Polska

Strategia migracyjna opublikowana. Przybliżamy najważniejsze szczegóły projektu

opublikowano:
mid-24a15137.webp
Rząd opublikował treść strategii migracyjnej. (fot. PAP/Marcin Obara)
W czwartek na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano tekst rządowej strategii migracyjnej na lata 2025-2030. Przybliżamy najważniejsze punkty dokumentu liczącego 36 stron.

Uchwała w sprawie strategii migracyjnej została przyjęta na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów. Dwa dni później opublikowano dokument zatytułowany: „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia migracyjna Polski na lata 2025-2030”. Jak podkreślono, podstawowym celem jest stworzenie przejrzystych i bezpiecznych zasad migracji, ponieważ „procesy migracyjne nie mogą zwiększać poziomu niepewności w codziennym życiu mieszkańców Polski”.

Dlatego też Strategia Migracyjna Polski na lata 2025-2030 przyjmuje nadrzędny priorytet bezpieczeństwa rozumiany jako zobowiązanie dla działań państwa na wszystkich poziomach, tak aby dokonujące się procesy migracyjne były szczegółowo regulowane i pozostawały pod kontrolą zarówno w zakresie celu przyjazdu, skali napływu, jak i państw pochodzenia cudzoziemców – czytamy w dokumencie.

Zawieszenie prawa do azylu

Rozdział poświęcony ochronie krajowej i międzynarodowej gwarantuje państwu zagrożonemu działaniami hybrydowymi możliwość odmowy dostępu do swojego terytorium cudzoziemcowi, który w tym celu złożył wniosek o ochronę międzynarodową. Autorzy projektu podkreślili, że „taka sama zasada powinna dotyczyć cudzoziemca, co do którego istnieją podstawy, aby uznać go za zagrażającego społeczeństwu państwa przyjmującego”.

W tym kontekście proponowany jest instrument czasowego i terytorialnego zawieszania prawa do składania wniosków o azyl – dodano.

Jednocześnie w sprawie azylu uznano, że „przyjęte po II wojnie światowej rozwiązania rozwijane przez ostatnie 70 lat nie przystają do obecnych realiów i wymagają pilnych zmian”.

Strategia migracyjna kontra pakt UE

Autorzy projektu zaznaczyli, że przepisy ochrony krajowej i międzynarodowej w dużym zakresie regulowane są przez prawo międzynarodowe. W związku z tym zapewniono, że Polska będzie dążyła do zmiany ogólnego podejścia Unii Europejskiej do tego zagadnienia.

Polska zachowuje krytyczny stosunek do przyjętego przez Unię Europejską Paktu omigracji i azylu. W dyskusji na jego temat podnosimy pozorność zaproponowanych regulacji mających w założeniu stanowić rozwiązania realnych wyzwań, jakie niesie za sobą migracja. Z perspektywy Polski dotyczy to w szczególności trudności, które wynikają z sąsiedztwa z Rosją i Białorusią. Bezpieczeństwo mieszkańców Polski jest ibędzie nadrzędnym celem – podkreślono.

Dotyczy to nie tylko nielegalnych przekroczeń granicy poza przejściami granicznymi, ale również możliwości czasowego i terytorialnego zawieszania przyjmowania wniosków na samych przejściach lub poza nimi w sytuacji bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa państwa – zapisano w strategii.

Kto obejmie nadzór?

Organem kształtującym politykę migracyjną będzie Międzyresortowy Zespół ds. Migracji. Jego kompetencje mają zostać przeformułowane i dostosowane do zaprezentowanej strategii. W zakresie jego działań znajdzie się nie tylko monitorowanie wdrażania projektu, ale również przeprowadzenie do końca 2027 roku „całościowego, śródokresowego przeglądu jego realizacji”.

Zatrudnianie cudzoziemców

Strategia przewiduje także zmianę modelu działalności agencji pośredniczących w zatrudnieniu cudzoziemców. Ma to na celu wyeliminowanie podmiotów łamiących prawo i działających na szkodę pracowników i państwa.

Podkreślono, że pozwoli to na „bardziej efektywne niż dotychczas funkcjonowanie agencji zatrudnienia, szczególnie jeżeli chodzi o procedury uzyskiwania zezwoleń na pracę i wsparcie cudzoziemców w legalizacji ich pobytu w Polsce".

Obywatelstwo polskie

Strategia odnosi się również do kwestii nadawania obywatelstwa polskiego cudzoziemcom. Zaznaczono, że „zaostrzone zostaną zasady nabywania obywatelstwa przez uchodźców i posiadaczy Karty Polaka, atakże cudzoziemców, przebywających nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej rok na podstawie zezwolenia na pobyt stały, które uzyskali wzwiązku z polskim pochodzeniem”. Projekt przewiduje także przeprowadzenie „testu obywatelskiego”.

Jako przesłanka uznania cudzoziemca zaobywatela polskiego zostanie wprowadzony „test obywatelski”, zawierający pytania dotyczące kultury i norm społecznych obowiązujących w Polsce – wyjaśniono.

źr. wPolsce24 za Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Publicystyka

Kompromitacja prezydenta Zełeńskiego. Paskudne zachowanie wobec Karola Nawrockiego

opublikowano:
mid-25115441.webp
Wołodymyr Zełeński z pewnością nie może zaliczyć tej wizyty w Polsce do udanej (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Ostatnia wizyta prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego w Polsce z pewnością przejdzie do historii. Ani polski rząd, ani sam prezydent Ukrainy nie mogą mówić o sukcesie. Z jednej strony usłyszeliśmy mgliste i niewiele wnoszące deklaracje w sprawie ekshumacji, z drugiej byliśmy świadkami, jak Zełeński próbował zaangażować się w kampanię wyborczą w Polsce po stronie obozu władzy.
Polska

Andrzej Adamczyk: nie możemy się zgodzić na to, żeby traktowano nas w sposób ohydny

opublikowano:
1812831_4.webp
Andrzej Adamczyk był gościem Rozmowy Poranka telewizji wPolsce24 (fot. wPolsce24)
- Trwa kupczenie kwestią ekshumacji i godnego pochówku Polaków zamordowanych przez Ukraińców na Wołyniu - powiedział w Rozmowie Poranka na antenie telewizji wPolsce24 były minister infrastruktury w rządzie PiS, a obecnie poseł tej formacji Andrzej Adamczyk.
Polska

Prezydent Andrzej Duda specjalnie dla telewizji wPolsce24: Tusk łamie prawo, trwa hamowanie Polski

opublikowano:
videoframe_46598609.webp
Prezydent Andrzej Duda po raz pierwszy udzielił ekskluzywnego wywiadu telewizji wPolsce24. O najbardziej aktualne sprawy polityki polskiej i międzynarodowej pytał w Pałacu Prezydenckim red. Marcin Wikło.
Polska

Rząd opiłowuje katolików. Od nowego roku szkolnego mniej lekcji religii

opublikowano:
1814508_5.webp
Barbara Nowacka ograniczyła liczbę godzin religii (fot. wPolsce24)
Barbara Nowacka nie wycofuje się ze swojej krucjaty przeciw katolikom i realizuje plan opiłowania zaproponowany swego czasu przez Sławomira Nitrasa. Szefowa MEN poinformowała, że podpisała rozporządzenie zmniejszające liczbę godzin religii do jednej tygodniowo i nakazujące, by katechezy odbywały się na pierwszej lub ostatniej lekcji.
Polska

Setki tysięcy złotych na warszawski szalet

opublikowano:
1814686_4.webp
650 tysięcy złotych za ubikację (fot. wPolsce24)
650 tysięcy złotych. Tyle kosztował mieszkańców Warszawy nowy miejski szalet zbudowany im przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Już sama cena zwala z nóg, a jeżeli dodamy do tego fakt, że powstał on w mało uczęszczanym miejscu Parku Skaryszewskiego, a w dodatku wciąż nie można z niego korzystać, budzi coraz większe oburzenie wśród mieszkańców stolicy.
Polska

Patryk Jaki w programie Polska Wybiera tłumaczy, co łączy Tuska i Bodnara z generałem Jaruzelskim

opublikowano:
videoframe_46811788.webp
Europoseł Patryk Jaki był gościem programu Polska Wybiera. Polityk PiS odpowiadał na pytania red. Marty Kielczyk i Bartosz Łyżwińskiego. Jeden z najbardziej aktywnych polskich polityków na forum europejskim, który sam chętnie wciela się w rolę komentatora otaczającej nas politycznej rzeczywistości, podzielił się z widzami wPolsce24 wieloma cennymi spostrzeżeniami.