Świat

Parlament Europejski zatwierdził ponad 116 milionów euro na pomoc po powodziach w Europie. Niemcy dostaną 112, Włosi 4

opublikowano:
mid-epa11743592.webp
(fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK)
Jak poinformowano na stronach Parlamentu Europejskiego, zatwierdzono przyznanie ponad 116 milionów euro pomocy z Funduszu Solidarności UE na wsparcie działań naprawczych po powodziach w 2024 r. Z tej kwoty 112 milionów dostaną Niemcy, a 4 miliony trafią do Włoch.

Według informacji udostępnionych na stronach PE, wsparcie z Funduszu Solidarności UE po powodziach w Bawarii, Badenii-Wirtembergii i Dolinie Aosty ma pomóc "część kosztów działań kryzysowych i odbudowy".

97% kwoty dla Niemców

Cała kwota do rozdysponowania na ten cel z Funduszu Sprawiedliwości (FSUE) w wysokości 116 031 553 euro. Jak podzielono te pieniądze?

  • Niemcy - powodzie w maju 2024 r. w południowej części kraju: 112,1 mln euro
  • Włochy - powodzie w czerwcu 2024 r. w Dolinie Aosty: 4 mln euro

Pomoc z FSUE ma służyć pokryciu niektórych kosztów operacji kryzysowych, w tym odbudowę i naprawę zniszczonej infrastruktury, ochronę dziedzictwa kulturowego i przeprowadzenie akcji porządkowych.

W komunikacie zacytowano także wyrazy „najgłębszej solidarności ze wszystkimi ofiarami, ich rodzinami i wszystkimi osobami dotkniętymi niszczycielskimi powodziami w Niemczech i Włoszech, a także z władzami krajowymi, regionalnymi i lokalnymi zaangażowanymi w działania pomocowe”, które przekazują europarlamentarzyści.

Za przyjęciem pakietu pomocowego głosowało 660 europosłów. Przeciwnych było 11 osób, 4 wstrzymało się od głosu.

Co z pomocą dla Polski?

Przypomnijmy, Polska ma czas do 5 grudnia, by złożyć stosowny wniosek o wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości w sprawie pomocy dotyczącej powodzi, która dotknęła Polskę we wrześniu. Nie oznacza to jednak, że pieniądze zostaną Polsce przekazane natychmiast. Najpierw wniosek musi zostać przyjęty przez KE, później przez Europarlament, na końcu przez Radę Unii Europejskiej.

Cała procedura może potrwać nawet kilkanaście miesięcy - we wrześniu obecnego roku Rada UE wyraziła zgodę na wypłatę środków dla Włoch, Austrii, Słowenii, Grecji i Francji, w związku z sześcioma klęskami żywiołowymi, które miały miejsce w 2023 r.

Według europosła Waldemara Budy, Polska nie złożyła jeszcze stosownego wniosku. Próbowaliśmy dowiedzieć się w ministerstwie ds. UE, kierowanym przez ministra Adama Szłapkę, czy to prawdziwa informacja. Tam skierowano nas do Centrum Informacyjnego Rządu, bo ministerstwo ds. UE nie ma swojego rzecznika (podobnie jak rząd). Dlatego wysłaliśmy stosowne pytania do CIR, jak tylko uzyskamy odpowiedzi, to niezwłocznie poinformujemy o tej sprawie. 

źr. wPolsce24 za europarl.europa.eu

Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.