Putin zatwierdził chory budżet Rosji. Wydadzą jedną trzecią pieniędzy na zbrojenia
Propozycje budżetowe zostały już wcześniej zatwierdzone przez obie izby rosyjskiego parlamentu, Dumę Państwową i Radę Federacji, ale oczywiście i tak najważniejszy był podpis dyktatora. Nowy rosyjski budżet, z ogromnym naciskiem na zbrojenia, pokazuje determinację Kremla w kontynuowaniu działań wojennych kosztem dobrobytu własnych obywateli.
Wojna pochłania zasoby
Trwająca od lutego 2022 roku inwazja Rosji na Ukrainę, będąca największym konfliktem w Europie od czasu II wojny światowej, wyczerpuje zasoby obu stron. Ukraina od początku wojny korzysta z miliardów dolarów wsparcia ze strony zachodnich sojuszników.
Jednak rosyjska armia, która dysponuje większymi zasobami i lepszym wyposażeniem, w ostatnich miesiącach zyskała przewagę na froncie wschodnim, stopniowo wypierając ukraińskie wojska.
Europa chce dalej wspierać Ukrainę
Nowy przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa oraz szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas odwiedzili Kijów w dzień podpisania ultrawojennego budżetu przez Putina, by zademonstrować poparcie dla Ukrainy. Costa podkreślił, że UE od początku wojny stoi po stronie Kijowa, a nowy mandat polityczny rozpoczyna od „potwierdzenia niezachwianego wsparcia dla narodu ukraińskiego”.
Podczas wspólnej konferencji z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim Costa zapewnił, że Unia Europejska zamierza utrzymać finansowe wsparcie, m.in. poprzez przekazanie 4,2 miliarda euro na budżet Ukrainy oraz 1,5 miliarda euro miesięcznie z zamrożonych rosyjskich aktywów. Costa zapewnił również, że Unia będzie wspierać Ukrainę „tak długo, jak to będzie konieczne”, nawet jeśli nowa administracja USA pod przewodnictwem Donalda Trumpa ograniczy swoje zaangażowanie, co jednak wcale nie jest jeszcze przesądzone.
Zełenski zaznaczył, że każde przyszłe negocjacje dotyczące zawieszenia broni z Rosją muszą uwzględniać przedstawicieli UE i NATO, ponieważ Ukraina widzi swoją przyszłość w tych sojuszach. Podkreślił również, że Kijów nigdy nie zaakceptuje prawnej okupacji żadnej części swojego terytorium przez Rosję.
Członkostwo w NATO jako klucz do pokoju
Ukraiński prezydent zaznaczył, że przyznanie Ukrainie członkostwa w NATO w odniesieniu do terenów pod kontrolą Kijowa zakończyłoby „gorącą fazę wojny”. Wezwał także ustępującą administrację prezydenta USA Joe Bidena do działania na rzecz przekonania europejskich sceptyków co do pozytywnej przyszłości Ukrainy w NATO, zaznaczając, że „większość krajów Sojuszu nie widzi w tym żadnego ryzyka”.
źr. wPolsce24 za AP