Polska

Rząd przyjął strategię migracyjną

opublikowano:
mid-24a15144.webp
Rząd przyjął strategię migracyjną. (fot.PAP/Marcin Obara)
Na wtorkowym posiedzeniu rządu przyjęto strategię migracyjną. O decyzji Rady Ministrów poinformował za pośrednictwem platformy X premier Donald Tusk.

Rząd zajmował się projektem uchwały w sprawie przyjęcia dokumentu od godziny 12 we wtorek. Ostatecznie strategia została przyjęta przy zdaniu odrębnym czterech ministrów z Nowej Lewicy.

„Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo” – czyli strategia migracyjna przyjęta. Decyzja trudna, ale bardzo potrzebna i oczekiwana – napisał premier w mediach społecznościowych.

Szef rządu mówił o niektórych założeniach strategii podczas sobotniej konwencji Koalicji Obywatelskiej. Kontrowersje wywołała zapowiedź, że strategia zakłada m.in. czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu. Tusk poinformował, że rząd nie będzie wdrażał europejskich pomysłów godzących w bezpieczeństwo Polski. Wymienił przy tym unijny pakt migracyjny.

W poniedziałek do słów Donalda Tuska odniosła się rzecznik Komisji Europejskiej. Anitta Hipper podkreśliła, że ważne i konieczne jest, aby Unia Europejska chroniła granice zewnętrzne, w szczególności z Rosją i Białorusią. Przypomniała również, że kraje członkowskie mają zobowiązania międzynarodowe i unijne, w tym obowiązek zapewnienia dostępu do procedury azylowej. 

Lewica na nie

Pomysł premiera był krytykowany przez polityków Lewicy. Wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat mówiła, że „prawo do azylu jest podstawową zasadą, która musi zostać zachowana, bo tego wymaga prawo Unii Europejskiej i konwencje, których jesteśmy - jako Polska – stroną”.

We wtorek po posiedzeniu rządu szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska poinformowała, że strategia została przyjęta ze zdaniami odrębnymi czterech ministrów z ramienia Nowej Lewicy.

Pan Premier nie zgodził się na nasze poprawki dot. m.in. wpisania przestrzegania konstytucji do strategii – napisała, dodając, że w kwestii planowanej legislacji stanowisko klubu pozostaje bez zmian.

Cel strategii migracyjnej

W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znalazła się informacja o rządowej strategii migracyjnej na lata 2025-2030. Zaznaczono, że jej celem jest stworzenie przejrzystych i bezpiecznych zasad imigracji do Polski, kontrolowanej przez instytucje państwowe. Dodano, że obecnie w naszym kraju przebywa z zamiarem pobytu długoterminowego ok. 2,5 mln cudzoziemców. Jak podkreślono, konieczne jest opracowanie kompleksowego podejścia państwa w tym obszarze.

źr. wPolsce24 za PAP

Polska

Czy Maciej Lasek odważy się na debatę w telewizji wPolsce24 na temat CPK? Czy jest tchórzem?

opublikowano:
AWIK_Lasek_5082022_01.webp
Czy Maciej Lasek znajdzie w sobie dość odwagi, by stanąć do uczciwej debaty o CPK? (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Maciej Lasek, dziś pełniący funkcję pełnomocnika rządu ds. CPK, a wcześniej zdeklarowany przeciwnik tego projektu opowiadał o swoich działaniach w Sejmie. Nie omieszkał zaatakować przy tym swojego poprzednika z PiS posła Marcina Horały. Rzecz w tym, że stosunek czasu, jaki obaj panowie mieli do dyspozycji wynosił 15 do 1 na korzyść Laska. Jak naprawić tę niesprawiedliwość zasugerował na naszej antenie poseł Andrzej Śliwka.
Polska

Dr Karol Nawrocki obywatelskim kandydatem na prezydenta. PiS ma dopiero w niedzielę ogłosić decyzję czy poprze prezesa IPN

opublikowano:
videoframe_45174276.webp
Telewizja wPolsce24 jako pierwsza podała, że prezes IPN dr Karol Nawrocki nie będzie kandydatem partyjnym na prezydenta, a wystartuje z komitetu obywatelskiego. W niedzielę PiS najpewniej udzieli mu oficjalnie swojego poparcia, co oznacza, że największa partia opozycyjna nie wystawi partyjnego kandydata w wyścigu o Pałac Prezydencki w 2025 roku. Karol Nawrocki nie jest członkiem żadnej partii politycznej.
Polska

Paulina Matysiak w porannej rozmowie: Trudno mówić Polakom - halo, nie chorujcie w październiku, przyjdźcie może w styczniu

opublikowano:
paulina_matysiak.webp
Paulina Matysiak nie szczędziła cierpkich słów pod adresem Izabeli Leszczyny (fot. wPolsce24)
Paulina Matysiak była gościem Bartosza Łyżwińskiego w Porannej Rozmowie Politycznej telewizji wPolsce24. Posłanka mówiła m.in. o konieczności odwołania Izabeli Leszczyny ze stanowiska ministra zdrowia, wolnych niedzielach i wigilii oraz o CPK i sytuacji polskiej kolei.
Polska

Bruksela ślepa na łamanie prawa w Polsce? Pokrętne tłumaczenia unijnego komisarza

opublikowano:
mid-24b22331.webp
Minister sprawiedliwości RP Adam Bodnar (P) i komisarz UE do spraw sprawiedliwości Didier Reynders (L) podczas konferencji prasowej, po spotkaniu w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie (fot. PAP/Rafał Guz)
Komisarz Unii Europejskiej do spraw sprawiedliwości Didier Reynders kolejny raz przebywa z wizytą w Polsce. Polityk został zapytany o komentarz do rozstrzygnięcia, które zapadło w Trybunale Konstytucyjnym. TK uznał, iż usunięcie Dariusza Barskiego, legalnego Prokuratora Krajowego odbyło się z naruszeniem konstytucji.
Polska

Bodnar chce siłą doprowadzić Ziobrę przed nielegalną komisję

opublikowano:
AWIK_Ziobro_3042024_61.webp
Adam Bodnar chce siłą doprowadzić Zbigniewa Ziobrę przed komisję śledczą (fot. fratria/ Andrzej Wiktor)
Choć Trybunał Konstytucyjny podważył legalność sejmowej komisji ds. Pegasusa, uznając ją za niekonstytucyjną, minister sprawiedliwości i prokurator generalny właśnie skierował do Sejmu wniosek, by siłą postawić przed komisją swojego poprzednika na tym stanowisku Zbigniewa Ziobrę. Czy to złamanie konstytucyjnej zasady nietykalności posła?
Polska

"Ostra Szpila" – Nowy program publicystyczny prowadzony przez dziennikarki Telewizji wPolsce24

opublikowano:
ostra szpila.webp
Na antenie telewizji wPolsce24 zadebiutował nowy program publicystyczny zatytułowany "Ostra szpila". Program jest prowadzony przez zespół dziennikarek stacji, w skład którego wchodzą: Marta Piasecka, Małgorzata Gałka, Anna Pawelec, Marta Kosik, Magdalena Wierzchowska oraz Justyna Wróblewska