Świat

Niemcy kombinują jak przywrócić do życia Nord Stream 2. "Szkoda tych rur"

opublikowano:
MK3_gaz_2022_5552677.webp
Wyciek z Nord Stream 2 po uszkodzeniu gazociągu (Fot. Fratria/Danish Defence)
Losy nieczynnego gazociągu Nord Stream 2 nadal pozostają otwarte. Jak donosi niemiecki dziennik „Handelsblatt”, rozważane są różne scenariusze dotyczące jego przyszłości, w tym możliwość wykorzystania go do transportu zielonego wodoru z Finlandii.

Według informacji pochodzących z kręgów rządowych oraz branży energetycznej, trwają rozmowy na temat adaptacji części gazociągu do nowych celów. Równocześnie pojawiają się spekulacje, że po zakończeniu wojny w Ukrainie rurociąg mógłby ponownie służyć do przesyłu rosyjskiego gazu ziemnego.

Polityczna niewygoda przed wyborami do Bundestagu

Temat przyszłości Nord Stream 2 jest szczególnie drażliwy w niemieckiej polityce, zwłaszcza w obliczu nadchodzących wyborów parlamentarnych. Rząd Niemiec oficjalnie zaprzecza istnieniu jakichkolwiek konkretnych planów dotyczących gazociągu, jednak według źródeł „Handelsblatt”, nie chce pozostawić tej kwestii przypadkowi.

Nieuregulowanie statusu prawnego spółki Nord Stream 2 do 9 maja może skutkować jej likwidacją, co oznaczałoby ogromne straty finansowe – zarówno dla niemieckiego państwa, które przejęło upadający Uniper, jak i dla innych inwestorów, w tym rosyjskiego Gazpromu. Alternatywą byłoby znalezienie nowej funkcji dla gazociągu, co mogłoby złagodzić skutki finansowe i zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii w Niemczech.

Nord Stream 2 a zielony wodór

Od dłuższego czasu trwają dyskusje na temat potencjalnego wykorzystania Nord Stream 2 w ramach projektu „Baltic Sea Hydrogen Collector”. Inicjatywa, wspierana przez Komisję Europejską, zakłada transport wodoru z Finlandii do Europy Zachodniej. Jak podkreśla „Handelsblatt”, budowa nowej infrastruktury dla tego projektu byłaby kosztowna, dlatego wykorzystanie już istniejącego gazociągu wydaje się logicznym rozwiązaniem.

Z technicznego punktu widzenia konieczne byłoby dodanie odpowiedniego rurociągu na Morzu Bałtyckim, który łączyłby Nord Stream 2 z Finlandią. Kraj ten, podobnie jak inne państwa nadbałtyckie, odgrywa kluczową rolę w niemieckich planach dotyczących rozwoju łańcucha dostaw wodoru.

Gra pozorów?

Nie wszyscy jednak wierzą w scenariusz przekształcenia Nord Stream 2 w kanał przesyłowy dla zielonego wodoru. Zdaniem ekologów, cytowanych przez „Handelsblatt”, może to być jedynie zasłona dymna dla przyszłego wznowienia importu rosyjskiego gazu po zakończeniu wojny w Ukrainie.

Podobne wątpliwości pojawiły się w artykule „Financial Times”, który donosił o wewnętrznych debatach w Brukseli na temat ewentualnego przywrócenia importu rosyjskiego gazu w ramach przyszłego porozumienia pokojowego.

Przyszłość Nord Stream 2 pozostaje więc niepewna – kluczowe decyzje w tej sprawie mogą zapaść już w najbliższych miesiącach.

źr. wPolsce24 za dw.com

Polska

Czy młodzi Niemcy przyjechaliby się bić za Polskę? Sonda wPolsce24 u naszych zachodnich sąsiadów

opublikowano:
videoframe_196000.webp
Czy Polska mogłaby liczyć na wsparcie Niemiec w przypadku rosyjskiej agresji? Dziś reporter wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przeprowadził sondę wśród obywateli naszego zachodniego sąsiada, próbując uzyskać odpowiedź na to pytanie. Niektóre odpowiedzi z pewnością mogą zaskakiwać.
Polska

Nawrocki ostro podczas debaty: To, co dziś robi rząd Donalda Tuska, to jest odwrócony hołd pruski

opublikowano:
debata_04.webp
Karol Nawrocki podczas debaty
- Niezależnie od szerokości geograficznej, niezależnie od forum, na którym będę występował, będę mówił po pierwsze Polska, po pierwsze Polacy. Tak, Polska może być partnerem, stać nas na to, nie musimy być niczyim podwykonawcą - mówił podczas debaty prezydenckiej Karol Nawrocki.
Świat

Tak wyglądał ostatni przejazd Ojca Świętego

opublikowano:
1912221_6.webp
Ostatni przejazd papieża przez Plac Św. Piotra (fot. wPolsce24)
Papież Franciszek I wczoraj po raz ostatni spotkał się z wiernymi. Kamery zarejestrowały przejazd papa mobile przez Plac Św. Piotra. Nikt nie spodziewał się, że to ostatnia wizyta głowy Kościoła na najsłynniejszym placu świata.
Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.