Świat

Czesi boją się końca wojny na Ukrainie. Martwi ich emigracja uzbrojonych weteranów i napływ grup przestępczych

opublikowano:
mid-epa11714739 2024-11-14_11.41.31.webp
Czesi boją się, że do ukraińskich rodzin, które uciekły przed wojną zechcą po jej zakończeniu dołączyć mężczyźni, którzy doświadczyli okrucieństw na polu walki (fot.PAP/EPA/Hannibal Hanschke)
Czeskie gazety donoszą, że służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo wewnętrzne bez entuzjazmu podchodzą do szybkiego zakończenia wojny na Ukrainie.

Wraz z wyborem Donalda Trumpa na prezydenta USA rosną szanse na szybkie zakończenie wojny na Ukrainie. Zdaniem informatorów dziennika "Lidove Noviny" ewentualne zawieszenie działań wojennych natychmiast wpłynie na bezpieczeństwo wewnętrzne Czech. Po zakończeniu konfliktu kraj może zmierzyć się z napływem weteranów, wzrostem przemytu broni i zagrożeniem ze strony zorganizowanej przestępczości.

Czeskie służby specjalne ostrzegają przed nową, potencjalnie ryzykowną falą migracji. Szef kontrwywiadu cywilnego BIS, Michał Koudelka, na zamkniętym spotkaniu z członkami Komisji Bezpieczeństwa Izby Poselskiej podkreślił konieczność przygotowań do tego scenariusza.

Jak wskazują dane, od początku wojny do Czech przybyło już 380 tysięcy osób, głównie kobiet i dzieci. Teraz, po zakończeniu konfliktu, dziesiątki tysięcy ukraińskich żołnierzy mogą zechcieć dołączyć do swoich bliskich, którzy znaleźli schronienie w Czechach.

– Musimy znaleźć ogólnoeuropejskie rozwiązanie, by ci ludzie nie mieli potrzeby szukać u nas azylu. Trudno przewidzieć ich stan psychiczny i zdrowotny, a także to, co mogą ze sobą przywieźć – ostrzega poseł Robert Králiczek, członek Komisji Bezpieczeństwa oraz wiceprzewodniczący Komisji ds. BIS.

Skrót BIS oznacza Bezpečnostní Informační Služba, czyli Czeską Służbę Bezpieczeństwa i Informacji. To czeska agencja kontrwywiadowcza odpowiedzialna za bezpieczeństwo wewnętrzne, ochronę przed zagrożeniami terrorystycznymi oraz przeciwdziałanie działalności obcych wywiadów.

źr. wPolsce24 za lidovky.cz

Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Polska

Prezydent Andrzej Duda: nie widzę innej siły poza USA, która mogłaby zatrzymać wojnę na Ukrainie

opublikowano:
videoframe_83434.webp
Prezydent Andrzej Duda skomentował wczorajsze wydarzenia w Białym Domu przed swoim odlotem do Stanów Zjednoczonych. Prezydent podkreślił, że pokój na Ukrainie nie jest możliwy bez udziału Stanu Zjednoczonych.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.