana przez rząd. 700 osób na bruk, bezpieczeństwo energetyczne Polski zagrożone coraz bardziej

opublikowano:
Zrzut ekranu (159)
Wygaszenie elektrowni Dolna Odra to dramat dla Gryfina i fatalny kierunek działań w polskiej energetyce (Fot. Wiadomości wPolsce24)
Podczas gdy Polska przyspiesza proces zamykania kopalń i elektrowni węglowych, Niemcy otwarcie deklarują, że swoich kopalń zamykać nie zamierzają. Coraz głośniej wybrzmiewa więc pytanie: w czyim interesie działa polski rząd? Najnowszym przykładem tej polityki jest sytuacja Elektrowni Dolna Odra – jednego z kluczowych zakładów energetycznych w północno-zachodniej Polsce.

Górnicy z PG Silesia walczą o pracę. Kuriozalne tłumaczenie zarządu: Byłem zmęczony, nie wiem, co podpisywałem

opublikowano:
Zarząd kopalni oszukał górników? Trwa protest przeciwko zwolnieniom
Zarząd kopalni oszukał górników? (fot. wPolsce24)
Narasta konflikt wokół kopalni PG Silesia. Górnicy i związki zawodowe alarmują, że zarząd spółki – należącej do grupy Bumech – masowo zwalnia pracowników, łamiąc wcześniej podpisane porozumienia. Sprawa trafiła już do Ministerstwa Energii, ale dotychczasowe rozmowy nie przyniosły przełomu. Związkowcy zapowiadają wielką pikietę 10 lutego i ostrzegają: to może być dopiero początek protestów.

Czarnek pokazuje, jakim chce być premierem. Jest projekt ustawy, który ma obniżyć ceny beznzyny!

opublikowano:
Przemysław Czarnek chce obniżenia VAT na benzynę
Przemysław Czarnek chce obniżenia VAT na benzynę (fot. wPolsce24)
Podczas porannej konferencji na jednej ze stacji paliw, były minister edukacji Przemysław Czarnek ostro skrytykował obecną władzę za bierność wobec rosnących cen i braku poczucia bezpieczeństwa Polaków. Złożył również konkretną propozycję: czasowe obniżenie podatku VAT i akcyzy na paliwa.

Niemcy miały być hubem rosyjskiego gazu, a to Polska może być hubem LNG z USA. Byle Tusk tego nie zepsuł!

opublikowano:
Gaz z portu LNG ma trafiać z Polski do innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej
Gaz z portu LNG ma trafiać z Polski do innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej
Polska może stać się jednym z najważniejszych centrów energetycznych w Europie. Wszystko za sprawą planów budowy regionalnego hubu LNG, które – jak wynika z materiału „Wiadomości wPolsce24” – uzyskały wsparcie Stanów Zjednoczonych. To efekt intensywnych działań dyplomatycznych prezydenta Karola Nawrockiego.