Świat

Ogród zoologiczny apeluje o oddawanie zwierząt domowych. Będzie... karmić nimi drapieżniki

opublikowano:
Bez nazwy
(fot. ilustracyjna Pixabay)
Ogród zoologiczny poprosił właścicieli o przekazywanie mu niechcianych zwierząt domowych. Chce... karmić nimi drapieżniki. "W ten sposób nic się nie marnuje" - tłumaczą władze ogrodu i wyjaśniają: "Gdy hoduje się drapieżniki, konieczne jest zapewnienie im mięsa, najlepiej z futrem".

Zoo w Aalborgu na północy Danii jest domem wielu drapieżników. Żyją w nim m.in. rysie, lwy czy tygrysy. Teraz wywołało oburzenie wielu miłośników zwierząt. Powodem był post na Facebooku. 

Zwierzaki na karmę

W tym poście pracownicy zoo poinformowali, że istnieje możliwość oddania im niechcianych zwierząt domowych. Po co? Będą nimi karmić drapieżniki. Kury, króliki i świnki morskie stanowią istotną część diety naszych drapieżników – napisali, ilustrując wpis zdjęciem rysia. – W ten sposób nic się nie marnuje – a my zapewniamy naturalne zachowanie, żywienie i dobrostan naszych drapieżników.

Zoo podkreśliło, że pupile nie będą podawane drapieżnikom „żywcem”. Wcześniej zostaną poddane delikatnej eutanazji przez odpowiednio wyszkolonych pracowników.

Na swojej stronie internetowej zoo informuje, że przyjmują także konie celem przerobienia ich na paszę. Warunkiem jest to, by zwierzę miało mniej niż 147 cm długości, nie chorowało przez ostatni miesiąc i miało paszport. Ogród zoologiczny nie płaci wprawdzie za zwierzęta, ale można je sobie odliczyć jako darowiznę od podatku.

Coś muszą jeść

Post wywołał w Danii szeroką dyskusję. Dla wielu właścicieli zwierząt myśl o oddaniu pupili na żer drapieżnikom jest bardzo kontrowersyjna. Inni zwracają uwagę, że drapieżniki muszą jednak jeść mięso, a dla ich zdrowia jest ważne, by ich dieta była jak najbardziej naturalna.

Zoo już wie, że wywołało kontrowersje – poinformowało, że komentarze pod słynnym wpisem zostały zablokowane. Rozumiemy, że post budzi uczucia i zainteresowanie, ale nienawistna i złośliwa retoryka nie jest konieczna - i apelujemy o zachowanie dobrego tonu – napisano.

Zastępca dyrektora ogrodu Pia Nielsen napisała w oświadczeniu dla prasy, że od lat karmią w ten sposób drapieżniki. Gdy hoduje się drapieżniki, konieczne jest zapewnienie im mięsa, najlepiej z futrem, kośćmi itp., by zapewnić im tak naturalna dietę, jak to tylko możliwe – napisała. Dodała, że używanie w ten sposób zwierząt, które i tak zostałyby uśpione, jest sensowne, a w duńskich ogrodach zoologicznych to powszechna praktyka.

To nie pierwszy raz, kiedy duńskie zoo staje się powodem skandalu. W 2014 roku zoo w Kopenhadze uśpiło młodego samca żyrafy o imieniu Marius, mimo petycji w jego obronie. Zwierzę było zdrowe, ale zdecydowano się na to, by uniknąć w stadzie chowu wsobnego. Jak zauważa CNN, szczątki zwierzęcia zostały użyte w badaniach, ale resztą nakarmiono lwy, tygrysy i leopardy.

Kilka tygodni później znowu wybuchł skandal, bo zoo uśpiło cztery zdrowe lwy, by zrobić miejsce dla nowego samca rozpłodowego. 

źr. wPolsce24 za CNN

Świat

Bliskie relacje, wielka polityka. Nawrocki i Trump rozmawiają o Polsce

opublikowano:
Spotkanie dwóch przywódców politycznych – lidera Polski i prezydenta USA – siedzących razem w eleganckim, ozdobnym wnętrzu podczas rozmów dyplomatycznych, ujęcie z transmisji telewizyjnej z paskiem informacyjnym o „osobistej przyjaźni i twardym sojuszu” oraz relacjach Polska–USA.
Nieoficjalna wizyta K.Nawrockiego w USA, potwierdza doskonałe stosunki z D.Trumpem (fot. wpolsce24)
Wizyta prezydenta Karola Nawrockiego w Stanach Zjednoczonych stała się okazją do nieformalnych, ale strategicznie istotnych rozmów na najwyższym szczeblu. Relacje polsko-amerykańskie, bezpieczeństwo regionu oraz obecność wojsk USA w Polsce - to tematy które zostały poruszone w rozmowach Trump-Nawrocki.
Świat

Robert Bąkiewicz brutalnie skuty przez niemieckie służby! "Tata wymiotuje, ma połamane żebra”

opublikowano:
Robert Bąkiewicz podczas manifestacji
Berlińska policja użyła siły wobec Roberta Bąkiewicza. (fot. Fratria/ screen z X/@BlankaBakiewicz)
We wtorek doszło do niecodziennych wydarzeń w stolicy Niemiec. Robert Bąkiewicz, lider Ruchu Obrony Granic, został brutalnie zatrzymany przez berlińską policję podczas próby upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej. Według relacji jego córki, stan zdrowia polityka jest ciężki.
Świat

Niemcy i pamięć o II wojnie. Brutalna interwencja policji podczas marszu upamiętniającego ofiary

opublikowano:
Funkcjonariusze niemieckiej policji w kamizelkach odblaskowych otaczają grupę osób w parku miejskim. Wśród uczestników widoczna flaga Polski oraz drewniany krzyż, część osób rozmawia z policją podczas interwencji.
Interwencja niemieckiej policji wobec grupy polskich działaczy podczas zgromadzenia w Berlinie (fot. wPolsce24)
Brutalna interwencja policji wobec działaczy Ruchu Obrony Granic, którzy w Berlinie chcieli upamiętnić ofiary II wojny światowej. W sieci pojawiło się nagranie, które stawia pytania o proporcjonalność użytych środków podczas interwencji oraz sposób działania niemieckiej policji wobec polskich obywateli.
Świat

250 tys. zgwałconych Brytyjek, a służby udawały, że nic nie widzą. Raport wskazuje winnych: to pakistańscy muzułmanie

opublikowano:
Ujęcie z ulicy przedstawiające grupę przechodniów na chodniku w mieście. Na dole ekranu widoczny pasek informacyjny programu telewizyjnego z napisem „250 tys. ofiar islamskich gangów” oraz elementami graficznymi stacji informacyjnej.
Wstrząsający raport niezależnej grupy Rape Gang Inquiry (fot. wpolsce24)
Niezależne śledztwo ujawnia przerażającą skalę przestępstw seksualnych popełnianych przez zorganizowane grupy sprawców pochodzenia pakistańskiego. Dokument, który powstał dzięki zbiórce publicznej, w której wzięło udział ponad 20 tys. obywateli, ukazuje przerażający obraz seksualnego znęcania się nad setkami tysięcy nieletnich Brytyjek – w tym nad dziewczynkami w wieku szkolnym -przez zorganizowane grupy przestępcze. Brytyjskie instytucje państwowe przez dekady ignorowały problem w imię poprawności politycznej.
Świat

Ćwierć miliona skrzywdzonych dzieci i zmowa milczenia. Dziennikarz ujawnia szokujące szczegóły

opublikowano:
Bruno Topola na antenie telewizji wPolsce24
Bruno Topola na antenie telewizji wPolsce24 (fot. wPolsce24)
Przez dekady na naszych oczach, w sercu cywilizowanej Europy, rozgrywał się koszmar, o którym poprawność polityczna i elity władzy nakazywały milczeć. Opublikowany niedawno raport obnaża wstrząsającą prawdę: "W tym stuleciu zgwałcono ponad 250 000 młodych białych kobiet w dużej mierze przez muzułmańskich mężczyzn".
Świat

„Już nawet Niemcy dystansują się od Ursuli von der Leyen”. Lider francuskiej prawicy zapowiada zmiany w Europie

opublikowano:
Jordan Bardella, przewodniczący francuskiego Zjednoczenia Narodowego, podczas wywiadu poświęconego przyszłości Francji, Europy i relacjom z Polską
- Kiedy wygrywasz przy stole negocjacyjnym, nie odchodzisz. A wizja Europy, której bronią Emmanuel Macron i Ursula von der Leyen, jest w istocie całkowicie przestarzała – przekonuje w rozmowie z telewizją wPolsce24 Jordan Bardella, lider francuskiego Zjednoczenia Narodowego.