Świat

Tak oszczędza Komisja Europejska. Von der Leyen redukuje liczbę rzeczników prasowych... z 17 do 14

opublikowano:
AWIK_Leyen_23022024_12.webp
Ursula von der Leyen ogłosiła wielki program zbrojeń. Ale Europejski Bank Inwestycyjny pieniędzy na broń nie da (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
W tej robocie raczej nie sposób się przemęczyć. Nawet jeśli liczba rzeczników prasowych zmniejszy się teraz z 17 do 14 to i tak liczba ta robi wrażenie. Do grona nowych rzeczników Komisji Europejskiej po raz pierwszy dołączył Polak. Maciej Berestecki będzie informował dziennikarzy w Brukseli w tematach związane z rolnictwem, rybołówstwem oraz funduszami na odbudowę gospodarki po pandemii.

Listę wszystkich 14 rzeczników publikuje portal politico.eu: 

Paula Pinho będzie główną rzeczniczką von der Leyen. Pinho będzie mieć dwie zastępczynie, Ariannę Podestę i Stefana de Keersmaeckera , którzy oboje już zasiadają w zespole rzeczników Komisji.

Sprawami zagranicznymi będą zajmować się dwaj rzecznicy: Anouar El Anouni, doradca w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych, oraz Anitta Hipper, obecna rzeczniczka ds. migracji i spraw wewnętrznych.

Balazs Ujvari pozostaje rzecznikiem ds. budżetu i zasobów ludzkich, a także będzie odpowiedzialny za Eurostat. 

Olof Gill pozostaje rzecznikiem ds. handlu, ale będzie również zajmował się stosunkami z Wielką Brytanią, bezpieczeństwem gospodarczym i stosunkami międzyinstytucjonalnymi. 

Anna Kaisa-Itkonen, była rzeczniczka ds. klimatu w rządzie Jeana-Claude'a Junckera, powraca, aby objąć szerokie portfolio obejmujące tematykę dotyczącą klimatu, środowiska, energii, mobilności i mieszkalnictwa.

Lea Zuber pozostaje rzecznikiem ds. konkurencji i będzie również zajmować się rynkiem wewnętrznym i polityką przemysłową. 

Eva Hrncirova , pochodząca z gabinetu ustępującej komisarz ds. wartości i przejrzystości Very Jourovej, zostanie rzeczniczką szerokiego obszaru polityki, obejmującego kwestie od zatrudnienia i kultury po pomoc humanitarną i opiekę zdrowotną.

Markus Lammert , obecnie pracujący w Urzędzie Kanclerskim Niemiec, zostanie rzecznikiem sprawiedliwości i praworządności, a także spraw wewnętrznych.

Maciej Berestecki, pracownik Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Komunikacji, przejmie nadzór nad rolnictwem, rybołówstwem, finansowaniem regionalnym i unijnym funduszem na rzecz odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19.

Guillaume Mercier, z gabinetu ustępującego komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa, będzie rzecznikiem odpowiedzialnym za politykę sąsiedzką, rozwój i region Morza Śródziemnego. 

Thomas Regnier, obecny rzecznik ds. polityki cyfrowej i badań, pozostanie na tym samym stanowisku, ale do swojego portfolio doda przemysł obronny i politykę kosmiczną.

Przemiany w zespole oznaczają także odejścia kilku znanych nazwisk, takich jak główny rzecznik Eric Mamer, a także rzecznik ds. spraw zagranicznych Peter Stano. Kto zajmie ich miejsce? Cóż, na pewno będzie o czym pisać.

Ale nie trzeba martwić się losem odchodzących rzeczników. Wszyscy oni spokojnie znajdą ciepłe posady w gabinetach nowych komisarzy.

źr. wPolsce24 za politico.eu

Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.
Polska

Poseł ze Szwecji: miliony uchodźców z Ukrainy nie zwolnią Polski z obowiązków migracyjnych wobec UE

opublikowano:
videoframe_26403.webp
Ludvig Aspling, szwedzki poseł do parlamentu i znany krytyk unijnej polityki migracyjnej, odniósł się do kwestii tzw. paktu migracyjnego, który budzi kontrowersje w wielu krajach członkowskich. W jego ocenie Polska, mimo ogromnego zaangażowania w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy, nie może liczyć na zwolnienie z obowiązku przyjmowania migrantów w ramach nowych unijnych przepisów.
Polska

"Prezydencja widmo" - jaki jest największy sukces polskiego przewodnictwa w UE? Rząd częstował jabłkami

opublikowano:
videoframe_114873.webp
Z końcem czerwca kończy się polska prezydencja w Unii Europejskiej. Z tej okazji Wiadomości wPolsce24 przypomniały zapowiedzi premiera Donalda Tuska, gdy się zaczynała pół roku temu. A podsumowanie? No cóż, nie bardzo jest co podsumowywać.
Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.