Świat

Amerykanie wściekli się na Putina? Proponują miażdżące sankcje

opublikowano:
moscow-4575243_1280.webp
Kremlowi bardzo się to nie spodoba (fot. ilustracyjna Pixabay)
Wygląda na to, że Amerykanie wściekli się na rosyjskiego zbrodniarza wojennego Władimira Putina i na to, że nie traktuje negocjacji pokojowych poważnie. Senatorzy z obu partii przedstawili projekt niszczących sankcji, które wejdą w życie, jeśli prezydent Rosji nie porozumie się w sprawie pokoju na Ukrainie.

Donald Trump negocjuje porozumienie pokojowe z Ukrainą i z Rosją, co było jedną z jego głównych obietnic wyborczych. Na razie niewiele z tego wynika. Władimir Putin nie chce się zgodzić na zawieszenie broni, a częściowy rozejm, na który się zgodził, dotyczący zakazu ataków na infrastrukturę, niemal od razu złamał. Do tego, zgodnie z przewidywaniami Ukraińców, sabotuje negocjacje, mnożąc nierealistyczne żądania. 

Te sankcje zmiażdżą Putina 

Jak informowaliśmy wcześniej, Trump przyznał w niedzielę, że jest wkurzony na Putina i jeśli uzna, że ten celowo sabotuje negocjacje, nałoży na Rosję dotkliwe sankcje.

Teraz projekt takich sankcji został przedstawiony przez republikańskiego senatora Lindseya Grahama – bliskiego sojusznika Trumpa – i demokratycznego senatora Richarda Blumenthala. Jego tzw. współsponsorami zostało aż 50 senatorów, po 25 z każdej partii. Bliźniacza ustawa trafiła też już do Izby Reprezentantów, także przedstawiona przez kongresmanów z obu partii. Sankcje mają wejść w życie, jeśli Kreml odmówi negocjacji pokojowych.

Nowa ustawa zakłada zarówno nałożenie sankcji pierwotnych na Rosję, jak i wtórnych na państwa, które ją wspierają lub robią z nią interesy. Te drugie są zdecydowanie ważniejsze.

Senatorowie wyjaśnili, że zgodnie z ustawą rząd USA będzie musiał nałożyć cła w wysokości aż 500% na towary z państw, które kupują od Rosji gaz, ropę, uran i inne towary. Ma to je skłonić, by przestały to robić, a to odcięłoby Putina od istotnego źródła finansowania wojny.

Po inwazji na Ukrainę głównymi nabywcami rosyjskiej ropy są Chiny i Indie, które prowadzą szeroki eksport do USA, ale te sankcje objęłyby też wiele państw UE, które nadal kupują rosyjski gaz. Agencja Bloomberg, której dziennikarze widzieli projekt, donosi, że z racji potencjalnego konfliktu z Chinami i Indiami i trudnej sytuacji UE, prezydent będzie mógł zrezygnować tymczasowo z części sankcji z powodów bezpieczeństwa narodowego.

Sankcje pierwotne obejmują m.in. zakaz kupowania rosyjskiego długu narodowego przez obywateli USA czy zakaz prowadzenia interesów z firmami związanymi z rosyjskim reżymem przez amerykańskie instytucje finansowe. Ten pakiet sankcji jest dużo ostrzejszy, niż sankcje, które dotychczas nałożono na Rosję, ale senatorowie we wspólnym oświadczeniu stwierdzili, że tak właśnie ma być. Dodali, że te sankcje będą mogły wejść w życie także, jeśli Rosja w przyszłości złamie porozumienie pokojowe.

Są przekonani, że ich ustawa ma poparcie

Senatorzy są przekonani, że ich ustawa bez problemu zdobędzie odpowiednio duże, ponadpartyjne poparcie i przejdzie przez Kongres jak tylko trafi pod głosowanie. Na razie nie jest jednak wiadome kiedy to się stanie. Republikanie mają obecnie większość w obu izbach, więc to ich politycy – spiker Izby Mike Johnson i lider senackiej większości John Thune – o tym zdecydują.

źr. wPolsce24 za The Hill, Bloomberg

Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Polska

Ciężkie chwile w sztabie Rafała Trzaskowskiego

opublikowano:
trzask.webp
W obawie przed gniewem wyborców kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta przez całą kampanię próbował odciąć się od Donalda Tuska, od porażek obozu rządzacego. I nie udało się. Podczas gdy gdy Karol Nawrocki spotykał się z w Białym Domu z Donaldem Trumpem, Rafał Trzaskowski ściskał rękę Donaldowi Tuskowi w jego rodzinnym Sopocie.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii prowadzi Dan, ale eksperci radzą, żeby poczekać

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
Prawie 54 proc. dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i trochę ponad 46 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza jednak, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.
Świat

W Rumunii jednak wyborcza niespodzianka. Simion uznał wynik

opublikowano:
mid-epa12115387.webp
Nicusor Dan świętuje zwycięstwo (fot. ROBERT GHEMENT/EPA/PAP)
Lewicowy, prounijny burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie w Rumunii. Pokonał rywal z prawicy George Simiona. Przegrany początkowo nie uznał porażki, ale ostatecznie złożył Danowi gratulacje. Podkreślił zarazem, że będzie dalej walczył o sprawiedliwość.