Świat

Trump zapowiedział, że USA znów będzie budować pancerniki. Będą miały atomowe pociski i działa laserowe

opublikowano:
pancerniki
Eksperci podchodzą do tego pomysłu sceptycznie (fot. zrzut ekranu z X)
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w poniedziałek budowę „złotej floty”. Ma być oparta o pancerniki.

Pancerniki to były duże okręty, które charakteryzowały się ciężkim opancerzeniem i działami o wielkim kalibrze. Pojawiły się pod koniec XIX wieku, ale zdefiniował je dopiero brytyjski HMS Dreadnought z 1906 roku. Długo uważano je za najpotężniejsze okręty na świecie, ale II Wojna Światowa pokazała, że są bardzo narażone na ataki z powietrza. Z tego względu po wojnie praktycznie przestano je budować. US Navy była ostatnią marynarką, która ich używała. Po raz ostatni użyto ich w boju podczas wojny w Zatoce Perskiej, w której USS Missouri i USS Wisconsin, dwa pancerniki z czasów II Wojny Światowej, ostrzeliwały irackie pozycje na brzegu. Usunięte z rejestrów w 1995 roku pancerniki typu Iowa były ostatnimi jednostkami tego typu na świecie.

Teraz jednak Donald Trump chce, by te pancerne kolosy wróciły na oceany. W poniedziałek prezydent USA zapowiedział powstanie nowej floty. Nazywamy ją Złotą Flotą, którą budujemy dla US Navy – powiedział – Jak wiecie, desperacko potrzebujemy okrętów. Nasze okręty, niektóre z nich, są już stare, zmęczone i przestarzałe.

Trump zapowiedział, że podstawą nowej floty będą pancerniki typu Trump. Najpierw zostaną zbudowane dwie sztuki – prezydent ujawnił, że pierwszy będzie się nazywał USS Defiant. Docelowo ma ich jednak powstać od 20 do 25. To gigantyczna liczba. Na początku II Wojny Światowej US Navy miała 15 pancerników, a pod jej koniec 23. Trump powiedział, że nowe pancerniki będą sto razy potężniejsze niż USS Iowa. Mają być od niej także większe. Trump zasugerował, że weźmie udział w ich tworzeniu, by były ładne. W przeszłości prezydent wielokrotnie krytykował estetykę amerykańskich okrętów.

Media społecznościowe

Podstawowym uzbrojeniem pancerników w przeszłości były działa. Trump powiedział jednak, że ich współczesne wcielenie będzie miało znacznie większą siłę ognia. Mają przenosić m.in. pociski manewrujące z głowicami atomowymi. Mają także być uzbrojone w działa magnetyczne, lasery i pociski hipersoniczne. Te technologie są dopiero testowane przez US Navy i nie wiadomo, kiedy staną się praktyczne.

Eksperci przyjęli zapowiedź Trumpa z mieszanymi uczuciami. Zwracają uwagę, że marynarka już teraz ma problem z pozyskaniem nowych okrętów. Lotniskowce typu Ford i okręty podwodne typu Columbia zmagają się z opóźnieniami i przekroczonymi budżetami. Marynarka zrezygnowała też z planów pozyskania nowych lekkich okrętów, zamiast nich zmodyfikuje stare kutry straży przybrzeżnej. W takich warunkach budowa 25 pancerników będzie ogromnym wyzwaniem dla amerykańskiego przemysłu stoczniowego – i może okazać się nierealna. 

źr. wPolsce24 za Fox News

Świat

Robert Bąkiewicz brutalnie skuty przez niemieckie służby! "Tata wymiotuje, ma połamane żebra”

opublikowano:
Robert Bąkiewicz podczas manifestacji
Berlińska policja użyła siły wobec Roberta Bąkiewicza. (fot. Fratria/ screen z X/@BlankaBakiewicz)
We wtorek doszło do niecodziennych wydarzeń w stolicy Niemiec. Robert Bąkiewicz, lider Ruchu Obrony Granic, został brutalnie zatrzymany przez berlińską policję podczas próby upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej. Według relacji jego córki, stan zdrowia polityka jest ciężki.
Świat

Niemcy i pamięć o II wojnie. Brutalna interwencja policji podczas marszu upamiętniającego ofiary

opublikowano:
Funkcjonariusze niemieckiej policji w kamizelkach odblaskowych otaczają grupę osób w parku miejskim. Wśród uczestników widoczna flaga Polski oraz drewniany krzyż, część osób rozmawia z policją podczas interwencji.
Interwencja niemieckiej policji wobec grupy polskich działaczy podczas zgromadzenia w Berlinie (fot. wPolsce24)
Brutalna interwencja policji wobec działaczy Ruchu Obrony Granic, którzy w Berlinie chcieli upamiętnić ofiary II wojny światowej. W sieci pojawiło się nagranie, które stawia pytania o proporcjonalność użytych środków podczas interwencji oraz sposób działania niemieckiej policji wobec polskich obywateli.
Świat

250 tys. zgwałconych Brytyjek, a służby udawały, że nic nie widzą. Raport wskazuje winnych: to pakistańscy muzułmanie

opublikowano:
Ujęcie z ulicy przedstawiające grupę przechodniów na chodniku w mieście. Na dole ekranu widoczny pasek informacyjny programu telewizyjnego z napisem „250 tys. ofiar islamskich gangów” oraz elementami graficznymi stacji informacyjnej.
Wstrząsający raport niezależnej grupy Rape Gang Inquiry (fot. wpolsce24)
Niezależne śledztwo ujawnia przerażającą skalę przestępstw seksualnych popełnianych przez zorganizowane grupy sprawców pochodzenia pakistańskiego. Dokument, który powstał dzięki zbiórce publicznej, w której wzięło udział ponad 20 tys. obywateli, ukazuje przerażający obraz seksualnego znęcania się nad setkami tysięcy nieletnich Brytyjek – w tym nad dziewczynkami w wieku szkolnym -przez zorganizowane grupy przestępcze. Brytyjskie instytucje państwowe przez dekady ignorowały problem w imię poprawności politycznej.
Świat

Ćwierć miliona skrzywdzonych dzieci i zmowa milczenia. Dziennikarz ujawnia szokujące szczegóły

opublikowano:
Bruno Topola na antenie telewizji wPolsce24
Bruno Topola na antenie telewizji wPolsce24 (fot. wPolsce24)
Przez dekady na naszych oczach, w sercu cywilizowanej Europy, rozgrywał się koszmar, o którym poprawność polityczna i elity władzy nakazywały milczeć. Opublikowany niedawno raport obnaża wstrząsającą prawdę: "W tym stuleciu zgwałcono ponad 250 000 młodych białych kobiet w dużej mierze przez muzułmańskich mężczyzn".
Świat

„Już nawet Niemcy dystansują się od Ursuli von der Leyen”. Lider francuskiej prawicy zapowiada zmiany w Europie

opublikowano:
Jordan Bardella, przewodniczący francuskiego Zjednoczenia Narodowego, podczas wywiadu poświęconego przyszłości Francji, Europy i relacjom z Polską
- Kiedy wygrywasz przy stole negocjacyjnym, nie odchodzisz. A wizja Europy, której bronią Emmanuel Macron i Ursula von der Leyen, jest w istocie całkowicie przestarzała – przekonuje w rozmowie z telewizją wPolsce24 Jordan Bardella, lider francuskiego Zjednoczenia Narodowego.
Świat

Nawrocki w Turcji tuż przed szczytem NATO. Kluczowe rozmowy o bezpieczeństwie Europy

opublikowano:
NATO na zakręcie? Kluczowe spotkanie Nawrocki–Erdogan w Ankarze
NATO na zakręcie? Kluczowe spotkanie Nawrocki–Erdogan w Ankarze (fot. PAP/Paweł Supernak)
Oficjalna wizyta prezydenta Karola Nawrockiego w Turcji, odbywa się tuż przed szczytem NATO w Ankarze. W centrum rozmów z prezydentem Erdoganem znalazły się kluczowe kwestie dotyczące bezpieczeństwa wschodniej i południowej flanki Sojuszu oraz dalszego wzmacniania współpracy militarnej między Polską a Turcją.