Świat

Niemiecka linia lotnicza zapłaci ogromną karę, bo nie wpuściła Żydów na pokład samolotu

opublikowano:
1280px-Flugzeuge.Lufthansa.P1056230 (1).webp
Niemcy twierdzą, że to była pomyłka, a nie dyskryminacja (fot. Bautsch\Wikipedia)
Amerykański Departament Transportu (DoT) nałożył rekordową karę na niemiecką linię lotniczą Lufthansa. Poszło o Żydów, których nie wpuszczono na pokład samolotu.

Incydent miał miejsce w maju 2022 roku. 128 amerykańskich Żydów, ubranych w tradycyjne stroje, podróżowało z Nowego Jorku do Budapesztu, z międzylądowaniem w Frankfurcie. Podczas pierwszej części tego lotu niektórzy z nich zachowywali się w niewłaściwy sposób. Mieli m.in. przeszkadzać obsłudze lotu w rozwożeniu posiłków, zbierać się w grupy między fotelami, czy wykłócać o nakaz noszenia maseczek. 

Nie wpuszczono ich na pokład

Kiedy samolot wylądował w Frankfurcie, linia lotnicza nie pozwoliła im na dalszy lot. Spotkało to jednak nie tylko tych, którzy zachowywali się wcześniej w niewłaściwy sposób. Linia lotnicza potraktowała wszystkich Żydów na pokładzie jako jedną grupę, mimo tego, że nie podróżowali razem i się nie znali. 
DoT uznał, że była to dyskryminacja. Nakazał Lufthansie zapłacenie aż czterech milionów dolarów kary. To największa kara nałożona przez ten departament w sprawie dotyczącej złamania praw obywatelskich. Nikt nie powinien padać ofiarą dyskryminacji kiedy podróżuje, i dzisiejsze działania wysyłają jasną wiadomość do branży linii lotniczych, że jesteśmy gotowi przeprowadzić śledztwo, kiedy tylko naruszane są prawa obywatelskie pasażerów - powiedział sekretarz transportu Pete Buttigieg. DoT dodał, że otrzymał ponad 40 skarg na dyskryminację od pasażerów tamtego lotu.

Pomyłka a nie dyskryminacja 

DoT poinformował, że Lufthansa nie przyznała się do dyskryminacji pasażerów. Firma twierdzi, że do tego incydentu doszło z powodu niefortunnej serii niedokładnych komunikacji, złych interpretacji i złych ocen w trakcie procesu podejmowania decyzji. Firma dodała, że wielokrotnie już za to przepraszała. 
W wydanym po tej decyzji oświadczeniu Lufthansa napisała, że w pełni współpracowała z DoT w tym śledztwie. Dodali, że w związku z tym incydentem podjęli kroki, by odpowiedzieć na antysemityzm i dyskryminację. Te kroki obejmowały m.in. nawiązanie współpracy z organizacją American Jewish Comitee czy pionierski program szkoleń dla pracowników. Dodali, że nadal chcą być ambasadorem dobrej woli, tolerancji, różnorodności i akceptacji.

 

źr. wPolsce24 za The Hill

Świat

Donald Tusk: nikt mnie nie ogra w UE. Premier Estonii: to Niemcy nie chciały Tuska na spotkaniu o Ukrainie

opublikowano:
mid-epa11666748.webp
Spotkanie przywódców z Bidenem bez Tuska (fot. PAP EPA/CHRIS EMIL JANSSEN)
Jeszcze rok temu Donald Tusk utyskiwał, że Polska pod rządami PiS-u nie ma silnego głosu na forum europejskim. Zapewniał, że jego nikt w Europie nie ogra. Tymczasem okazuje się, że Niemcy, na które od lat lider PO stawia, nie tylko nie lekceważą naszego premiera przerzucając nam uchodźców, to jeszcze blokują możliwość jego udziału w spotkaniu z sekretarzem obrony USA.
Świat

Donald Trump szukał pracy w barze szybkiej obsługi. Stanął przy frytkownicy

opublikowano:
mid-epa11667793.webp
Donald Trump smażył frytki (PAP/EPA/NICK HAGEN)
Donald Trump odwiedził w niedzielę restaurację popularnej sieci na przedmieściach Filadelfii, gdzie smażył frytki i obsługiwał kasę drive-thru.
Świat

Strefa Starcia wróciła! Gorące polityczne show na antenie telewizji wPolsce24

opublikowano:
strefa.webp
Strefa Starcia na antenie wPolsce24 (fot. Fratria)
Strefa Starcia wróciła na antenę telewizji wPolsce24. Redaktor Michał Adamczyk i jego goście omówili najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w Polsce i na świecie. Nie brakowało emocji.
Świat

Korea Północna potęguje napięcie. Najdłuższy lot rakiety Kima

opublikowano:
mid-epa11693617 ok.webp
Koreańczycy z Południa obserwują lot północnokoreańskiego pocisku (fot. YONHAP /EPA/PAP)
Na polecenie Kim Dzong Una w czwartek rano czasu lokalnego przeprowadzono test międzykontynentalnego pocisku balistycznego, który "pobił rekord zdolności rakiet strategicznych” – poinformowały północnokoreańskie media. Władze w Seulu zapowiedziały sankcje.
Świat

Niemcy nie tylko nie chcą płacić reparacji za II wojnę. Odgrażają się, że sami mogą wystawić rachunek

opublikowano:
warszawa.webp
Warszawa po Powstaniu Warszawskim (fot. Wikimedia)
Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ nie tylko po raz kolejny odrzucił roszczenia reparacyjne, tym razem zgłoszone przez Grecję podczas wizyty prezydenta Franka Waltera Steinmeiera w Atenach. Komentator gazety idzie dalej. Twierdzi, że ofiarami byli także Niemcy i ostrzega, że ci, którzy myślą o finansowych żądaniach za historyczne krzywdy, muszą się liczyć z roszczeniami strony przeciwnej.
Świat

Tragiczny bilans powodzi w Hiszpanii. Nadal trwają poszukiwania zaginionych

opublikowano:
mid-epa11692839.webp
już blisko 100 osób zginęło w wyniku powodzi w Hiszpanii. (fot. PAP/EPA/Manuel Bruque)
Już blisko 140 osób zginęło w gwałtownych powodziach, które przeszły przez Hiszpanię. Najgorsza sytuacja panuje w prowincji Walencja i to właśnie tam odnotowano najwięcej ofiar śmiertelnych. Te dane mogą ulec zmianie, ponieważ służby ratunkowe cały czas prowadzą poszukiwania zaginionych osób.