Świat

Niemcom nie podobają się fajerwerki z Polski. Domagają się, by władze się z nimi rozprawiły

opublikowano:
fireworks-180553_1280.webp
Sylwestrowe fajerwerki kosztowały życie co najmniej pięciu Niemców (fot. ilustracyjna Pixabay)
W noc sylwestrową co najmniej pięciu Niemców straciło życie z powodu fajerwerków. Teraz władze chcą ich zakazać.

Jak donoszą media, w tym roku sylwestrowe fajerwerki kosztowały życie co najmniej pięciu Niemców. Większość z nich to byli młodzi Niemcy, którzy zginęli podczas ich odpalania. Niekiedy używane przez nich fajerwerki były wzmacniane domowymi metodami, by ich eksplozja była silniejsza. Doszło też do starć skrajnej lewicy i imigrantów z policją, podczas której fajerwerki były używane jako broń. 

Niemcy boją się fajerwerków z Polski 

Szczególnie groźne były tzw. Kugelbomben – rakiety o charakterystycznym sferycznym kształcie. Takie fajerwerki są w Niemczech zakazane, można je odpalać jedynie podczas profesjonalnych pokazów pirotechnicznych. Są jednak legalne w np. Polsce czy Czechach, a przed sylwestrem można je było bez problemu nabyć z przemytu, ogłoszenia pojawiały się w mediach społecznościowych.

Jak informuje Guardian, eksplozja takiego fajerwerka w berlińskiej dzielnicy Schoneberg poważnie uszkodziła kilka budynków. 36 mieszkań tymczasowo nie nadaje się do zamieszkania, a dwie osoby trafiły do szpitala. Inny wybuchł w tłumie w dzielnicy Tegel, raniąc osiem osób, w tym dwie ciężko. Wśród ofiar było dziecko. 

Politycy domagają się delegalizacji 

Rzecznik ds. wewnętrznych berlińskiego oddziału CDU Burkard Dregger domagał się zaostrzenia kontroli wschodniej granicy, by powstrzymać ich przemyt. Chce także rozmów w tej sprawie z rządami Polski i Czech. Zieloni, którzy obecnie znajdują się w opozycji, chcą za to całkowitej delegalizacji fajerwerków dla osób prywatnych. Rzecznik tej partii Vasili Franco twierdzi, że szkodzą ludziom, zwierzętom i środowisku naturalnemu, i nie da się zrozumieć, dlaczego nie zostały jeszcze zdelegalizowane.

Fajerwerki nie podobają się także policji. Stephan Weh, szef berlińskiego oddziału związku zawodowego policjantów GdP domaga się rozprawy z nielegalnym importem i zakazu używania fajerwerków przez osoby prywatne. Fajerwerki powinny być używane przez profesjonalistów - powiedział.

źr. wPolsce24 za Guardian 

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

Wiadomości wPolsce24: rosyjskie tankowce pękły na pół na Morzu Czarnym. Są ofiary i zagrożenie dla środowiska

opublikowano:
videoframe_46560338.webp
W Cieśninie Kerczeńskiej na Morzu Czarnym doszło do poważnego wypadku morskiego – dwa rosyjskie tankowce, Wołgonieft 212 i Wołgonieft 239, złamały się na pół, przewożąc tysiące ton mazutu. W wyniku katastrofy do morza wyciekła znaczna ilość ciężkiego oleju opałowego, stanowiącego poważne zagrożenie dla środowiska.
Świat

Wiadomości wPolsce24: Orban nie ugnie się przed Tuskiem w sprawie azylu Romanowskiego

opublikowano:
videoframe_45462886.webp
Zdaniem informatorów Wiadomości wPolsce24 poseł Marcin Romanowski nie musi się obawiać, że rząd Węgier wystraszy się ataku Donalda Tuska i zaprzestanie udzielania mu ochrony.
Świat

Rośnie liczba ofiar zamachu w Magdeburgu

opublikowano:
mid-epa11787853.webp
Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Wzrosła liczba ofiar zamachu w Magdeburgu. Potwierdzono, że zginęło co najmniej pięć osób.
Świat

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew tłumaczy, jaki błąd popełnił Donald Tusk w sprawie Smoleńska. Te słowa warto zapamietać

opublikowano:
mid-epa11794706.webp
Ludzie składają kwiaty, by upamiętnić ofiary lotu J2-8243 linii Azerbaijan Airlines (fot. PAP/EPA/STRINGER)
- Strona rosyjska oficjalnie zasugerowała nam, aby Międzypaństwowy Komitet Lotniczy zbadał tę sprawę. Kategorycznie odmówiliśmy. Powód jest jasny. Ponieważ nie jest tajemnicą, że struktura ta składa się głównie z rosyjskich urzędników, a na jej czele stoją rosyjscy obywatele. Czynniki obiektywizmu nie mogą być tutaj w pełni zapewnione - powiedział prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew.
Świat

Tragedia w Cetyni: strzelanina zabrała życie 12 osobom, w tym dzieciom

opublikowano:
videoframe_19228.webp
Do jednej z największych tragedii w historii współczesnej Czarnogóry doszło w środę, gdy w mieście Cetynia 45-letni Aco Martinović otworzył ogień, zabijając 12 osób, w tym dwoje dzieci, i raniąc ciężko cztery kolejne. Według ministra spraw wewnętrznych Danilo Szaranovicia, atak rozpoczął się w jednym z lokali na obrzeżach miasta, następnie Martinović kontynuował swoje działania w kilku innych miejscach.