Zdrowie

Groźna choroba powróciła. WHO przedstawiła niepokojące dane

opublikowano:
hospital-834157_1280.webp
(fot. ilustracyjna/ pixabay)
Dyrektor regionalny WHO w Europie ostrzega przed powrotem odry. W ubiegłym roku na naszym kontynencie odnotowano najwyższą od 25 lat liczbę zakażeń wspomnianą chorobą.

Hans Kluge dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia poinformował, że w Europie i Azji środkowej odnotowano łącznie 127 350 zakażeń odrą.

- Odra powraca i to jest sygnał alarmowy – powiedział przedstawiciel WHO.

Jak wyjaśnił Kluge, najwięcej zakażeń było w Rumunii – ponad 30,5 tys. Na drugim miejscu znalazł się Kazachstan, gdzie odnotowano ponad 28 tys. zakażeń. Podkreślił, że w całym regionie obejmującym 53 kraje ponad 40 proc. przypadków zachorowań na odrę dotyczyło dzieci w wieku poniżej 5 lat.

Wskaźnik pandemii

Dyrektor regionalny WHO mówił także o niewystarczającej liczbie szczepień przeciwko odrze. Wyjaśnił, że w 2023 roku w Rumunii, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze oraz Macedonii Północnej preparat przyjęło mniej niż 80 proc. dzieci, które kwalifikują się do szczepienia. Według Światowej Organizacji Zdrowia, aby zapobiec wybuchowi pandemii wskaźnik w tym zakresie powinien wynosić co najmniej 95 proc.

- Wskaźniki szczepień w wielu krajach nie powróciły jeszcze do poziomu sprzed pandemii – podkreślił Kluge.

Dodał, że liczba zakażeń odrą „znacznie wzrosła w 2023 i 2024 roku” po spadku liczby szczepień podczas pandemii Covid-19. W związku z niepokojącymi danymi WHO i UNICEF zaapelowały do państw europejskich o podjęcie działań zmierzających do zwiększenia liczby szczepień.

Wysoce zakaźna choroba

Główny Inspektor Sanitarny przypomina, że odra jest „ostrą, wysoce zakaźną chorobą wirusową wywołaną przez paramyxowirusy, zdolną do wywoływania epidemii”.

- Zakaźność jest bliska 100 proc. u osób podatnych, a w okresie przedszczepiennym odra dotknie prawie każdą osobę w wieku dziecięcym – podkreśla GIS.

Według danych przedstawionych przez GIS liczba przypadków śmiertelnych wynosi 1-3 na 100 zakażeń. Najwyższa jest u dzieci poniżej 5. roku życia i u osób z obniżoną odpornością.

Wirus odry rozprzestrzenia się podczas kaszlu lub kichania oraz przez bliski lub bezpośredni kontakt z wydzielinami z nosa i gardła zakażonej osoby. Pierwszymi objawami choroby mogą być: gorączka, zapalenie spojówek, katar, kaszel i zapalenie oskrzelików. Później pojawia się grudkowo-plamista wysypka.

źr. wPolsce24 za Interia

Gospodarka

Gróbarczyk: Niemcy dyktują, co dla nas dobre

opublikowano:
gróbarczyk.webp
Gróbarczyk: Rząd ulega niemieckiemu dyktatowi, to niebezpieczne dla naszej gospodarki (fot. wPolsce24)
- Nowy człowiek, który będzie reprezentował zwykłych Polaków jest niezwykle potrzebny. Polsce potrzebna jest odmiana, w tej sytuacji, w której się znaleźliśmy - mówił w Ekspresie Politycznym Marek Gróbarczyk, oceniając kandydaturę Karola Nawrockiego. Były minister zwrócił uwagę na gospodarcze propozycje kandydata na prezydenta.
Zdrowie

Tu zbadasz jaskrę za darmo i bez skierowania. Warto, bo "cichy złodziej wzroku" atakuje ludzi w każdym wieku

opublikowano:
jaskra.webp
Jaskrę należy badać w każdym wieku (Fot. screenYT/wPolsce24)
Na jaskrę choruje około miliona Polaków. Wbrew obiegowej opinii ten „cichy złodziej wzroku” może zaatakować także osoby młode. Dlatego bardzo ważne są badania profilaktyczne. W nadchodzącym tygodniu można zbadać się za darmo w całej Polsce. Sprawdź, gdzie przyjmie Cię okulista.
Zdrowie

Jacek Karnowski zdradza patent na tanie i zdrowe śniadanie

opublikowano:
jacekkarn2.webp
Jacek Karnowski radzi, co jeść (fot. wPolsce24)
Nie samą polityką żyje nasza antena. Dzisiaj jednym z gości "Poranka" był redaktor naczelny telewizji wPosce24 Jacek Karnowski. Oprócz omówienia najważniejszych tematów, Karnowski zdradził też brytyjski sposób na tanie i zdrowie śniadanie.
Zdrowie

Lekarz o zaskakujących skutkach zmiany czasu: Rośnie liczba zawałów

opublikowano:
dr Mularczyk ok.webp
W nocy z soboty na niedzielę (z 29 na 30 marca) zmienimy czas z zimowego na letni. Wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00, pośpimy więc godzinę krócej. To, jaki wpływ zmiany czasu mają na nasz organizm, tłumaczy w programie Budzimy się dr Michał Mularczyk, internista, kardiolog.
Zdrowie

System już się nie domyka. Pieniędzy brakuje nawet na pensje

opublikowano:
AW_Szpital_08102019_07.webp
Obniżenie składki zdrowotnej raczej szpitalom nie pomoże (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Szpitale powiatowe już są w fatalnej kondycji finansowej, a wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach będzie jeszcze gorzej. Nie dość, że nie mają z czego płacić kontrahentom, to zagrożone są nawet pensje dla pracowników. Obniżenie składki zdrowotnej raczej im nie pomoże.
Zdrowie

Ojciec walczył o życie córki. Podadzą jej śmiertelny zastrzyk, bo cierpi na autyzm!

opublikowano:
hospital-834157_1280.webp
Cierpiąca na autyzm kobieta złożyła wniosek o eutanazję. Został on zaakceptowany (Fot. ilustracyjne, Pixabay)
28-letnia kobieta zostanie uśmiercona w ramach procedury „wspomaganego samobójstwa”, choć nie ma żadnej choroby somatycznej i mogłaby żyć jeszcze długie dekady. Na eutanazję zgodzili się lekarze – jeden z nich potrzebował na to mniej niż 24 godziny.