Polska

Strategia migracyjna opublikowana. Przybliżamy najważniejsze szczegóły projektu

opublikowano:
mid-24a15137.webp
Rząd opublikował treść strategii migracyjnej. (fot. PAP/Marcin Obara)
W czwartek na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano tekst rządowej strategii migracyjnej na lata 2025-2030. Przybliżamy najważniejsze punkty dokumentu liczącego 36 stron.

Uchwała w sprawie strategii migracyjnej została przyjęta na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów. Dwa dni później opublikowano dokument zatytułowany: „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia migracyjna Polski na lata 2025-2030”. Jak podkreślono, podstawowym celem jest stworzenie przejrzystych i bezpiecznych zasad migracji, ponieważ „procesy migracyjne nie mogą zwiększać poziomu niepewności w codziennym życiu mieszkańców Polski”.

Dlatego też Strategia Migracyjna Polski na lata 2025-2030 przyjmuje nadrzędny priorytet bezpieczeństwa rozumiany jako zobowiązanie dla działań państwa na wszystkich poziomach, tak aby dokonujące się procesy migracyjne były szczegółowo regulowane i pozostawały pod kontrolą zarówno w zakresie celu przyjazdu, skali napływu, jak i państw pochodzenia cudzoziemców – czytamy w dokumencie.

Zawieszenie prawa do azylu

Rozdział poświęcony ochronie krajowej i międzynarodowej gwarantuje państwu zagrożonemu działaniami hybrydowymi możliwość odmowy dostępu do swojego terytorium cudzoziemcowi, który w tym celu złożył wniosek o ochronę międzynarodową. Autorzy projektu podkreślili, że „taka sama zasada powinna dotyczyć cudzoziemca, co do którego istnieją podstawy, aby uznać go za zagrażającego społeczeństwu państwa przyjmującego”.

W tym kontekście proponowany jest instrument czasowego i terytorialnego zawieszania prawa do składania wniosków o azyl – dodano.

Jednocześnie w sprawie azylu uznano, że „przyjęte po II wojnie światowej rozwiązania rozwijane przez ostatnie 70 lat nie przystają do obecnych realiów i wymagają pilnych zmian”.

Strategia migracyjna kontra pakt UE

Autorzy projektu zaznaczyli, że przepisy ochrony krajowej i międzynarodowej w dużym zakresie regulowane są przez prawo międzynarodowe. W związku z tym zapewniono, że Polska będzie dążyła do zmiany ogólnego podejścia Unii Europejskiej do tego zagadnienia.

Polska zachowuje krytyczny stosunek do przyjętego przez Unię Europejską Paktu omigracji i azylu. W dyskusji na jego temat podnosimy pozorność zaproponowanych regulacji mających w założeniu stanowić rozwiązania realnych wyzwań, jakie niesie za sobą migracja. Z perspektywy Polski dotyczy to w szczególności trudności, które wynikają z sąsiedztwa z Rosją i Białorusią. Bezpieczeństwo mieszkańców Polski jest ibędzie nadrzędnym celem – podkreślono.

Dotyczy to nie tylko nielegalnych przekroczeń granicy poza przejściami granicznymi, ale również możliwości czasowego i terytorialnego zawieszania przyjmowania wniosków na samych przejściach lub poza nimi w sytuacji bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa państwa – zapisano w strategii.

Kto obejmie nadzór?

Organem kształtującym politykę migracyjną będzie Międzyresortowy Zespół ds. Migracji. Jego kompetencje mają zostać przeformułowane i dostosowane do zaprezentowanej strategii. W zakresie jego działań znajdzie się nie tylko monitorowanie wdrażania projektu, ale również przeprowadzenie do końca 2027 roku „całościowego, śródokresowego przeglądu jego realizacji”.

Zatrudnianie cudzoziemców

Strategia przewiduje także zmianę modelu działalności agencji pośredniczących w zatrudnieniu cudzoziemców. Ma to na celu wyeliminowanie podmiotów łamiących prawo i działających na szkodę pracowników i państwa.

Podkreślono, że pozwoli to na „bardziej efektywne niż dotychczas funkcjonowanie agencji zatrudnienia, szczególnie jeżeli chodzi o procedury uzyskiwania zezwoleń na pracę i wsparcie cudzoziemców w legalizacji ich pobytu w Polsce".

Obywatelstwo polskie

Strategia odnosi się również do kwestii nadawania obywatelstwa polskiego cudzoziemcom. Zaznaczono, że „zaostrzone zostaną zasady nabywania obywatelstwa przez uchodźców i posiadaczy Karty Polaka, atakże cudzoziemców, przebywających nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej rok na podstawie zezwolenia na pobyt stały, które uzyskali wzwiązku z polskim pochodzeniem”. Projekt przewiduje także przeprowadzenie „testu obywatelskiego”.

Jako przesłanka uznania cudzoziemca zaobywatela polskiego zostanie wprowadzony „test obywatelski”, zawierający pytania dotyczące kultury i norm społecznych obowiązujących w Polsce – wyjaśniono.

źr. wPolsce24 za Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Polska

Nasz reporter rozmawiał z migrantami, których przerzucili Niemcy

opublikowano:
1892839_4.webp
Gorący temat, który TVN, TVP w likwidacji i inne usłużne władze media próbują przemilczeć. Nie pomogły apele, nie pomogły ostrzeżenia. Rząd nie prowadzi kontroli na granicy, tak jak robią to Niemcy, którzy bez przeszkód mogą przerzucać i przerzucają do Polski nielegalnych imigrantów. Trafiają oni w różne miejsca w Polsce, m.in. do otwartego ośrodka Urzędu ds. Cudzoziemców w Czerwonym Borze pod Zambrowem.
Polska

Jarosław Kaczyński: Mam nadzieję, że Wrzosek skończy tam, gdzie powinna skończyć

opublikowano:
1893254_6.webp
Jarosław Kaczyński przed prokuraturą (fot. wPolsce24)
- Prokurator Bodnar prokurator Korneluk zawsze uważają, że wszystko jest w porządku. ja natomiast uważam, że wszystko jest nie w porządku. To znaczy, tak jak powiedziałem wczoraj, uważam, że, doszło do poważnego, przestępstwa ale o tym będę już mówił z prokuratorem - powiedział Jarosław Kaczyński w drodze na przesłuchanie w prokuraturze
Polska

Presja ma sens. Anna W. opuści areszt. Ogromny sukces adwokata i naszej telewizji!

opublikowano:
annaw1.webp
Anna W. opuści areszt śledczy (fot. wPolsce24)
Wielkie gratulacje dla mecenasa dr Krzysztofa Wąsowskiego. Dzięki jego staraniom i nagłośnieniu sprawy przez niezależne media Anna W. była urzędniczka w Kancelarii Premiera Mateusza Morawieckiego, która od stycznia przebywała w areszcie śledczym, opuści placówkę. Prokuratura Krajowa zdecydowała o zmianę środka zapobiegawczego wobec urzędniczki.
Polska

Jarosław Kaczyński opuścił prokuraturę. Dziennikarka TVN próbowała obarczyć go winą za śmierć Barbary Skrzypek

opublikowano:
1893773_3.webp
Jarosław Kaczyński po przesłuchaniu (fot. wPolsce24)
Jarosław Kaczyński złożył zeznania przed prokuraturą w sprawie śmierci Barbary Skrzypek. Podczas spotkania z dziennikarzami już po wyjściu z siedziby Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga doszło do kuriozalnej sytuacji.
Polska

Pijak kładł się na motocyklu, by nadać sobie lepszej aerodynamiki. Oczywiście miał już zasądzony zakaz. FILM

opublikowano:
1-447074_mo1.webp
(Fot. Policja.pl/KWP Wrocław)
Nieudana ucieczka, pijany kierowca i zakaz prowadzenia pojazdów – to wszystko w jednym incydencie, który rozegrał się na drogach powiatu trzebnickiego. 28-latek na motorowerze postanowił uciekać przed policją, ale finał jego brawurowej jazdy nastąpił na leśnej drodze.
Polska

Przejmujące wyznanie Anny Wójcik na antenie telewizji wPolsce24: poczułam się jak przewożony zbir, morderca i terrorysta

opublikowano:
465921772_9495387380478177_8578755203944491928_n.webp
Anna Wójcik zwolniona z aresztu (fot. wPolsce24)
Aresztowana była współpracowniczka Mateusza Morawieckiego Anna Wójcik opuściła już areszt śledczy. Była dyrektorka w KPRM udzieliła telewizji wPolsce24 pierwszego wywiadu, w którym opisała, jak była traktowana w areszcie.