Zdrowie

Kryzys w szpitalu w Sochaczewie! Ta decyzja uderzy w pacjentów

opublikowano:
Budynek z niebieskim drogowskazem wskazującym kierunek do szpitala.
Szpital w Sochaczewie wstrzymuje planowe przyjęcia. (fot. Fratria)
Szpital Powiatowy w Sochaczewie od środy wstrzymuje planowe przyjęcia pacjentów z powodu problemów finansowych i nierozliczonych nadwykonań, które przekraczają 6,5 miliona złotych. Jak ustaliła stacja RMF FM, wstrzymanie przyjęć potrwa do końca grudnia.

Szpital w Sochaczewie zapewnia, że nadal przyjmowane będą osoby wymagające pilnej interwencji, kobiety w ciąży oraz dzieci. Planowe cesarskie cięcia odbywają się zgodnie z harmonogramem, a lecznica podkreśla, że nie planuje zamykania ani zawieszania pracy żadnego z oddziałów.

NFZ zapewnia płynność finansową szpitala

Mazowiecki Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał, że w pełni zabezpieczył finansowanie umów szpitalnych, w tym dla placówki w Sochaczewie. Roczna wartość kontraktu wynosi prawie 133 mln zł, z czego niemal 124 mln zł zostało już wypłacone, w tym ponad 4 mln zł z tytułu nadwykonań.

Do rozliczenia pozostaje około 2,4 mln zł za świadczenia nielimitowane, które NFZ zapłaci w najbliższym czasie. Szpital dysponuje także niewykorzystanymi środkami w wysokości około 0,5 mln zł.

Spotkanie minister zdrowia z Naczelną Izbą Lekarską

W środę o 14:00 odbędzie się spotkanie minister zdrowia Jolanty Sobierańskiej-Grendy z prezesem Naczelnej Izby Lekarskiej Łukaszem Jankowskim, podczas którego omówiona zostanie trudna sytuacja finansowa szpitali.

W piątek prezydent podpisał nowelizację ustawy o Funduszu Medycznym, która w 2025 roku zwiększy finansowanie świadczeń dla dzieci i umożliwi przekazanie NFZ ok. 3,6 mld zł.

Deficyt NFZ na przyszły rok szacowany jest na 23 mld zł, a plan budżetu państwa na 2026 rok przewiduje wydatki na ochronę zdrowia w wysokości 247,8 mld zł.

źr. wPolsce24 za RMF24

System już się nie domyka. Pieniędzy brakuje nawet na pensje

opublikowano:
AW_Szpital_08102019_07
fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Szpitale powiatowe już są w fatalnej kondycji finansowej, a wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach będzie jeszcze gorzej. Nie dość, że nie mają z czego płacić kontrahentom, to zagrożone są nawet pensje dla pracowników. Obniżenie składki zdrowotnej raczej im nie pomoże.

Z dnia na dzień zniknął oddział szpitalny dla poparzonych dzieci. Rodzice w rozpaczy: „Nie mamy dokąd iść!”

opublikowano:
Zamknięcie oddziału rekonstrukcyjnego w Krakowie. Szpital zapewnia, że wszystko działa „bez zmian”
Szpital Uniwersytecki w Krakowie-Prokocimiu (Fot. wPolsce24)
Rodzice małych pacjentów są w szoku. W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie-Prokocimiu z dnia na dzień przestał działać oddział chirurgii rekonstrukcyjnej i leczenia oparzeń – jeden z nielicznych w Polsce, który zajmował się najtrudniejszymi przypadkami dzieci po urazach i rozległych poparzeniach.

Prezydent Karol Nawrocki dawno tak ostro nie mówił o Tusku. "Wziął polskich pacjentów za zakładników"

opublikowano:
Prezydent Karol Nawrocki podczas szczytu medycznego
Prezydent Karol Nawrocki podczas szczytu medycznego (fot. wPolsce24)
- Jestem przekonany, że zdrowie Polaków nie może i nigdy nie powinno zależeć od politycznego sporu, ale tak się niestety dzisiaj nie dzieje. Dzisiejsze spotkanie i tak też nie powinno być, ma charakter ratunkowy - powiedział Karol Nawrocki.

„Czarny tydzień” szpitali. Nawet 90 proc. placówek bierze udział w proteście

opublikowano:
Dramat finansowy szpitali. Ruszył ogólnopolski protest
W poniedziałek w całej Polsce szpitale powiatowe rozpoczęły protest. To tzw. „czarny tydzień”. Przyczyną jest dramatyczna sytuacja finansowa placówek.

Awaria, której nikt nie widzi. Czy to tylko pretekst do zamknięcia oddziału ratującego życie?

opublikowano:
OIOM w Świnoujściu ma być zamknięty z powodu awarii, która jednak dotąd nie przeszkadza w jego pracy
OIOM w Świnoujściu ma być zamknięty z powodu awarii, która jednak dotąd nie przeszkadza w jego pracy
Oddział intensywnej opieki medycznej w szpitalu w Świnoujście jeszcze normalnie działa, ale z powodu awarii ma zostać zamknięty. Dyrekcja placówki przekonuje, że to jedynie sytuacja przejściowa, jednak mieszkańcy podchodzą do tych zapewnień z dużą ostrożnością. Obawy potęguje brak ordynatora oddziału i plotki o tzw. restrukturyzacji.

Odlot minister zdrowia. Światy Sobierajskiej-Grendy i polskich pacjentów zupełnie się rozjechały

opublikowano:
Pacjenci mają zupełnie inne odczucia co do stanu służby zdrowia w Polsce niż zadowolona z siebie pani minister
Pacjenci mają zupełnie inne odczucia co do stanu służby zdrowia w Polsce niż zadowolona z siebie pani minister (Fot. Wiadomości wPolsce24)
Minister zdrowia Jolanta Sobierajska-Grenda przekonuje, że... sytuacja pacjentów w Polsce się poprawia. To słowa tak całkowicie oderwane od rzeczywistości, że aż trudno je skomentować.