Świat

Zmienili nazwę, ale nie źródło. Niemiecka firma wciąż daje zarobić Rosji

opublikowano:
pipeline-8838499_1280.webp
Zdjęcie ilustracyjne / pixabay
Jak rosyjski gaz ziemny LNG trafia do Europy? Kluczową rolę w tym procesie odgrywają Niemcy, a dokładnie była spółka zależna Gazpromu, Sefe, która jeszcze przed wojną w Ukrainie nosiła nazwę Gazprom Germania.

- Według Komisji Europejskiej największymi importerami LNG w UE są Francja, Hiszpania, Holandia, Belgia i Włochy – zauważa portal tygodnika „Spiegel”.

Dane KE mówią o łącznie 20 mld metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego LNG zaimportowanych z Rosji w 2024 roku. „Spiegel” zwraca jednak uwagę na raport niemieckiej organizacji ekologicznej Deutsche Umwelthilfe (DUH), która informuje, że Niemcy odgrywają kluczową rolę w imporcie LNG z Rosji do Unii Europejskiej.

Kto zapełnia rosyjską kieszeń?

Jak podkreśla portal niemieckiego tygodnika, w ubiegłym roku za pośrednictwem federalnej spółki energetycznej Sefe przetransportowano do UE ponad sześć razy więcej skroplonego gazu ziemnego LNG niż w 2023 roku. Do Dunkierki nad kanałem La Manche we Francji dotarło 5,66 mld metrów sześciennych LNG, importowanego przez Sefe.

- Ponieważ Europa nie nałożyła żadnych sankcji na import rosyjskiego LNG do Europy, nie ma obecnie podstawy prawnej do anulowania lub zawieszenia istniejącego kontraktu – podkreśla portal.

LNG cały czas dozwolony

„Spiegel” przypomina, że kilka dni temu serwis Politico, powołując się na dane portalu analitycznego Kpler, poinformował, że na początku 2025 roku import osiągnął rekordowy poziom. Według niemieckiego tygodnika wzrost może być konsekwencją decyzji Ukrainy, która nie zezwala na przepływ gazu ziemnego i od początku roku uniemożliwia tranzyt rurociągami przez swoje terytorium. Podkreślono przy tym, że choć UE nałożyła sankcję na rosyjskie źródła energii, takie jak węgiel i ropa naftowa, to import LNG nadal jest dozwolony.

Niemiecki tygodnik przypomina również, że firma Sefe jeszcze przed wojną w Ukrainie była spółką zależną rosyjskiego koncernu państwowego Gazprom. Wówczas nosiła nazwę Gazprom Germania.

źr. wPolsce24 za "Spiegel"/ PAP

Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Polska

"Rota" wybrzmiała przed niemiecką policją na niemieckiej ziemi. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_82328.webp
Dziś w niemieckim Görlitz, tuż przy moście granicznym z Polską, odbyła się demonstracja zorganizowana przez polskich aktywistów w proteście przeciwko tzw. pushbackom – czyli przymusowemu zawracaniu nielegalnych imigrantów przez niemieckie służby na stronę polską.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.