Świat

Doradca von der Leyen zaapelował do Europejczyków: Musicie być gotowi na pierwsze 72 godziny w przypadku wojny

opublikowano:
mid-epa11692356.webp
Doradca von der Leyen wzywa Europejczyków, by byli gotowi (fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS)
Sauli Niinisto, fiński polityk i prawnik, prezydent Finlandii w latach 2012–2024 zaapelował, aby “Europejczycy byli przygotowani, by przetrwać pierwsze 72 godziny w sytuacji awaryjnej”. Niinisto, który pełni aktualnie funkcję doradcy Ursuli von der Leyen, jest przekonany, że UE musi przekonać mieszkańców wspólnoty do tego, aby byli gotowi do reakcji w przypadku wojny lub innego “poważnego kryzysu”.

- Woda, leki, latarka, radio na baterie i żywność, która pozwoli przetrwać 72 godziny - to powinno znaleźć się na wyposażeniu każdego gospodarstwa domowego na ternie Unii Europejskiej. 

Takie zalecenia znalazły się w raporcie na temat gotowości cywilnej i wojskowej Europy, który przygotował fiński polityk. Doradca przewodniczącej Komisji Europejskiej wezwał także wszystkie państwa Wspólnoty do tego, aby przygotowały szczegółowe raporty dotyczące kluczowych kwestii niezbędnych w przypadku masowych ewakuacji ludności. 

Polityk odwołał się m. in. do pandemii Covid-19 i agresji rosyjskiej na Ukrainę, na które Stały Kontynent zupełnie nie był przygotowany.

- Nie mamy jasnego planu, co UE zrobi w przypadku zbrojnej agresji na państwo członkowskie. Groźba wojny, jaką stwarza Rosja, zmusza nas do zajęcia się tym jako głównym elementem, bez bagatelizowania pracy nad przygotowaniem się na inne poważne zagrożenia - czytamy w raporcie, który cytuje portal polsatnews.pl.

Autor raportu domaga się także, aby co najmniej ⅕ budżetu UE przeznaczyć na przygotowanie państw do ewentualnego kryzysu. 

źr. wPolsce24 za Polsat News

 

Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii prowadzi Dan, ale eksperci radzą, żeby poczekać

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
Prawie 54 proc. dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i trochę ponad 46 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza jednak, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.
Świat

W Rumunii jednak wyborcza niespodzianka. Simion uznał wynik

opublikowano:
mid-epa12115387.webp
Nicusor Dan świętuje zwycięstwo (fot. ROBERT GHEMENT/EPA/PAP)
Lewicowy, prounijny burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie w Rumunii. Pokonał rywal z prawicy George Simiona. Przegrany początkowo nie uznał porażki, ale ostatecznie złożył Danowi gratulacje. Podkreślił zarazem, że będzie dalej walczył o sprawiedliwość.
Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.