Świat

Blinken: wsparcie dla Ukrainy jest kluczowe i będziemy je kontynuować

opublikowano:
MK5_ntflg_15_00_s_IMG_0303.webp
Antony Blinken: Nadal będziemy wspierać Ukrainę (fot. Fratria)
Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken powiedział w Brukseli, że dalsze wspieranie Ukrainy jest kluczowe dla bezpieczeństwa zarówno USA, jak i Europy. Zapewnił, że w najbliższych miesiącach administracja Stanów Zjednoczonych będzie to wsparcie kontynuować.

Sekretarz Stanu USA spotkał się w środę, w siedzibie NATO z sekretarzem generalnym sojuszu Markiem Rutte. 

Odbyliśmy bardzo produktywną rozmowę w sprawie dalszego wspierania Ukrainy w obliczu trwającej rosyjskiej agresji - powiedział Antony Blinken. 

Zdaniem Blinkena, sytuacja na froncie stała się poważna, odkąd Korea Północna wsparła Rosję swoimi żołnierzami, którzy biorą udział w walkach.

To wymaga zdecydowanej odpowiedzi i my jej udzielimy – zapewnił.

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte dodał, że dzięki wsparciu USA "Ukraina przetrwała, a Rosja nie wygrała".

Musimy zrobić wszystko, żeby Ukraina mogła walczyć dalej - zaznaczył Rutte. 

Zarówno Blinken, jak i Rutte zauważyli, że nie da się podzielić kwestii bezpieczeństwa na "różne teatry", czyli wydarzenia w Ukrainie, w regionie Indo-Pacyfiku i na Bliskim Wschodzie. Jak podkreślał szef NATO, sytuacja na Ukrainie ma konsekwencje globalne, a Putin „płaci” reżimom wspierającym jego agresję w Ukrainie: Korei Północnej, Chinom oraz Iranowi. 

To wszystko wzmacnia potencjał Putina w wojnie z Ukrainą. Ale nie ma nic za darmo, bo Rosja płaci za te dostawy bronią, technologią i pieniędzmi – powiedział Rutte. 

Jak dodał, wzmacnianie tych państw stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa nie tylko Europy, ale także USA, Korei Południowej i Japonii, oraz destabilizuje sytuację na świecie.

Blinken podkreślił, że w ciągu ostatnich czterech lat NATO wzmocniło partnerstwo, m.in. w Indo-Pacyfiku, ale członkowie Sojuszu muszą nadal wzmacniać zdolności przemysłu obronnego oraz zapewnić odpowiednie wydatkowanie środków na obronność.

Jesteśmy teraz w takiej sytuacji, że 23 państwa NATO przeznaczają co najmniej 2 proc. swojego PKB na obronność. To dobrze, ale musimy mieć pewność, że środki te będą wydatkowane celowo - powiedział.

Szef amerykańskiej dyplomacji zapewnił, że w nadchodzących tygodniach administracja USA ma zamiar wzmacniać Sojusz i wspierać Ukrainę, by mogła skutecznie bronić się przed Rosją.

źr. wPolsce24 za PAP (Jowita Kiwnik Pargana)/X

 

Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii nic nie wiadomo. Prowadzi Dan, ale eksperci radzą, żeby poczekać

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
Prawie 54 proc. dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i trochę ponad 46 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza jednak, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.