Świat

Niemcom nie podobają się fajerwerki z Polski. Domagają się, by władze się z nimi rozprawiły

opublikowano:
fireworks-180553_1280.webp
Sylwestrowe fajerwerki kosztowały życie co najmniej pięciu Niemców (fot. ilustracyjna Pixabay)
W noc sylwestrową co najmniej pięciu Niemców straciło życie z powodu fajerwerków. Teraz władze chcą ich zakazać.

Jak donoszą media, w tym roku sylwestrowe fajerwerki kosztowały życie co najmniej pięciu Niemców. Większość z nich to byli młodzi Niemcy, którzy zginęli podczas ich odpalania. Niekiedy używane przez nich fajerwerki były wzmacniane domowymi metodami, by ich eksplozja była silniejsza. Doszło też do starć skrajnej lewicy i imigrantów z policją, podczas której fajerwerki były używane jako broń. 

Niemcy boją się fajerwerków z Polski 

Szczególnie groźne były tzw. Kugelbomben – rakiety o charakterystycznym sferycznym kształcie. Takie fajerwerki są w Niemczech zakazane, można je odpalać jedynie podczas profesjonalnych pokazów pirotechnicznych. Są jednak legalne w np. Polsce czy Czechach, a przed sylwestrem można je było bez problemu nabyć z przemytu, ogłoszenia pojawiały się w mediach społecznościowych.

Jak informuje Guardian, eksplozja takiego fajerwerka w berlińskiej dzielnicy Schoneberg poważnie uszkodziła kilka budynków. 36 mieszkań tymczasowo nie nadaje się do zamieszkania, a dwie osoby trafiły do szpitala. Inny wybuchł w tłumie w dzielnicy Tegel, raniąc osiem osób, w tym dwie ciężko. Wśród ofiar było dziecko. 

Politycy domagają się delegalizacji 

Rzecznik ds. wewnętrznych berlińskiego oddziału CDU Burkard Dregger domagał się zaostrzenia kontroli wschodniej granicy, by powstrzymać ich przemyt. Chce także rozmów w tej sprawie z rządami Polski i Czech. Zieloni, którzy obecnie znajdują się w opozycji, chcą za to całkowitej delegalizacji fajerwerków dla osób prywatnych. Rzecznik tej partii Vasili Franco twierdzi, że szkodzą ludziom, zwierzętom i środowisku naturalnemu, i nie da się zrozumieć, dlaczego nie zostały jeszcze zdelegalizowane.

Fajerwerki nie podobają się także policji. Stephan Weh, szef berlińskiego oddziału związku zawodowego policjantów GdP domaga się rozprawy z nielegalnym importem i zakazu używania fajerwerków przez osoby prywatne. Fajerwerki powinny być używane przez profesjonalistów - powiedział.

źr. wPolsce24 za Guardian 

Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.
Świat

Gigantyczna eksplozja magazynu z fajerwerkami! Zaginęło siedem osób

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-07-03 155919.webp
W Kalifornii doszło do gigantycznej eksplozji magazynu, w którym trzymano fajerwerki. Strażakom nie udało się na razie odnaleźć siedmiu osób.
Świat

Koniec kosmicznej misji. Polski astronauta wrócił na Ziemię

opublikowano:
uznański powrót OK.webp
Niedaleko czekają łodzie z ekipami ratowniczymi, które zabezpieczą kapsułę (fot. print screen Axiom Space)
Kapsuła Dragon Grace z załogą misji Ax-4, w tym z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, zgodnie z planem wodowała na Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii ok. godz. 11.30 czasu polskiego.
Świat

Nasze korzenie są w tym państwie? Odkryto najstarszą osadę nad jeziorem w Europie

opublikowano:
1996032_6.webp
Odkryto najstarszą osadę w Europie (fot. wPolsce24)
Nad brzegiem Jeziora Ochrydzkikiego w Albanii odkryto najstarszą osadę ludzką zbudowaną nad jeziorem w Europie, poinformowała agencja Reutera, powołując się na doniesienia pracujących na miejscu archeologów.