Świat

Włosi mają być przykładem dla Europy. Odsyłają imigrantów do ośrodka w Albanii

opublikowano:
sea-773476_1280.webp
Zdjęcie ilustracyjne / pixabay
Włochy jako pierwszy kraj Unii Europejskiej podpisały umowę z państwem spoza Wspólnoty, gdzie będą trafiali imigranci ubiegający się o azyl. W środę rano do portu w Albanii wpłynęła łódź z 16 imigrantami, którzy wcześniej dotarli do wybrzeży Włoch.

Umowa zakłada, że przez pięć lat do dwóch ośrodków recepcyjnych w Albanii trafi rocznie do 36 tys. imigrantów, którzy dotarli do Włoch. Zgodnie z porozumieniem Włosi będą zarządzać ośrodkiem i będą stanowić członków jego personelu. Również ich prawo ma obowiązywać na terenie, gdzie trafią imigranci na czas rozpatrzenia ich wniosków o azyl.

Plan przewiduje, że do Albanii będą trafiali mężczyźni z krajów, które rząd Giorgii Meloni uznaje za bezpieczne. W ten sposób władze liczą, że część z nich zrezygnuje z ubiegania się o azyl w przypadku perspektywy przetransportowania do ośrodka recepcyjnego. Omawiając w Senacie szczegóły umowy z Albanią, premier Włoch oświadczyła, że w zakresie polityki migracyjnej Rzym jest przykładem dla Europy.

W środę rano do albańskiego portu Shëngjin wpłynęła łódź patrolowa włoskiej marynarki wojennej „Libra”. Na jej pokładzie znajdowało się 16 imigrantów, którzy wcześniej przybyli do Włoch. Niedaleko portu w wiosce Gjadër znajduje się ośrodek, do którego trafi 10 obywateli Bangladeszu i sześciu Egipcjan. Jeśli ich wniosek o azyl zostanie odrzucony, imigranci zostaną odesłani do swoich krajów. Gdy jednak ich wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie, trafią z powrotem do Włoch.

Według ekspertów problemem może być sprawne rozpatrywanie wniosków azylowych przez włoskie sądy. Kolejne wyzwanie to uwzględnianie odwołań od decyzji, składanych przez osoby przebywające w innym kraju. Ich zdaniem migranci muszą być przygotowani na długotrwałą procedurę.

żr. wPolsce24 za Rzeczpospolita 

Świat

Donald Tusk: nikt mnie nie ogra w UE. Premier Estonii: to Niemcy nie chciały Tuska na spotkaniu o Ukrainie

opublikowano:
mid-epa11666748.webp
Spotkanie przywódców z Bidenem bez Tuska (fot. PAP EPA/CHRIS EMIL JANSSEN)
Jeszcze rok temu Donald Tusk utyskiwał, że Polska pod rządami PiS-u nie ma silnego głosu na forum europejskim. Zapewniał, że jego nikt w Europie nie ogra. Tymczasem okazuje się, że Niemcy, na które od lat lider PO stawia, nie tylko nie lekceważą naszego premiera przerzucając nam uchodźców, to jeszcze blokują możliwość jego udziału w spotkaniu z sekretarzem obrony USA.
Świat

Donald Trump szukał pracy w barze szybkiej obsługi. Stanął przy frytkownicy

opublikowano:
mid-epa11667793.webp
Donald Trump smażył frytki (PAP/EPA/NICK HAGEN)
Donald Trump odwiedził w niedzielę restaurację popularnej sieci na przedmieściach Filadelfii, gdzie smażył frytki i obsługiwał kasę drive-thru.
Świat

Strefa Starcia wróciła! Gorące polityczne show na antenie telewizji wPolsce24

opublikowano:
strefa.webp
Strefa Starcia na antenie wPolsce24 (fot. Fratria)
Strefa Starcia wróciła na antenę telewizji wPolsce24. Redaktor Michał Adamczyk i jego goście omówili najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w Polsce i na świecie. Nie brakowało emocji.
Świat

Korea Północna potęguje napięcie. Najdłuższy lot rakiety Kima

opublikowano:
mid-epa11693617 ok.webp
Koreańczycy z Południa obserwują lot północnokoreańskiego pocisku (fot. YONHAP /EPA/PAP)
Na polecenie Kim Dzong Una w czwartek rano czasu lokalnego przeprowadzono test międzykontynentalnego pocisku balistycznego, który "pobił rekord zdolności rakiet strategicznych” – poinformowały północnokoreańskie media. Władze w Seulu zapowiedziały sankcje.
Świat

Niemcy nie tylko nie chcą płacić reparacji za II wojnę. Odgrażają się, że sami mogą wystawić rachunek

opublikowano:
warszawa.webp
Warszawa po Powstaniu Warszawskim (fot. Wikimedia)
Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ nie tylko po raz kolejny odrzucił roszczenia reparacyjne, tym razem zgłoszone przez Grecję podczas wizyty prezydenta Franka Waltera Steinmeiera w Atenach. Komentator gazety idzie dalej. Twierdzi, że ofiarami byli także Niemcy i ostrzega, że ci, którzy myślą o finansowych żądaniach za historyczne krzywdy, muszą się liczyć z roszczeniami strony przeciwnej.
Świat

Tragiczny bilans powodzi w Hiszpanii. Nadal trwają poszukiwania zaginionych

opublikowano:
mid-epa11692839.webp
już blisko 100 osób zginęło w wyniku powodzi w Hiszpanii. (fot. PAP/EPA/Manuel Bruque)
Już blisko 140 osób zginęło w gwałtownych powodziach, które przeszły przez Hiszpanię. Najgorsza sytuacja panuje w prowincji Walencja i to właśnie tam odnotowano najwięcej ofiar śmiertelnych. Te dane mogą ulec zmianie, ponieważ służby ratunkowe cały czas prowadzą poszukiwania zaginionych osób.