Rząd przyjął strategię migracyjną
Rząd zajmował się projektem uchwały w sprawie przyjęcia dokumentu od godziny 12 we wtorek. Ostatecznie strategia została przyjęta przy zdaniu odrębnym czterech ministrów z Nowej Lewicy.
„Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo” – czyli strategia migracyjna przyjęta. Decyzja trudna, ale bardzo potrzebna i oczekiwana – napisał premier w mediach społecznościowych.
Szef rządu mówił o niektórych założeniach strategii podczas sobotniej konwencji Koalicji Obywatelskiej. Kontrowersje wywołała zapowiedź, że strategia zakłada m.in. czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu. Tusk poinformował, że rząd nie będzie wdrażał europejskich pomysłów godzących w bezpieczeństwo Polski. Wymienił przy tym unijny pakt migracyjny.
W poniedziałek do słów Donalda Tuska odniosła się rzecznik Komisji Europejskiej. Anitta Hipper podkreśliła, że ważne i konieczne jest, aby Unia Europejska chroniła granice zewnętrzne, w szczególności z Rosją i Białorusią. Przypomniała również, że kraje członkowskie mają zobowiązania międzynarodowe i unijne, w tym obowiązek zapewnienia dostępu do procedury azylowej.
Lewica na nie
Pomysł premiera był krytykowany przez polityków Lewicy. Wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat mówiła, że „prawo do azylu jest podstawową zasadą, która musi zostać zachowana, bo tego wymaga prawo Unii Europejskiej i konwencje, których jesteśmy - jako Polska – stroną”.
We wtorek po posiedzeniu rządu szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska poinformowała, że strategia została przyjęta ze zdaniami odrębnymi czterech ministrów z ramienia Nowej Lewicy.
Pan Premier nie zgodził się na nasze poprawki dot. m.in. wpisania przestrzegania konstytucji do strategii – napisała, dodając, że w kwestii planowanej legislacji stanowisko klubu pozostaje bez zmian.
Cel strategii migracyjnej
W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znalazła się informacja o rządowej strategii migracyjnej na lata 2025-2030. Zaznaczono, że jej celem jest stworzenie przejrzystych i bezpiecznych zasad imigracji do Polski, kontrolowanej przez instytucje państwowe. Dodano, że obecnie w naszym kraju przebywa z zamiarem pobytu długoterminowego ok. 2,5 mln cudzoziemców. Jak podkreślono, konieczne jest opracowanie kompleksowego podejścia państwa w tym obszarze.
źr. wPolsce24 za PAP