Gospodarka

Kary za emisję CO2 pogrążą Volkswagena? Ogromne problemy niemieckiego koncernu

opublikowano:
car-932734_1280.webp
Zdjęcie ilustracyjne / pixabay
Po przepychankach z niemieckimi związkami zawodowymi i redukcji 35 tys. miejsc pracy nad Volkswagenem znowu pojawiły się ciemne chmury. Według prognoz przekroczenie emisji CO2 w 2025 roku może kosztować producenta samochodów aż 1,5 mld euro. Jest to poważne zagrożenie dla stabilności finansowej koncernu, a poprawę sytuacji mają przynieść pojazdy elektryczne.

Według Reutersa o niepokojących prognozach na 2025 rok podczas rozmowy z analitykami rynkowymi miał poinformować szef relacji inwestorskich Volkswagena, Rolf Woller. Według jego analizy wdrożenie kolejnego pułapu regulacji Clean Air for Europe związanych z nowymi limitami emisji CO2 może kosztować koncern 1,5 mld euro w skali roku.

Te prognozy są o tyle niepokojące dla firmy, że wskazana przez Wollera wartość przekracza zysk operacyjny wypracowany przez 9 miesięcy. Jak informował Der Spiegel, po trzech kwartałach spadł on z 2,14 mld euro w 2023 roku do 1,34 mld euro w 2024 roku.

Czy Volkswagen uratuje się elektrykami?

Niemiecki koncern może szukać ratunku w zwiększeniu sprzedaży samochodów elektrycznych. Jednak według wyliczeń m.in. szefa Renault, aby zneutralizować oddziaływanie kar za emisję CO2, należałoby podwyższyć udział w sprzedaży wspomnianych aut do przynajmniej 20 proc. W Niemczech jest to jednak problem, ponieważ po tym, jak w grudniu 2023 roku władze wstrzymały dopłaty do zakupu pojazdów elektrycznych, ich sprzedaż znacznie spadła. W całym rynku europejskim sprzedaż elektryków zmniejszyła się o blisko 6 proc. Kolejnym problemem na niemieckim rynku są niskie marże nakładane na samochody elektryczne, co utrudnia wypracowanie zysków.

Problemom nie ma końca

Rosnące ceny emisji CO2 to kolejny problem, z którym musi zmierzyć się Volkswagen. Wcześniej firma zdecydowała się na redukcję 35 tysięcy miejsc pracy, a cały proces ma zakończyć się do 2030 roku. Dodatkowo koncern ma rozważać sprzedaż swoich dwóch niemieckich fabryk w Dreźnie i Osnabrücku, które mogą trafić w ręce chińskich inwestorów.

źr. wPolsce24 za Reuters

Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.
Gospodarka

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12.webp
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.
Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.