Zdrowie

Lekarz o zaskakujących skutkach zmiany czasu: Rośnie liczba zawałów

opublikowano:
W nocy z soboty na niedzielę (z 29 na 30 marca) zmienimy czas z zimowego na letni. Wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00, pośpimy więc godzinę krócej. To, jaki wpływ zmiany czasu mają na nasz organizm, tłumaczy w programie Budzimy się dr Michał Mularczyk, internista, kardiolog.

Czy da się tę brakującą godzinę odrobić? - Nie – mówi krótko gość telewizji wPolsce24. Zdaniem lekarza zmiany czasu, zarówno wiosną, jak i jesienią, przynoszą naszemu organizmowi więcej szkód niż pożytku.

- Teoretycznie przesunięcie czasu o godzinę nie powinno nikomu zaszkodzić, a jednak jest ono fatalne w skutkach – mówi dr Mularczyk. Jego zdaniem nie ma żadnego znaczenia to, czy wydłużamy czas snu czy skracamy.

- W poniedziałek po zmianie czasu liczba zawałów wzrasta o o 25 proc., w ciągu całego tygodnia średnio liczba ta wzrasta o 8 proc. To dużo, a są to zawały, których można teoretycznie uniknąć -podkreśla lekarz.

Szukając plusów medycznych tego procederu, dr Mularczyk znalazł jeden, a i tak dość wątpliwy. - Ci, którzy cieszą się ze zmiany czasu, mówią, że wieczorem, jak wracają po pracy, to jest mniej wypadków, bo jest jeszcze widno - wyjaśnia. Problem polega tylko na tym, że w większości przypadków rano w okresie bezpośrednio po zmianie gorzej funkcjonujemy. - Rano gorzej funkcjonujemy, bo jesteśmy szybciej wybudzeni. U niektórych ten stan trwa około tygodnia – tłumaczy.

Paradoksalnie organizm gorzej funkcjonuje także wieczorem, bo dłużej jest jasno. 

Jak więc się przygotować na tę zmianę? O tym więcej w materiale wideo.

źr. wPolsce24

 

 

Zdrowie

Tu zbadasz jaskrę za darmo i bez skierowania. Warto, bo "cichy złodziej wzroku" atakuje ludzi w każdym wieku

opublikowano:
jaskra.webp
Jaskrę należy badać w każdym wieku (Fot. screenYT/wPolsce24)
Na jaskrę choruje około miliona Polaków. Wbrew obiegowej opinii ten „cichy złodziej wzroku” może zaatakować także osoby młode. Dlatego bardzo ważne są badania profilaktyczne. W nadchodzącym tygodniu można zbadać się za darmo w całej Polsce. Sprawdź, gdzie przyjmie Cię okulista.
Zdrowie

Jacek Karnowski zdradza patent na tanie i zdrowe śniadanie

opublikowano:
jacekkarn2.webp
Jacek Karnowski radzi, co jeść (fot. wPolsce24)
Nie samą polityką żyje nasza antena. Dzisiaj jednym z gości "Poranka" był redaktor naczelny telewizji wPosce24 Jacek Karnowski. Oprócz omówienia najważniejszych tematów, Karnowski zdradził też brytyjski sposób na tanie i zdrowie śniadanie.
Zdrowie

Zaszczepiono ponad 60 osób. W Olsztynie obawiają się błonicy

opublikowano:
stethoscope-6497490_1280.webp
Olsztyńscy lekarze poddani są antybiotykoterapii (zdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay.com)
Ponad 60 osób, które miały kontakt z pacjentem zapewne chorym na błonicę, zostało poddanych szczepieniom. W większości są to lekarze i pielęgniarki Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.
Zdrowie

Psycholog online a świat wewnętrznych lęków – współczesne spojrzenie na zaburzenia lękowe

opublikowano:
zdjecie_publikacja_51341_wpolsce24.tv.webp
(fot. materiały prasowe)
W codzienności pełnej wyzwań, informacji i rosnących oczekiwań, coraz więcej osób odczuwa psychiczne przeciążenie. Z czasem może się ono przekształcić w głębsze trudności emocjonalne. W odpowiedzi na te potrzeby rośnie popularność form wsparcia, które są łatwo dostępne i bezpieczne – jedną z nich jest konsultacja z psychologiem online. To rozwiązanie daje możliwość rozmowy ze specjalistą bez konieczności wychodzenia z domu, w atmosferze komfortu i prywatności.
Zdrowie

Ile naprawdę zarabiają lekarze w Polsce? Padają kwoty, które mogą szokować

opublikowano:
AS_DSC08761_20200115.webp
Lekarze zarabiają po 100, 200 a nawet 300 tysięcy złotych miesięcznie (Fot. Fratria/Andrzej Skwarczyński)
200 tysięcy złotych miesięcznie – tyle spokojnie może zarobić miesięcznie lekarz na kontrakcie w polskim szpitalu. Zyski mają także szpitale, i to nie tylko te prywatne. Jest jeden warunek: trzeba dobrze rozgryźć system finansowania świadczeń przez NFZ.
Polska

Wolicie dłużej spać czy dłuższy dzień? Tej nocy znów zmiana czasu

opublikowano:
monument-92861_1280.webp
(Fot. Pixabay)
​Zmiana czasu z zimowego na letni, choć dla wielu z nas stała się rutyną, jednak jego wpływ na różne sfery życia jest złożony i niejednoznaczny.​ Dziś w nocy, gdy zegary wskażą godzinę drugą, tak naprawdę będzie już trzecia.