Polska

Strategia migracyjna opublikowana. Przybliżamy najważniejsze szczegóły projektu

opublikowano:
mid-24a15137.webp
Rząd opublikował treść strategii migracyjnej. (fot. PAP/Marcin Obara)
W czwartek na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano tekst rządowej strategii migracyjnej na lata 2025-2030. Przybliżamy najważniejsze punkty dokumentu liczącego 36 stron.

Uchwała w sprawie strategii migracyjnej została przyjęta na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów. Dwa dni później opublikowano dokument zatytułowany: „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia migracyjna Polski na lata 2025-2030”. Jak podkreślono, podstawowym celem jest stworzenie przejrzystych i bezpiecznych zasad migracji, ponieważ „procesy migracyjne nie mogą zwiększać poziomu niepewności w codziennym życiu mieszkańców Polski”.

Dlatego też Strategia Migracyjna Polski na lata 2025-2030 przyjmuje nadrzędny priorytet bezpieczeństwa rozumiany jako zobowiązanie dla działań państwa na wszystkich poziomach, tak aby dokonujące się procesy migracyjne były szczegółowo regulowane i pozostawały pod kontrolą zarówno w zakresie celu przyjazdu, skali napływu, jak i państw pochodzenia cudzoziemców – czytamy w dokumencie.

Zawieszenie prawa do azylu

Rozdział poświęcony ochronie krajowej i międzynarodowej gwarantuje państwu zagrożonemu działaniami hybrydowymi możliwość odmowy dostępu do swojego terytorium cudzoziemcowi, który w tym celu złożył wniosek o ochronę międzynarodową. Autorzy projektu podkreślili, że „taka sama zasada powinna dotyczyć cudzoziemca, co do którego istnieją podstawy, aby uznać go za zagrażającego społeczeństwu państwa przyjmującego”.

W tym kontekście proponowany jest instrument czasowego i terytorialnego zawieszania prawa do składania wniosków o azyl – dodano.

Jednocześnie w sprawie azylu uznano, że „przyjęte po II wojnie światowej rozwiązania rozwijane przez ostatnie 70 lat nie przystają do obecnych realiów i wymagają pilnych zmian”.

Strategia migracyjna kontra pakt UE

Autorzy projektu zaznaczyli, że przepisy ochrony krajowej i międzynarodowej w dużym zakresie regulowane są przez prawo międzynarodowe. W związku z tym zapewniono, że Polska będzie dążyła do zmiany ogólnego podejścia Unii Europejskiej do tego zagadnienia.

Polska zachowuje krytyczny stosunek do przyjętego przez Unię Europejską Paktu omigracji i azylu. W dyskusji na jego temat podnosimy pozorność zaproponowanych regulacji mających w założeniu stanowić rozwiązania realnych wyzwań, jakie niesie za sobą migracja. Z perspektywy Polski dotyczy to w szczególności trudności, które wynikają z sąsiedztwa z Rosją i Białorusią. Bezpieczeństwo mieszkańców Polski jest ibędzie nadrzędnym celem – podkreślono.

Dotyczy to nie tylko nielegalnych przekroczeń granicy poza przejściami granicznymi, ale również możliwości czasowego i terytorialnego zawieszania przyjmowania wniosków na samych przejściach lub poza nimi w sytuacji bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa państwa – zapisano w strategii.

Kto obejmie nadzór?

Organem kształtującym politykę migracyjną będzie Międzyresortowy Zespół ds. Migracji. Jego kompetencje mają zostać przeformułowane i dostosowane do zaprezentowanej strategii. W zakresie jego działań znajdzie się nie tylko monitorowanie wdrażania projektu, ale również przeprowadzenie do końca 2027 roku „całościowego, śródokresowego przeglądu jego realizacji”.

Zatrudnianie cudzoziemców

Strategia przewiduje także zmianę modelu działalności agencji pośredniczących w zatrudnieniu cudzoziemców. Ma to na celu wyeliminowanie podmiotów łamiących prawo i działających na szkodę pracowników i państwa.

Podkreślono, że pozwoli to na „bardziej efektywne niż dotychczas funkcjonowanie agencji zatrudnienia, szczególnie jeżeli chodzi o procedury uzyskiwania zezwoleń na pracę i wsparcie cudzoziemców w legalizacji ich pobytu w Polsce".

Obywatelstwo polskie

Strategia odnosi się również do kwestii nadawania obywatelstwa polskiego cudzoziemcom. Zaznaczono, że „zaostrzone zostaną zasady nabywania obywatelstwa przez uchodźców i posiadaczy Karty Polaka, atakże cudzoziemców, przebywających nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej rok na podstawie zezwolenia na pobyt stały, które uzyskali wzwiązku z polskim pochodzeniem”. Projekt przewiduje także przeprowadzenie „testu obywatelskiego”.

Jako przesłanka uznania cudzoziemca zaobywatela polskiego zostanie wprowadzony „test obywatelski”, zawierający pytania dotyczące kultury i norm społecznych obowiązujących w Polsce – wyjaśniono.

źr. wPolsce24 za Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Polska

Ryszard Kalisz ucieka przed Polakami. Słychać krzyki: precz z komuną

opublikowano:
1962755_6.webp
Ryszard Kalisz ucieka przed Polakami (fot. wPolsce24)
Nietęgą minę miał dzisiaj podczas wręczenia uchwały PKW Karolowi Nawrockiemu, jej członek Ryszard Kalisz. Choć były minister w rządzie SLD robił wiele, by utrudnić Nawrockiemu zwycięstwo w wyborach - np. głosował w PKW za odebraniem PiS dotacji - teraz musiał pogodzić się z porażką. Polacy jednak nie zapomnieli mu jego zachowania i buńczucznych wypowiedzi.
Polska

Prokurator ujawnia szczegóły brutalnej napaści na 24-letnią Polkę. Wiadomo więcej na temat sprawcy zdarzenia

opublikowano:
1964447_5.webp
(fot. Fratria)
19-letni Wenezuelczyk, który w jednym z toruńskich parków zaatakował 24-letnią Polkę, ma postawiony zarzut usiłowania zabójstwa. Pokrzywdzona Klaudia K. jest w stanie ciężkim w szpitalu. Podejrzany odmówił składania wyjaśnień i nie chciał rozmawiać ze śledczymi - poinformował prokurator Rafał Ruta z toruńskiej Prokuratury Okręgowej.
Polska

TAŚMY TUSKA. Mamy kolejne fragmenty rozmów Giertycha z Tuskiem. Kulisy walki o władzę w PO

opublikowano:
1965240_4.webp
Te nagrania mogą i powinny zmieść rząd Donalda Tuska i ostatecznie zakończyć karierę polityczną premiera i jego mecenasa. Telewizja wPolsce24 ujawnia kolejne fragmenty rozmów szefa PO z Romanem Giertychem.
Polska

To Giertych nagrywał Tuska? Szokująca teoria byłego ministra

opublikowano:
1965267_4.webp
Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Buda na antenie telewizji wPolsce24 zasugerował, że to sam Roman Giertych nagrywał Donalda Tuska podczas prywatnej rozmowy.
Polska

Roman Giertych przyznał się do złamania prawa? "Dałem Staszkowi moje podpisy". Jest zawiadomienie do prokuratury

opublikowano:
przestepstwo.webp
Roman Giertych popełnił przestępstwo? (fot. wPolsce24, x.com)
Już nie tylko pogarda dla wyborców, ale też wyraźne lekceważenie prawa. Jak wynika z kolejnych fragmentów rozmów między Donaldem Tuskiem a Romanem Giertychem, obecny poseł PO miał w 2019 roku przekazać swojemu - dziś już partyjnemu - koledze, Stanisławowi Gawłowskiemu zebrane przez siebie i "na siebie" podpisy wyborców, które umożliwiają rejestrację kandydata.
Polska

Obcokrajowiec chciał zabić Klaudię z Torunia. „Stop imigranckiej dziczy”

opublikowano:
mid-25613316.webp
Wenezuelczyk, który chciał zgwałcić i zabić Klaudię, trafił do tymczasowego aresztu. Grozi mu dożywocie (Fot. PAP/Tomasz Więcławski)
Ulicami Torunia przeszedł dziś pokojowy protest, będący reakcją mieszkańców na ostatnią głośną próbę zabójstwa 24-letniej Polki przez imigranta z Wenezueli.