Świat

Formalność na drodze chaosu. Bundestag nie udzielił rządowi Olafa Scholza wotum zaufania

opublikowano:
mid-epa11780959.webp
Kanclerz Olaf Scholz nie wyglądał na zmartwionego po głosowaniu nad wotum zaufania. W końcu nie spodziewał się niczego innego (Fot.PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE)
Zgodnie z politycznym planem próby wyjścia z politycznego impasu Bundestag odmówił udzielenia wotum zaufania kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi, otwierając tym samym drogę do przedterminowych wyborów parlamentarnych zaplanowanych na luty 2025 roku. Decyzja ta jest konsekwencją politycznego impasu w Niemczech, który narastał od miesięcy.

W imiennym głosowaniu 349 deputowanych odrzuciło wniosek o wotum zaufania, podczas gdy 207 poparło kanclerza. Aż 116 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu, co wskazuje na głębokie podziały w niemieckim parlamencie. Scholz, zgodnie z zapowiedzią, zamierza zwrócić się do prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera z formalnym wnioskiem o rozwiązanie Bundestagu. Prezydent ma czas do 6 stycznia na podjęcie decyzji w tej sprawie. Steinmeier już wcześniej sygnalizował gotowość do przedterminowego zakończenia kadencji parlamentu, uznając, że obecna sytuacja polityczna wymaga resetu. Przyspieszone wybory zaplanowano na 23 lutego, czyli siedem miesięcy przed pierwotnym terminem.

Przyczyny kryzysu politycznego

Polityczny kryzys w Niemczech pogłębiał się od listopada, kiedy to minister finansów Christian Lindner z FDP ogłosił dymisję. Decyzja Lindnera była reakcją na spory wewnątrz koalicji rządzącej, zwłaszcza w kwestiach polityki fiskalnej i budżetowej. Konflikty pomiędzy SPD, Zielonymi i FDP narastały od dłuższego czasu, a dymisja kluczowego ministra doprowadziła do utraty przez koalicję parlamentarnej większości.

Głównymi punktami zapalnymi były rozbieżności w podejściu do polityki energetycznej oraz sposobów walki z inflacją. Zieloni domagali się bardziej ambitnych działań na rzecz transformacji energetycznej, podczas gdy FDP, reprezentująca interesy biznesu, stawiała na priorytet budżetowej dyscypliny. Scholz, stojąc pomiędzy skrajnie rozbieżnymi stanowiskami partnerów koalicyjnych, nie zdołał wypracować kompromisu.

Tło historyczne: jak doszło do powstania egzotycznej koalicji?

Koalicja SPD, Zielonych i FDP, zwana potocznie "sygnalizacyjną" ze względu na kolory reprezentujące te partie (czerwony, zielony, żółty), powstała po wyborach w 2021 roku. Była to pierwsza taka konfiguracja rządząca w historii Niemiec. Olaf Scholz objął urząd kanclerza jako lider SPD, przejmując schedę po wieloletnich rządach Angeli Merkel.

Początkowo koalicja cieszyła się dużym poparciem społecznym, ale seria kryzysów – w tym skutki wojny na Ukrainie, rosnąca inflacja i kryzys energetyczny – szybko nadwyrążyła jej jedność. Rozbieżności programowe i rosnąca presja ze strony opozycji, w szczególności CDU/CSU, doprowadziły do stopniowego osłabienia rządu Scholza.

Co dalej?

Decyzja o odrzuceniu wotum zaufania jest jednym z nielicznych sposobów przewidzianych w niemieckiej konstytucji na doprowadzenie do przedterminowych wyborów. Olaf Scholz podkreślał, że nowe wybory są konieczne, aby przywrócić stabilność polityczną i umożliwić skuteczniejsze zarządzanie państwem w obliczu wyzwań wewnętrznych i międzynarodowych.

Wybory zaplanowane na luty 2025 roku będą kluczowe dla przyszłości Niemiec. Oczekuje się, że CDU/CSU, prowadzona przez Friedricha Merza, będzie głównym rywalem SPD. Nie można jednak wykluczyć, że Zieloni i FDP odegrają kluczową rolę w formowaniu przyszłego rządu, niezależnie od wyniku wyborów.

Tymczasem Niemcy stają w obliczu kolejnych miesięcy politycznej niepewności, która może mieć dalekosiężne konsekwencje dla Europy i jej pozycji na świecie.

źr. wPolsce24 za PAP

Świat

Tak wyglądał ostatni przejazd Ojca Świętego

opublikowano:
1912221_6.webp
Ostatni przejazd papieża przez Plac Św. Piotra (fot. wPolsce24)
Papież Franciszek I wczoraj po raz ostatni spotkał się z wiernymi. Kamery zarejestrowały przejazd papa mobile przez Plac Św. Piotra. Nikt nie spodziewał się, że to ostatnia wizyta głowy Kościoła na najsłynniejszym placu świata.
Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Polska

"Rota" wybrzmiała przed niemiecką policją na niemieckiej ziemi. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_82328.webp
Dziś w niemieckim Görlitz, tuż przy moście granicznym z Polską, odbyła się demonstracja zorganizowana przez polskich aktywistów w proteście przeciwko tzw. pushbackom – czyli przymusowemu zawracaniu nielegalnych imigrantów przez niemieckie służby na stronę polską.