Świat

IKEA zapłaci odszkodowanie więźniom z byłej NRD

opublikowano:
AWIK_Ikea_05102020_22 ok.webp
IKEA chce się rozliczyć z przeszłością (fot. Andrzej Wikotr/Fratria)
Szwedzki koncern meblowy IKEA czerpał zyski z pracy więźniów w dawnej NRD. Dziś ofiary tego procederu mogą liczyć na pieniądze z funduszu pomocowego. Od wypłaty odszkodowań konsekwentnie uchylają się firmy niemieckie.

Osadzeni w więzieniach w komunistycznej NRD niemal do samego zjednoczenia Niemiec w 1990 roku byli zmuszani do pracy, także na rzecz firm z Zachodu. Z pracy wschodnioniemieckich więźniów korzystały tak znane firmy jak szwedzki gigant meblowy IKEA, niemieckie firmy wysyłkowe Otto i Quelle, a także sieć spożywcza Aldi.

Jak wynika z badań niemieckich historyków od lat 50. XX wieku do końca istnienia NRD do pracy zmuszono od 15 tys. do 30 tys. więźniów. Byli wykorzystywani w tych obszarach, gdzie cywilni robotnicy nie chcieli pracować z powodu trudnych albo szkodliwych warunków. 

Dziś IKEA chce się rozliczyć z przeszłością i przeznacza 6 mln euro na rekompensatę dla byłych więźniów z dawnej NRD. Pieniędzy ma wystarczyć dla 2 tys. osób.

To, że IKEA jest pod tym względem pionierem, ma historyczne znaczenie – mówi Evelyn Zupke, pełnomocniczka niemieckiego rządu zajmująca się ofiarami dyktatury SED. Skrót SED oznacza Socjalistyczną Partię Jedności Niemiec, która rządziła NRD przez cały okres istnienia tego państwa.

Evelyn Zupke ma jednak nadzieję, że także niemieckie firmy zechcą zadośćuczynić ofiarom. – W szczególności chciałabym, aby firmy takie jak Aldi i Otto w końcu przyjrzały się tej kwestii – mówi Zupke.

Okazuje się jednak, że nie jest to takie proste. Chociaż od 2013 roku wiadomo, że produkty sieci dyskontowej Aldi były produkowane także w słynnym więzieniu dla kobiet Hoheneck, gdzie osadzano także więźniarki polityczne, sieć nie zamierza za to płacić. „Ze względu na duży odstęp czasu między tymi wydarzeniami nie sposób przeanalizować szczegóły sprawy niezbędne do ostatecznej oceny rozwiązania odszkodowawczego” – wyjaśnia sieć.

IKEA pozostaje zatem na razie jedyną firmą, która uczestniczy w funduszu na rzecz byłych robotników przymusowych NRD. 

źr. wPolsce24 za Deutsche Welle

 

Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.