Świat

Bogaty zwolennik Trumpa chce kupić Nord Stream 2 jako kartę przetargową w negocjacjach z Rosją

opublikowano:
MK3_gaz_2022_5552677 (2).webp
Na zdjęciu wzburzona powierzchnia Morza Bałtyckiego po wycieku gazu z uszkodzonej nitki Nord Stream 2 (fot. Fratria/Danish Defence)
Stephen Lynch, amerykański inwestor i zwolennik Donalda Trumpa, zamierza kupić nieczynny gazociąg Nord Stream 2. Jak informuje „Wall Street Journal”, Lynch zwrócił się do rządu USA o pozwolenie na złożenie oferty w planowanej licytacji w Szwajcarii. Według inwestora zakup gazociągu byłby okazją do umieszczenia dostaw energii do Europy pod amerykańską i europejską kontrolą.

Jako argument za zakupem Lynch wskazał, że kontrola nad gazociągiem mogłaby posłużyć jako karta przetargowa w negocjacjach z Rosją na temat zakończenia wojny w Ukrainie. Spodziewa się on, że aktywa Nord Stream 2 trafią na aukcję, jeśli niewypłacalna spółka zależna rosyjskiego Gazpromu nie zdoła uregulować swoich długów i zostanie zlikwidowana.

Lynch potrzebuje zgody administracji USA na prowadzenie interesów z firmami objętymi sankcjami. Jak podaje „Wall Street Journal”, plany inwestora zostały przedstawione m.in. senatorom i urzędnikom Departamentu Skarbu oraz Departamentu Stanu. W przeszłości Lynch finansowo wspierał kampanię wyborczą Donalda Trumpa i Partii Republikańskiej.

Nord Stream 2 to podwodny rurociąg biegnący z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Ukończony w 2021 roku, nigdy nie został uruchomiony komercyjnie. W wyniku eksplozji we wrześniu 2022 roku uszkodzona została jedna z dwóch nitek gazociągu; druga pozostaje nienaruszona. Obecnie, w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, dostawy gazu ziemnego przez ten rurociąg są wstrzymane.

Nord Stream 2 był od początku projektem kontrowersyjnym. W założeniu miał podwoić przepustowość istniejącego gazociągu Nord Stream 1, umożliwiając Rosji zwiększenie eksportu gazu do Europy z pominięciem Ukrainy. Krytycy podkreślali jednak, że projekt zwiększa zależność Europy od rosyjskich surowców, co szczególnie uwidoczniło się po rozpoczęciu wojny w Ukrainie.

Czy Lynch faktycznie zrealizuje swoje plany, pozostaje niepewne, zwłaszcza biorąc pod uwagę złożoność prawną i polityczną potencjalnej transakcji.

źr. wPolsce24 za dw.com/X The Wall Street Journal

Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii prowadzi Dan, ale eksperci radzą, żeby poczekać

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
Prawie 54 proc. dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i trochę ponad 46 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza jednak, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.
Świat

W Rumunii jednak wyborcza niespodzianka. Simion uznał wynik

opublikowano:
mid-epa12115387.webp
Nicusor Dan świętuje zwycięstwo (fot. ROBERT GHEMENT/EPA/PAP)
Lewicowy, prounijny burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie w Rumunii. Pokonał rywal z prawicy George Simiona. Przegrany początkowo nie uznał porażki, ale ostatecznie złożył Danowi gratulacje. Podkreślił zarazem, że będzie dalej walczył o sprawiedliwość.
Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.