Zdrowie

Lekarz o zaskakujących skutkach zmiany czasu: Rośnie liczba zawałów

opublikowano:
W nocy z soboty na niedzielę (z 29 na 30 marca) zmienimy czas z zimowego na letni. Wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00, pośpimy więc godzinę krócej. To, jaki wpływ zmiany czasu mają na nasz organizm, tłumaczy w programie Budzimy się dr Michał Mularczyk, internista, kardiolog.

Czy da się tę brakującą godzinę odrobić? - Nie – mówi krótko gość telewizji wPolsce24. Zdaniem lekarza zmiany czasu, zarówno wiosną, jak i jesienią, przynoszą naszemu organizmowi więcej szkód niż pożytku.

- Teoretycznie przesunięcie czasu o godzinę nie powinno nikomu zaszkodzić, a jednak jest ono fatalne w skutkach – mówi dr Mularczyk. Jego zdaniem nie ma żadnego znaczenia to, czy wydłużamy czas snu czy skracamy.

- W poniedziałek po zmianie czasu liczba zawałów wzrasta o o 25 proc., w ciągu całego tygodnia średnio liczba ta wzrasta o 8 proc. To dużo, a są to zawały, których można teoretycznie uniknąć -podkreśla lekarz.

Szukając plusów medycznych tego procederu, dr Mularczyk znalazł jeden, a i tak dość wątpliwy. - Ci, którzy cieszą się ze zmiany czasu, mówią, że wieczorem, jak wracają po pracy, to jest mniej wypadków, bo jest jeszcze widno - wyjaśnia. Problem polega tylko na tym, że w większości przypadków rano w okresie bezpośrednio po zmianie gorzej funkcjonujemy. - Rano gorzej funkcjonujemy, bo jesteśmy szybciej wybudzeni. U niektórych ten stan trwa około tygodnia – tłumaczy.

Paradoksalnie organizm gorzej funkcjonuje także wieczorem, bo dłużej jest jasno. 

Jak więc się przygotować na tę zmianę? O tym więcej w materiale wideo.

źr. wPolsce24

 

 

Zdrowie

Tu zbadasz jaskrę za darmo i bez skierowania. Warto, bo "cichy złodziej wzroku" atakuje ludzi w każdym wieku

opublikowano:
jaskra.webp
Jaskrę należy badać w każdym wieku (Fot. screenYT/wPolsce24)
Na jaskrę choruje około miliona Polaków. Wbrew obiegowej opinii ten „cichy złodziej wzroku” może zaatakować także osoby młode. Dlatego bardzo ważne są badania profilaktyczne. W nadchodzącym tygodniu można zbadać się za darmo w całej Polsce. Sprawdź, gdzie przyjmie Cię okulista.
Zdrowie

Jacek Karnowski zdradza patent na tanie i zdrowe śniadanie

opublikowano:
jacekkarn2.webp
Jacek Karnowski radzi, co jeść (fot. wPolsce24)
Nie samą polityką żyje nasza antena. Dzisiaj jednym z gości "Poranka" był redaktor naczelny telewizji wPosce24 Jacek Karnowski. Oprócz omówienia najważniejszych tematów, Karnowski zdradził też brytyjski sposób na tanie i zdrowie śniadanie.
Zdrowie

System już się nie domyka. Pieniędzy brakuje nawet na pensje

opublikowano:
AW_Szpital_08102019_07.webp
Obniżenie składki zdrowotnej raczej szpitalom nie pomoże (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Szpitale powiatowe już są w fatalnej kondycji finansowej, a wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach będzie jeszcze gorzej. Nie dość, że nie mają z czego płacić kontrahentom, to zagrożone są nawet pensje dla pracowników. Obniżenie składki zdrowotnej raczej im nie pomoże.
Zdrowie

To jedne z najpopularniejszych jogurtów w Biedronce. Naukowcy twierdzą, że mogą być groźne dla zdrowia

opublikowano:
MK3_Bdr_17_00_drtt_DSC06403.webp
Biedronka (fot. Fratria)
Nie każdy jogurt to zdrowa przekąska. Niektóre popularne produkty dostępne w sklepach mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Sprawdź, na co zwracać uwagę podczas zakupów i jakich jogurtów lepiej unikać.
Zdrowie

Polscy lekarze narzekają na pacjentów z Ukrainy

opublikowano:
stethoscope-6497490_1280.webp
Polscy lekarze narzekają, że Ukraińcy nie potrafią porozumieć się w języku polskim (zdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay.com)
Mimo trzyletniego już pobytu w Polsce wielu Ukraińców wciąż nie potrafi porozumieć się w naszym języku. Narzekają na to polscy lekarze. Obawiają się oni m.in. odpowiedzialności karnej za błędy będące wynikiem nieporozumień językowych.
Zdrowie

Zdrowie psychiczne i fizyczne to profilaktyka wykraczająca poza przychodnie

opublikowano:
httpspl.freepik.com.webp
(fot. Materiały partnera)
Coraz wyraźniej dostrzegamy, że prawdziwe zdrowie nie zaczyna się jedynie w gabinetach lekarskich, ale w codziennym otoczeniu, które sami tworzymy wokół siebie. To w naszych lokalnych społecznościach, pełnych wzajemnej troski i wsparcia, rodzi się siła, która pozwala zapobiegać chorobom i budować odporność.