Świat

Ta relacja podbija media społecznościowe! Niemka opowiedziała, co ją spotkało w Polsce

opublikowano:
Niemka opowiada, co ją spotkało w Polsce
(fot. screen za X)
- Spędziłam w Polsce pół roku i myślałam, że powrót do „uporządkowanych” Niemiec będzie ulgą. Stało się coś odwrotnego. Gdy wysiadłam na dworcu w Hamburgu, poczułam lęk, którego nad Wisłą nie doświadczyłam ani razu - ta relacja młodej Niemki podbija sieć. Szczera opowieść, w której zderzają się dwa światy, pokazuje, dlaczego zachodni model życia zaczyna pękać, a Polska staje się azylem spokoju.

Polska: Bezpieczeństwo, o którym w Niemczech się marzy?

W 2025 r. w Polsce mieszkało już blisko milion cudzoziemców z ważnymi dokumentami pobytowymi. Zdecydowaną większość stanowią obywatele Ukrainy i krajów regionu, natomiast obywatele USA, Wielkiej Brytanii, Kanady i Niemiec to wciąż stosunkowo niewielka, choć rosnąca grupa. Najwięcej jest wśród nich Niemców – liczonych w dziesiątkach tysięcy – podczas gdy Anglosasi to w skali kraju raczej kilka–kilkanaście tysięcy osób.

Większość z nich decyduje się na pobyt w Polsce dlatego, iż część państw Starego Kontynentu znacząco różni się od tego, jak wyobrażają sobie idealne miejsce do życia. To, że coraz większa liczba osób z Ameryki Północnej czy Europy Zachodniej decyduje się na dłuższy pobyt w Polsce widać coraz wyraźniej. Często wnioski z takich wizyt - krótszych lub dłuższych - są szokujące dla mieszkańców państw, gdzie wyobrażenie o Polsce jest zgoła odmienne od faktów.

Podobnie jest w tym przypadku. Bohaterka nagrania, która spędziła w Polsce sześć miesięcy, podzieliła się swoimi kluczowymi spostrzeżeniami. Dla wielu mieszkańców Niemiec jej słowa mogą być trudne do zaakceptowania.

Pierwszym i najważniejszym punktem jej relacji jest poczucie całkowitego bezpieczeństwa. Według autorki, Polska jest krajem wyjątkowo przewidywalnym i spokojnym. 

– Możesz wyjść na zewnątrz o północy, o dowolnej godzinie, sama, w dowolnej okolicy i nic ci się nie stanie – przekonuje kobieta w swoim materiale. To doświadczenie drastycznie kontrastuje z jej powrotem do Hamburga, gdzie już pierwszego wieczoru poczuła ogromny dyskomfort.

„Czułam się, jakbym wylądowała w Syrii lub Afganistanie”

Najmocniejszym punktem relacji jest porównanie infrastruktury publicznej, a konkretnie dworców kolejowych. O ile polskie obiekty tego typu zapamiętała jako czyste, nowoczesne i zadbane, o tyle sytuacja w jej rodzinnym mieście wywołała u niej przerażenie.

Opisując swój spacer z hamburskiej ulicy Steindamm w stronę Dworca Głównego, autorka nie gryzła się w język:

– Czułam się, jakbym wylądowała gdzieś w Syrii lub Afganistanie – relacjonuje, wskazując na brud, chaos i wszechobecne poczucie zagrożenia.

Zauważa przy tym, że choć w Polsce również mieszkają obcokrajowcy, wykazują się oni znacznie większym szacunkiem do lokalnej kultury i zasad współżycia społecznego.

Koniec mitu o „niemieckim porządku”?

Kolejną zaletą życia w Polsce, którą wymienia autorka, jest brak nadmiernego skomplikowania spraw codziennych. Choć słynne Deutsche Ordnung (niemiecki porządek) jest światową legendą, autorka nagrania uważa, że dziś to pojęcie oznacza jedynie sztuczne utrudnianie życia mieszkańcom.

W jej opinii życie w Polsce charakteryzuje się znacznie mniejszą ilością biurokracji i zbędnych procedur, co bezpośrednio przekłada się na większy komfort psychiczny.

Ta szczera relacja wpisuje się w szerszy trend opinii obcokrajowców, którzy w Polsce odnajdują to, co w zachodnich metropoliach staje się coraz trudniejsze do utrzymania: spokój i stabilność. Czy Polska staje się nową „bezpieczną przystanią” dla mieszkańców Europy Zachodniej? Liczba podobnych świadectw w mediach społecznościowych sugeruje, że dla wielu osób odpowiedź jest jednoznaczna.

źr. wPolsce24

 

Świat

Donald Tusk: nikt mnie nie ogra w UE. Premier Estonii: to Niemcy nie chciały Tuska na spotkaniu o Ukrainie

opublikowano:
mid-epa11666748
Spotkanie przywódców z Bidenem bez Tuska (fot. PAP EPA/CHRIS EMIL JANSSEN)
Jeszcze rok temu Donald Tusk utyskiwał, że Polska pod rządami PiS-u nie ma silnego głosu na forum europejskim. Zapewniał, że jego nikt w Europie nie ogra. Tymczasem okazuje się, że Niemcy, na które od lat lider PO stawia, nie tylko nie lekceważą naszego premiera przerzucając nam uchodźców, to jeszcze blokują możliwość jego udziału w spotkaniu z sekretarzem obrony USA.
Świat

Donald Trump szukał pracy w barze szybkiej obsługi. Stanął przy frytkownicy

opublikowano:
mid-epa11667793
Donald Trump smażył frytki (PAP/EPA/NICK HAGEN)
Donald Trump odwiedził w niedzielę restaurację popularnej sieci na przedmieściach Filadelfii, gdzie smażył frytki i obsługiwał kasę drive-thru.
Świat

Strefa Starcia wróciła! Gorące polityczne show na antenie telewizji wPolsce24

opublikowano:
strefa
Strefa Starcia na antenie wPolsce24 (fot. Fratria)
Strefa Starcia wróciła na antenę telewizji wPolsce24. Redaktor Michał Adamczyk i jego goście omówili najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w Polsce i na świecie. Nie brakowało emocji.
Świat

Chińscy astronauci wrócili na ziemię. Spędzili w kosmosie pół roku

opublikowano:
mid-epa11700209
Pekin nie ukrywa swoich kosmicznych ambicji (fot. PAP/EPA/XINHUA / LI ZHIPENG)
Chiński program kosmiczny znacząco przyspieszył. Chińczycy chcą do połowy stulecia zostać światowym liderem w podboju kosmosu.
Świat

Izraelscy kibice zaatakowani po meczu w Amsterdamie. Natychmiastowa reakcja Netanjahu

opublikowano:
mid-epa11709346
Izrael wysyła do Amsterdamu samoloty, którymi obywatele będą mogli wrócić do kraju. (fot.PAP/EPA/VLN Nieuws)
62 osoby zostały zatrzymane w związku z atakiem na grupę izraelskich kibiców, którzy dopingowali swoją drużynę na meczu w Amsterdamie. Służby odeskortowały fanów Maccabi Tel Awiw do hotelu, a do sprawy odniósł się już premier Izraela, który przekazał, że samoloty są w drodze do Holandii, skąd mają zabrać m.in. rannych obywateli.
Świat

Orze jak może? Artysta, który tworzy traktorem i pługiem. A za płótno ma pole

opublikowano:
videoframe_14924
Jego dzieła zawsze fascynują, choć portfolio jest... kontrowersyjne. Włoski artysta krajobrazu Dario Gambarin tworzy za pomocą... traktora z podczepionym pługiem. Tym razem wyorał logo Jubileuszowego Roku 2025, jakie wcześniej zaprezentował Watykan.