Polska

Strategia migracyjna opublikowana. Przybliżamy najważniejsze szczegóły projektu

opublikowano:
mid-24a15137.webp
Rząd opublikował treść strategii migracyjnej. (fot. PAP/Marcin Obara)
W czwartek na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano tekst rządowej strategii migracyjnej na lata 2025-2030. Przybliżamy najważniejsze punkty dokumentu liczącego 36 stron.

Uchwała w sprawie strategii migracyjnej została przyjęta na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów. Dwa dni później opublikowano dokument zatytułowany: „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia migracyjna Polski na lata 2025-2030”. Jak podkreślono, podstawowym celem jest stworzenie przejrzystych i bezpiecznych zasad migracji, ponieważ „procesy migracyjne nie mogą zwiększać poziomu niepewności w codziennym życiu mieszkańców Polski”.

Dlatego też Strategia Migracyjna Polski na lata 2025-2030 przyjmuje nadrzędny priorytet bezpieczeństwa rozumiany jako zobowiązanie dla działań państwa na wszystkich poziomach, tak aby dokonujące się procesy migracyjne były szczegółowo regulowane i pozostawały pod kontrolą zarówno w zakresie celu przyjazdu, skali napływu, jak i państw pochodzenia cudzoziemców – czytamy w dokumencie.

Zawieszenie prawa do azylu

Rozdział poświęcony ochronie krajowej i międzynarodowej gwarantuje państwu zagrożonemu działaniami hybrydowymi możliwość odmowy dostępu do swojego terytorium cudzoziemcowi, który w tym celu złożył wniosek o ochronę międzynarodową. Autorzy projektu podkreślili, że „taka sama zasada powinna dotyczyć cudzoziemca, co do którego istnieją podstawy, aby uznać go za zagrażającego społeczeństwu państwa przyjmującego”.

W tym kontekście proponowany jest instrument czasowego i terytorialnego zawieszania prawa do składania wniosków o azyl – dodano.

Jednocześnie w sprawie azylu uznano, że „przyjęte po II wojnie światowej rozwiązania rozwijane przez ostatnie 70 lat nie przystają do obecnych realiów i wymagają pilnych zmian”.

Strategia migracyjna kontra pakt UE

Autorzy projektu zaznaczyli, że przepisy ochrony krajowej i międzynarodowej w dużym zakresie regulowane są przez prawo międzynarodowe. W związku z tym zapewniono, że Polska będzie dążyła do zmiany ogólnego podejścia Unii Europejskiej do tego zagadnienia.

Polska zachowuje krytyczny stosunek do przyjętego przez Unię Europejską Paktu omigracji i azylu. W dyskusji na jego temat podnosimy pozorność zaproponowanych regulacji mających w założeniu stanowić rozwiązania realnych wyzwań, jakie niesie za sobą migracja. Z perspektywy Polski dotyczy to w szczególności trudności, które wynikają z sąsiedztwa z Rosją i Białorusią. Bezpieczeństwo mieszkańców Polski jest ibędzie nadrzędnym celem – podkreślono.

Dotyczy to nie tylko nielegalnych przekroczeń granicy poza przejściami granicznymi, ale również możliwości czasowego i terytorialnego zawieszania przyjmowania wniosków na samych przejściach lub poza nimi w sytuacji bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa państwa – zapisano w strategii.

Kto obejmie nadzór?

Organem kształtującym politykę migracyjną będzie Międzyresortowy Zespół ds. Migracji. Jego kompetencje mają zostać przeformułowane i dostosowane do zaprezentowanej strategii. W zakresie jego działań znajdzie się nie tylko monitorowanie wdrażania projektu, ale również przeprowadzenie do końca 2027 roku „całościowego, śródokresowego przeglądu jego realizacji”.

Zatrudnianie cudzoziemców

Strategia przewiduje także zmianę modelu działalności agencji pośredniczących w zatrudnieniu cudzoziemców. Ma to na celu wyeliminowanie podmiotów łamiących prawo i działających na szkodę pracowników i państwa.

Podkreślono, że pozwoli to na „bardziej efektywne niż dotychczas funkcjonowanie agencji zatrudnienia, szczególnie jeżeli chodzi o procedury uzyskiwania zezwoleń na pracę i wsparcie cudzoziemców w legalizacji ich pobytu w Polsce".

Obywatelstwo polskie

Strategia odnosi się również do kwestii nadawania obywatelstwa polskiego cudzoziemcom. Zaznaczono, że „zaostrzone zostaną zasady nabywania obywatelstwa przez uchodźców i posiadaczy Karty Polaka, atakże cudzoziemców, przebywających nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej rok na podstawie zezwolenia na pobyt stały, które uzyskali wzwiązku z polskim pochodzeniem”. Projekt przewiduje także przeprowadzenie „testu obywatelskiego”.

Jako przesłanka uznania cudzoziemca zaobywatela polskiego zostanie wprowadzony „test obywatelski”, zawierający pytania dotyczące kultury i norm społecznych obowiązujących w Polsce – wyjaśniono.

źr. wPolsce24 za Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Polska

Karol Nawrocki dla wPolsce24: Projekt pt. Rafał Trzaskowski reanimują wszystkie instytucje państwa Tuska. A i tak sobie nie radzi

opublikowano:
żaklina z KN.webp
Afera NASK jest oburzająca, ale nie powinniśmy nią być chyba zdziwieni – mówi w rozmowie z telewizją wPolsce24 Karol Nawrocki, komentując informacje dotyczące możliwego nielegalnego finansowania kampanii wyborczej jego głównego rywala w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego.
Polska

Dariusz Matecki wpadł na nowy ślad wskazujący na nielegalne finansowanie kampanii kandydata KO

opublikowano:
Matecki.webp
Mnożą się – przede wszystkim na platformach społecznościowych - informacje wskazujące na to, że ludzie związani albo sympatyzujący Rafałem Trzaskowskim prowadzą nieczystą grę z rywalami kandydata Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Na nowe tropy wpadł poseł PiS Dariusz Matecki.
Polska

Kto nie wytrzymał napięcia ciszy wyborczej oprócz Myrchy? Materiał Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_135735.webp
Wiadomości wPolsce24 podsumowują przypadki łamania ciszy wyborczej. Jakoś tak się złożyło, że prawa nie umieją przestrzegać członkowie partii Donalda Tuska. Oprócz skandalu jaki wywołał - o zgrozo - wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, także inni członkowie PO nie dali radę wytrzymać w ciszy nawet kilku godzin.
Polska

"Rota" wybrzmiała przed niemiecką policją na niemieckiej ziemi. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_82328.webp
Dziś w niemieckim Görlitz, tuż przy moście granicznym z Polską, odbyła się demonstracja zorganizowana przez polskich aktywistów w proteście przeciwko tzw. pushbackom – czyli przymusowemu zawracaniu nielegalnych imigrantów przez niemieckie służby na stronę polską.
Polska

Politycy PO złamali ciszę wyborczą. Czy poniosą konsekwencje?

opublikowano:
myrcha.webp
Choć konsekwencje łamania ciszy wyborczej znane są od lat, znaleźli się tacy, którzy ją złamali. Także wśród polityków Koalicji Obywatelskiej. - Takie zachowanie jest niedopuszczalne – komentował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, dodając, że takie osoby powinny świecić przykładem. Czy za złamanie prawa polityków spotkają kary?
Polska

Remis! Wszystko rozstrzygnie się w drugiej turze, prawica na fali!

opublikowano:
mid-25518764.webp
Radość państwa Nawrockich po ogłoszeniu wyników (Fot. PAP/Adam Warżawa)
Rafał Trzaskowski tuż przed Karolem Nawrockim – takie są sondażowe wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. Na trzecim miejscu Sławomir Mentzen.