Świat

Niemcy znowu chcą, by Nord Stream 2 popłynął do nich rosyjski gaz. „Vivat herr Tusk!”

opublikowano:
Tusk NS2.webp
Niemcy powołują się na umowę z rządem Donalda Tuska z 2014 roku (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Znowu głośno o niemieckich planach, by ponownie uruchomić gazociąg Nord Stream 2. Mają one być formułowane podczas rozmów koalicyjnych pomiędzy CDU a SPD.

- Niemcy, co do diabła? Chcecie znowu finansować na wielką skalę terrorystyczny reżim? – pyta na X Jakub Janda, dyrektor European Values Center for Security Policy w Pradze.

Niemcy chcą taniego gazu od Moskali

Janda odnosi się do informacji brukselskiego portalu Politico, który ujawnia, że podczas rozmów na temat utworzenia nowego niemieckiego rządu pojawia się temat ponownego uruchomienia gazociągu Nord Stream 2.  Negocjatorzy z ramienia CDU mają sugerować taką właśnie możliwość.

Jan Heinisch i Thomas Bareiss stwierdzili, że „mogą sobie wyobrazić” uruchomienie NS2 i powrót do starej, dobrej polityki energetycznej Niemiec, polegającej na kupowaniu taniego gazu z Rosji. Oczywiście tylko w wypadku osiągnięcia „trwałego pokoju” na Ukrainie.

Zmiana frontu

Zmianę frontu przez Niemcy i powrót Berlina do tradycyjnego sojuszu z Kremlem wieści wielu w miarę trzeźwo oceniających sytuację ekspertów. Tym bardziej niebezpiecznie dla Polski jest w tym kontekście popieranie przez Donalda Tuska zniesienia zasady jednomyślności w UE w obszarze obronności. W praktyce będzie to bowiem oznaczało, że decydujący głos będzie miał Berlin.

- Tak, tak. Premier Donald Tusk rację, koniecznie trzeba zlikwidować w UE zasadę jednomyślności w dziedzinie bezpieczeństwa i już tylko wspólne zbrojenia z ruskimi, tfu, znaczy się z Niemcami! Vivat herr Tusk! Jak zwykle przekonuje nas Pan o wielkości swojej strategicznej myśli. Tyle razy dawał Pan jej dowód – drwi z Tuska poseł PiS Kacper Płażyński.

źr. wPolsce24 za x/KacperPlazynski

 

Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Publicystyka

Trzaskowski ziewa, Tusk się nudzi. Skandaliczne zachowanie polityków podczas przemówienia prezydenta

opublikowano:
ziewa_rafal.webp
Rafał Trzaskowski ziewał podczas przemówienia prezydenta (fot. wPolsce24)
Taki ma szacunek do urzędu, o który się ubiega. Rafał Trzaskowski nie mógł w skupieniu wysłuchać 40-minutowego wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Najpierw dyskretnie zerkał w telefon, później się rozglądał, aż w końcu zaczął ziewać. Takie mają standardy, bo znudzenie okazywali też premier Donald Tusk i marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Polska

Dariusz Matecki: Działania Donalda Tuska to jest czysty antypolonizm

opublikowano:
mid-25507625 ok.webp
Premier Donald Tusk i kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej po spotkaniu w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie (fot. PAP/Piotr Polak)
Jestem przekonany, że Niemcy nie zbudują w Berlinie żadnego pomnika upamiętniającego polskie ofiary II wojny, widząc taką uległość Donalda Tuska – mówił poseł PiS Dariusz Matecki, komentując wizytę kanclerza Friedricha Merza w Warszawie i jego spotkanie z polskim premierem.
Wiadomości

Pokazali Tuskowi miejsce w Kijowie? Analiza pozycji Polski w "koalicji chętnych"

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-05-12 093151.webp
Premier Donald Tusk wziął udział w wizycie "koalicji chętnych" w Kijowie, gdzie rozmawiano o zawieszeniu broni, rozmowach pokojowych i bezpieczeństwie europejskim. Wydarzenie to wzbudziło jednak dyskusję nie tylko o treści rozmów, ale przede wszystkim o pozycji polskiego premiera, zwłaszcza po publikacji zdjęć, na których był ledwo widoczny.