Świat

Baza morska NATO powstanie w Niemczech. Starała się o nią Polska

opublikowano:
mid-epa11658305.webp
Baza morska NATO będzie zlokalizowana w Rostocku. (fot. PAP/EPA/Vassilis Psomas)
Baza morska NATO, o którą starała się Polska, powstanie w Niemczech. Centrum koordynacji NATO na Bałtyku zostanie otwarte jeszcze w październiku.

O lokalizację Centrum dowodzenia „CTF Baltic” starała się Polska oraz Niemcy. Ostatecznie baza morska NATO powstanie u naszych sąsiadów, a dokładnie w Rostocku. Jak zauważa dziennik, „Nordkurier” decyzja mogła być motywowana faktem, że w mieści się tam baza niemieckiej marynarki wojennej.

Oznacza to, że Rostock ma niezbędne warunki wstępne do planowania, wspierania i prowadzenia wielonarodowych manewrów i operacji morskich – powiedział rzecznik marynarki wojennej cytowany przez dziennik. Dodaje on, że „niczego nie trzeba budować od zera”.

Baza już działa 

Centrum rozpoczęło swoją działalność z początkiem października, a oficjalne otwarcie ma odbyć się jeszcze w tym miesiącu. Udział w uroczystościach mają wziąć minister obrony Boris Pistorius oraz premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuel Schwesig.

Według ustaleń dziennika „Ostsee Zeitung” w przyszłości wszystkie manewry i rozmieszczenia jednostek NATO na Bałtyku, w tym okrętów wojennych, helikopterów oraz myśliwców będą koordynowane z bazy w Rostocku. Ma tam służyć 100 żołnierzy, a około jedną czwartą będą stanowili członkowie sojuszniczych armii. Dowództwo obejmie niemiecki kontradmirał, a obowiązku jego zastępcy będzie pełnił szwedzki admirał flotylli.

Obecność takiej bazy w mieście portowym, to zazwyczaj silny impuls prorozwojowy dla całego regionu. Szkoda, że taki projekt zostanie zrealizowany u naszego zachodniego sąsiada a nie w Polsce. Tym bardziej, że to nasz kraj miał sporo argumentów w kieszeni, jak choćby wypracowane przez rząd PiS najwyższe w odniesieniu PKB wydatki na obronność wśród państw UE.  

źr. wPolsce24 za Deutsche Welle

Świat

Donald Tusk: nikt mnie nie ogra w UE. Premier Estonii: to Niemcy nie chciały Tuska na spotkaniu o Ukrainie

opublikowano:
mid-epa11666748.webp
Spotkanie przywódców z Bidenem bez Tuska (fot. PAP EPA/CHRIS EMIL JANSSEN)
Jeszcze rok temu Donald Tusk utyskiwał, że Polska pod rządami PiS-u nie ma silnego głosu na forum europejskim. Zapewniał, że jego nikt w Europie nie ogra. Tymczasem okazuje się, że Niemcy, na które od lat lider PO stawia, nie tylko nie lekceważą naszego premiera przerzucając nam uchodźców, to jeszcze blokują możliwość jego udziału w spotkaniu z sekretarzem obrony USA.
Świat

Donald Trump szukał pracy w barze szybkiej obsługi. Stanął przy frytkownicy

opublikowano:
mid-epa11667793.webp
Donald Trump smażył frytki (PAP/EPA/NICK HAGEN)
Donald Trump odwiedził w niedzielę restaurację popularnej sieci na przedmieściach Filadelfii, gdzie smażył frytki i obsługiwał kasę drive-thru.
Świat

Strefa Starcia wróciła! Gorące polityczne show na antenie telewizji wPolsce24

opublikowano:
strefa.webp
Strefa Starcia na antenie wPolsce24 (fot. Fratria)
Strefa Starcia wróciła na antenę telewizji wPolsce24. Redaktor Michał Adamczyk i jego goście omówili najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w Polsce i na świecie. Nie brakowało emocji.
Polska

Jest pierwszy raport neo-komisji ds. wpływów rosyjskich. Ambasador Polski przy NATO: wybrano kwestie marginalne i zmanipulowane

opublikowano:
tuk_komisja.webp
Pierwszy z raportów komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich pominął powiązania za czasów rządu Tuska (fot. wPolsce24)
- Komisja wykonała ciężką pracę żeby znaleźć takie działania, które nie miały miejsca w latach 2008-2015. Mamy tu do czynienia z selektywnym doborem treści, które są tak naprawdę marginalne albo zmanipulowane mówi w rozmowie z telewizją wPolsce24 Tomasz Szatkowski, ambasador Polski przy NATO.
Świat

Niemcy nie tylko nie chcą płacić reparacji za II wojnę. Odgrażają się, że sami mogą wystawić rachunek

opublikowano:
warszawa.webp
Warszawa po Powstaniu Warszawskim (fot. Wikimedia)
Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ nie tylko po raz kolejny odrzucił roszczenia reparacyjne, tym razem zgłoszone przez Grecję podczas wizyty prezydenta Franka Waltera Steinmeiera w Atenach. Komentator gazety idzie dalej. Twierdzi, że ofiarami byli także Niemcy i ostrzega, że ci, którzy myślą o finansowych żądaniach za historyczne krzywdy, muszą się liczyć z roszczeniami strony przeciwnej.
Świat

Tragiczny bilans powodzi w Hiszpanii. Nadal trwają poszukiwania zaginionych

opublikowano:
mid-epa11692839.webp
już blisko 100 osób zginęło w wyniku powodzi w Hiszpanii. (fot. PAP/EPA/Manuel Bruque)
Już blisko 140 osób zginęło w gwałtownych powodziach, które przeszły przez Hiszpanię. Najgorsza sytuacja panuje w prowincji Walencja i to właśnie tam odnotowano najwięcej ofiar śmiertelnych. Te dane mogą ulec zmianie, ponieważ służby ratunkowe cały czas prowadzą poszukiwania zaginionych osób.