Zdrowie

Zaszczepiono ponad 60 osób. W Olsztynie obawiają się błonicy

opublikowano:
stethoscope-6497490_1280.webp
Olsztyńscy lekarze poddani są antybiotykoterapii (zdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay.com)
Ponad 60 osób, które miały kontakt z pacjentem zapewne chorym na błonicę, zostało poddanych szczepieniom. W większości są to lekarze i pielęgniarki Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.

Główny inspektor sanitarny Paweł Grzesiowski poinformował w rozgłośni RMF FM, że "wstępne wyniki badań są ujemne, ale to nie oznacza, że nie mamy do czynienia z przypadkiem ciężkiego zachorowania".

Chodzi o 30-letniego mężczyznę, który kilka dni temu trafił do olsztyńskiego szpitala. Pacjent został przewieziony do szpitala karetką. - Siedział przed sklepem, zwróciła na niego uwagę kobieta, która wezwała pomoc – relacjonował PAP warmińsko-mazurski wojewódzki inspektor sanitarny Janusz Dzisko.

Procedury jak przy błonicy

Chory trafił na SOR w szpitalu wojewódzkim, przeszedł wiele badań na kilku oddziałach,  został też poddany zabiegowi. - Dopiero z czasem jego stan zaczął się pogarszać, a badania wykonane w szpitalu wskazały na możliwe zakażenie błonicą - mówił Dzisko. 

Choć nie ma jeszcze ostatecznego potwierdzenia, szpital zastosował procedury przewidziane na wypadek tej choroby.

- Pacjent jest odizolowany - zapewniła rzecznik prasowa szpitala Marta Gołąb-Kocięcka.

Ponad 60 osób, głównie pracowników szpitala, zostało zaszczepionych. 

- Wszystkie te osoby zostały zaszczepione szczepionką poekspozycyjną. Kilka osób, w tym lekarze, poddani są antybiotykoterapii - powiedział Dzisko i dodał, że niektórzy sami zgłaszają się do służb sanitarnych, np. kobieta, która wezwała pomoc do chorego.

Nie wiadomo, co robił ani z kim przebywał

Dzisko przyznał jednak, że służby sanitarne mają kłopot z ustaleniem, z kim ostatnio kontaktował się chory.

- Ta osoba jest nieprzytomna, nie ma z nią kontaktu. Nie wiemy, gdzie ta osoba przebywała i z kim się kontaktowała, bo jest to człowiek w kryzysie bezdomności, który mógł się przemieszczać - tłumaczył inspektor. 

Raczej nie był we Wrocławiu

Służby sanitarne wykluczają jednak, aby mógł on mieć kontakt z osobami, które zachorowały na błonicę we Wrocławiu.

W połowie marca do wrocławskiego szpitala trafiło chore na błonicę dziecko. Sześciolatek wrócił z wakacji na Zanzibarze. Nie był szczepiony. Hospitalizowano też dorosłego, u którego wykryto tę groźną chorobę.

Ostra i ciężka choroba

Błonica jest chorobą zakaźną, którą w Europie praktycznie wyeliminowało wprowadzenie obowiązkowych szczepień. Wcześniej przez wiele lat budziła grozę ze względu na swój przebieg.

Błonica, nazywana też dyfterytem, krupem lub dławcem, jest ostrą i ciężką chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie zwane maczugowcami błonicy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub nosicielem, rzadziej przez kontakt z zakażonymi zwierzętami, jak koty, psy i konie. 

Jej najbardziej charakterystyczne objawy to ból gardła, trudności w połykaniu, zaburzenia mowy, obecność białawo-szarych nalotów w gardle, gorączka oraz powiększenie i bolesność węzłów chłonnych szyi.

źr. wPolsce24 za PAP

 

Wiadomości

Wiadomości wPolsce24: Nie będzie rozbudowy krakowskiego szpitala, bo helikopter ratunkowy przeszkadza deweloperowi?

opublikowano:
wPolscewadomosci.webp
Chory został przewieziony do szpitala spod sklepu ciężkim (fot. wPolsce24)
Miał być nowy SOR, oddział intensywnej terapii i lądowisko dla helikopterów ratunkowych, ale władze wstrzymały finansowanie. Oficjalnie chodzi o brak środków w budżecie miasta, jednak w Krakowie coraz głośniej mówi się, że helikoptery niosące pomoc poszkodowanym przeszkadzają deweloperowi, który obok chce postawić bloki.
Zdrowie

Tu zbadasz jaskrę za darmo i bez skierowania. Warto, bo "cichy złodziej wzroku" atakuje ludzi w każdym wieku

opublikowano:
jaskra.webp
Jaskrę należy badać w każdym wieku (Fot. screenYT/wPolsce24)
Na jaskrę choruje około miliona Polaków. Wbrew obiegowej opinii ten „cichy złodziej wzroku” może zaatakować także osoby młode. Dlatego bardzo ważne są badania profilaktyczne. W nadchodzącym tygodniu można zbadać się za darmo w całej Polsce. Sprawdź, gdzie przyjmie Cię okulista.
Zdrowie

Jacek Karnowski zdradza patent na tanie i zdrowe śniadanie

opublikowano:
jacekkarn2.webp
Jacek Karnowski radzi, co jeść (fot. wPolsce24)
Nie samą polityką żyje nasza antena. Dzisiaj jednym z gości "Poranka" był redaktor naczelny telewizji wPosce24 Jacek Karnowski. Oprócz omówienia najważniejszych tematów, Karnowski zdradził też brytyjski sposób na tanie i zdrowie śniadanie.
Zdrowie

Lekarz o zaskakujących skutkach zmiany czasu: Rośnie liczba zawałów

opublikowano:
dr Mularczyk ok.webp
W nocy z soboty na niedzielę (z 29 na 30 marca) zmienimy czas z zimowego na letni. Wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00, pośpimy więc godzinę krócej. To, jaki wpływ zmiany czasu mają na nasz organizm, tłumaczy w programie Budzimy się dr Michał Mularczyk, internista, kardiolog.
Zdrowie

System już się nie domyka. Pieniędzy brakuje nawet na pensje

opublikowano:
AW_Szpital_08102019_07.webp
Obniżenie składki zdrowotnej raczej szpitalom nie pomoże (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Szpitale powiatowe już są w fatalnej kondycji finansowej, a wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach będzie jeszcze gorzej. Nie dość, że nie mają z czego płacić kontrahentom, to zagrożone są nawet pensje dla pracowników. Obniżenie składki zdrowotnej raczej im nie pomoże.
Zdrowie

Na tę chorobę cierpi co trzeci dorosły Polak. Fatalne dane NFZ

opublikowano:
MK9_szp_2021_s__DSC06543.webp
Choroby układu krążenia są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce.
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował niepokojące dane, z których wynika, że aż 11 milionów Polaków zmaga się z nadciśnieniem. NFZ przypomina, że choroby krążenia są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce.