Świat

Władze małej wioski nie chciały wywiesić tęczowej flagi. Teraz zapłacą za to karę

opublikowano:
Emo_ON_1.webp
Gdy im odmówiono, aktywiści stwierdzili, że padli ofiarą dyskryminacji (fot. P199\Wikipedia)
Wioska w Kanadzie odmówiła ogłoszenia miesiąca dumy i wywieszenia tęczowej flagi. Teraz ją za to ukarano.

Emo to mała wioska w prowincji Ontario, w pobliżu granicy z USA. Zamieszkują ją zaledwie 1333 osoby. W 2020 roku z jej władzami skontaktowała się organizacja LGBT Borderland Pride. Aktywiści zażądali, by ogłosili oficjalnie czerwiec miesiącem dumy. Mieli ze sobą nawet gotowy projekt deklaracji, w którym napisali, że duma jest konieczna, by pokazać wsparcie społeczności dla osób LGBTQ2 czy różnorodność orientacji seksualnych, tożsamości płciowych i ekspresji płciowej reprezentuje pozytywny wkład do społeczeństwa. Chcieli też, by wywieszono tęczową flagę.

Zagłosowali przeciwko

Władze wioski zdecydowały, że zorganizują w tej sprawie głosowanie. Dwóch radnych było za, ale trzech kolejnych, w tym burmistrz Harold McQuaker, byli przeciw, więc ostatecznie „prośba” aktywistów nie została spełniona. Ci poczuli się tym tak dotknięci, że zgłosili się do Trybunału Praw Człowieka Ontario i powiedzieli urzędnikom, że padli ofiarą dyskryminacji.

Aktywiści domagali się ukarania miasta grzywną w wysokości 15 tys. dolarów – ogromną kwotę biorąc pod uwagę jego mikroskopijny budżet – i nałożenia grzywny w wysokości 10 tys. dolarów na każdego radnego, który nie poparł ich „prośby”. Trybunał uznał, że faktycznie doszło do dyskryminacji.

Zapłacą ogromne kary

Ostatecznie zdecydował jednak, że wioska zapłaci 10 tys. dolarów kary, a burmistrz McQuaker 5 tys. Będzie musiał także, wspólnie z głównym oficerem administracyjnym, przejść internetowe szkolenie dotyczące „praw człowieka” i przedstawić aktywistom dowód na to w terminie 30 dni.

Wiceprzewodniczącej Trybunału Karen Dawson szczególnie nie spodobały się słowa McQuakera, że „żadnych flag nie wywiesza się dla osób heteroseksualnych”. Uznała je za poniżające i uwłaszczające dla społeczności LGBTQ2, a fakt, że wygłosił je w pobliżu głosowania sprawił, że doszło do złamania przepisów antydyskryminacyjnych. Równocześnie, jak zauważa telewizja Fox News, władze wioski i tak nie mogłyby wywiesić tęczowej flagi, bowiem... w ich wiosce nie ma masztu.

źr. wPolsce24 za Fox News

Świat

Chińscy astronauci wrócili na ziemię. Spędzili w kosmosie pół roku

opublikowano:
mid-epa11700209.webp
Pekin nie ukrywa swoich kosmicznych ambicji (fot. PAP/EPA/XINHUA / LI ZHIPENG)
Chiński program kosmiczny znacząco przyspieszył. Chińczycy chcą do połowy stulecia zostać światowym liderem w podboju kosmosu.
Świat

Izraelscy kibice zaatakowani po meczu w Amsterdamie. Natychmiastowa reakcja Netanjahu

opublikowano:
mid-epa11709346.webp
Izrael wysyła do Amsterdamu samoloty, którymi obywatele będą mogli wrócić do kraju. (fot.PAP/EPA/VLN Nieuws)
62 osoby zostały zatrzymane w związku z atakiem na grupę izraelskich kibiców, którzy dopingowali swoją drużynę na meczu w Amsterdamie. Służby odeskortowały fanów Maccabi Tel Awiw do hotelu, a do sprawy odniósł się już premier Izraela, który przekazał, że samoloty są w drodze do Holandii, skąd mają zabrać m.in. rannych obywateli.
Świat

Orze jak może? Artysta, który tworzy traktorem i pługiem. A za płótno ma pole

opublikowano:
videoframe_14924.webp
Jego dzieła zawsze fascynują, choć portfolio jest... kontrowersyjne. Włoski artysta krajobrazu Dario Gambarin tworzy za pomocą... traktora z podczepionym pługiem. Tym razem wyorał logo Jubileuszowego Roku 2025, jakie wcześniej zaprezentował Watykan.
Świat

Wiadomości wPolsce24: rosyjskie tankowce pękły na pół na Morzu Czarnym. Są ofiary i zagrożenie dla środowiska

opublikowano:
videoframe_46560338.webp
W Cieśninie Kerczeńskiej na Morzu Czarnym doszło do poważnego wypadku morskiego – dwa rosyjskie tankowce, Wołgonieft 212 i Wołgonieft 239, złamały się na pół, przewożąc tysiące ton mazutu. W wyniku katastrofy do morza wyciekła znaczna ilość ciężkiego oleju opałowego, stanowiącego poważne zagrożenie dla środowiska.
Świat

Wiadomości wPolsce24: Orban nie ugnie się przed Tuskiem w sprawie azylu Romanowskiego

opublikowano:
videoframe_45462886.webp
Zdaniem informatorów Wiadomości wPolsce24 poseł Marcin Romanowski nie musi się obawiać, że rząd Węgier wystraszy się ataku Donalda Tuska i zaprzestanie udzielania mu ochrony.
Świat

Rośnie liczba ofiar zamachu w Magdeburgu

opublikowano:
mid-epa11787853.webp
Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Wzrosła liczba ofiar zamachu w Magdeburgu. Potwierdzono, że zginęło co najmniej pięć osób.