Świat

Gigantyczna awaria w Niemczech. Padły systemy informatyczne na lotniskach

opublikowano:
lotnisko we Frankfurcie ok.webp
Lotnisko we Frankfurcie nad Menem (fot. Andrzej Wiktor/Fratria)
Na wszystkich dużych lotniskach w Niemczech doszło w piątek po południu do awarii informatycznej, która objęła systemy komputerowe policji używane do kontroli osób wjeżdżających do kraju - podał portal dziennika "Bild". W związku z tym kontrole przylotów i odlotów uległy znacznemu opóźnieniu.

Rozgłośnia WDR donosiła, że pasażerowie na lotnisku w Düsseldorfie czekali kilka godzin na kontrolę. Niektórzy przylatujący musieli zostać w samolotach. W piątek po południu operator lotniska w Düsseldorfie informował, że nie ma możliwości wjazdu do Niemiec spoza strefy Schengen.

Również na lotniskach we Frankfurcie i Berlinie czas oczekiwania dla przylatujących mocno się wydłużył. „Ruch lotniczy przebiega jednak normalnie” – zapewniał rzecznik lotniska Fraport we Frankfurcie nad Menem. Gazecie „Bild" rzecznik wyjaśniał: „Nasi koledzy muszą wykonywać ręcznie wiele czynności, które wcześniej robił system”.

Opóźnienia wystąpiły także na lotnisku w Hamburgu. Zapytany przez tygodnik "Der Spiegel" rzecznik tamtejszej policji wyjaśnił, że nie działa system poszukiwania osób i informacji o nazwie Inpol. Używany jest alternatywny system, ale nie jest on tak szybki jak ten, który uległ awarii. 

Awarią dotknięte zostały wszystkie duże lotniska w Niemczech.

- Awaria systemów komputerowych policji na lotniskach w Niemczech nie wpłynęła na loty z Polski - poinformowała PAP rzeczniczka Polskich Portów Lotniczych i Lotniska Chopina Anna Dermont. Odwołany został co prawda rejs z Warszawy do Hamburga, ale nie ze względu na awarię, lecz pogodę w Niemczech. - Samolot wylądował w Berlinie, a potem wrócił do nas. Poza tym nie było żadnych utrudnień - zapewniła.

źr. wPolsce za Deutsche Welle/PAP

 

 

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

Wiadomości wPolsce24: rosyjskie tankowce pękły na pół na Morzu Czarnym. Są ofiary i zagrożenie dla środowiska

opublikowano:
videoframe_46560338.webp
W Cieśninie Kerczeńskiej na Morzu Czarnym doszło do poważnego wypadku morskiego – dwa rosyjskie tankowce, Wołgonieft 212 i Wołgonieft 239, złamały się na pół, przewożąc tysiące ton mazutu. W wyniku katastrofy do morza wyciekła znaczna ilość ciężkiego oleju opałowego, stanowiącego poważne zagrożenie dla środowiska.
Świat

Wiadomości wPolsce24: Orban nie ugnie się przed Tuskiem w sprawie azylu Romanowskiego

opublikowano:
videoframe_45462886.webp
Zdaniem informatorów Wiadomości wPolsce24 poseł Marcin Romanowski nie musi się obawiać, że rząd Węgier wystraszy się ataku Donalda Tuska i zaprzestanie udzielania mu ochrony.
Świat

Rośnie liczba ofiar zamachu w Magdeburgu

opublikowano:
mid-epa11787853.webp
Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Wzrosła liczba ofiar zamachu w Magdeburgu. Potwierdzono, że zginęło co najmniej pięć osób.
Świat

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew tłumaczy, jaki błąd popełnił Donald Tusk w sprawie Smoleńska. Te słowa warto zapamietać

opublikowano:
mid-epa11794706.webp
Ludzie składają kwiaty, by upamiętnić ofiary lotu J2-8243 linii Azerbaijan Airlines (fot. PAP/EPA/STRINGER)
- Strona rosyjska oficjalnie zasugerowała nam, aby Międzypaństwowy Komitet Lotniczy zbadał tę sprawę. Kategorycznie odmówiliśmy. Powód jest jasny. Ponieważ nie jest tajemnicą, że struktura ta składa się głównie z rosyjskich urzędników, a na jej czele stoją rosyjscy obywatele. Czynniki obiektywizmu nie mogą być tutaj w pełni zapewnione - powiedział prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew.
Świat

Tragedia w Cetyni: strzelanina zabrała życie 12 osobom, w tym dzieciom

opublikowano:
videoframe_19228.webp
Do jednej z największych tragedii w historii współczesnej Czarnogóry doszło w środę, gdy w mieście Cetynia 45-letni Aco Martinović otworzył ogień, zabijając 12 osób, w tym dwoje dzieci, i raniąc ciężko cztery kolejne. Według ministra spraw wewnętrznych Danilo Szaranovicia, atak rozpoczął się w jednym z lokali na obrzeżach miasta, następnie Martinović kontynuował swoje działania w kilku innych miejscach.