Świat

Czy warto było rozmawiać z Putinem? Scholz w ogniu krytyki

opublikowano:
mid-epa11722883.webp
Olaf Scholz jest krytykowany za rozmowę z Władimirem Putinem. Na fotografii kanclerz Niemiec Olaf Scholz. (fot.PAP/EPA/Clemens Bilan)
Eksperci i politycy nie są zadowoleni z postawy kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Niektórzy uważają, że telefon do Władimira Putina był „oznaką słabości, a nie siły”. Pojawiają się także komentarze, że taki krok był podyktowany wyborami w Niemczech.

Zdaniem czołowego polityka opozycyjnej Chadecji Juergena Hardta niemiecki kanclerz, dzwoniąc w piątek do prezydenta Rosji, pomógł Putinowi „osiągnąć propagandowy sukces”. Olaf Scholz odbył w piątek rozmowę telefoniczną z rosyjskim przywódcą po raz pierwszy od prawie dwóch lat. Polityk zapewniał, że wezwał Putina do „wycofania swoich wojsk" i wykazania gotowości do negocjacji z Ukrainą.

- Nie przedstawił konkretnej nowej propozycji, ani nawet nie postawił ultimatum – ocenia rzecznik ds. polityki zagranicznej frakcji CDU/CSU w Bundestagu.

Oznaka słabości

Jego zdaniem Putin „rozumie tylko sygnały siły”. Wymienił przy tym groźbę znacznego zwiększenia pomocy wojskowej dla Ukrainy. Dodał, że rosyjski prezydent odbierze postawę Scholza jako „oznakę słabości, a nie siły”.

Polityk Chadecji uważa, że rozmową z Putinem kanclerz chciał pokazać, że w niemieckiej polityce „to on opowiada się za negocjacjami i dialogiem”.

Zachowanie Scholza niczego nie zmieni

Tatiana Kastoueva-Jean, ekspertka Francuskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych ocenia, że telefon Scholza mógł jedynie potwierdzić przekonanie Putina, że Niemcy i inne kraje chcą wznowić kontakty biznesowe z Rosją, szczególnie w kwestii zakupu gazu. Jej zdaniem Putin nie ustąpi w sprawie Ukrainy, wiedząc, że europejskie kraje są gotowe do rozmów bez żadnych ustępstw.

- Takie zachowanie największego kraju europejskiego nie zachęci go do złagodzenia stanowiska – podkreśla.

Kanclerz pokoju

Szefowa berlińskiego oddziału europejskiego think tanku Europejskiej Rady Stosunków Międzynarodowych Jana Puglierin nie ma wątpliwości, że pierwsza od dwóch lat rozmowa telefoniczna Scholza z Putinem była wynikiem aktualnymi problemami na scenie politycznej Niemiec. Zauważa, że „w sytuacji Ukrainy nie zmieniło się nic takiego, co uzasadniałoby inicjatywę Scholza”. Według niej powodem rozmowy polityków były zbliżające się wybory w Niemczech, a obecny kanclerz chciał pokazać się jako polityk „pokoju”.

- To nie jest czas na konkursy piękności, by wyjaśniać, kto pierwszy zadzwoni do Putina. Europa wydaje się być podzielona, co nie jest pożądane ani w relacjach z Putinem, ani w relacjach z Białym Domem – uważa Puglierin.

źr. wPolsce24 za Interia/PAP

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

NATO powołuje nową formację. To Straż Bałtycka

opublikowano:
1811189_6.webp
NATO powołuje Straż Bałtycką (fot. wPolsce24)
Cel jest jeden. Wzmocnienie bezpieczeństwa na Bałtyku przez użycie fregat, samolotów patrolowych i innych rodzajów uzbrojenia. Sekretarz generalny NATO Mark Rutte zapowiedział powołanie Straży Bałtyckiej.
Świat

Filipińczyk o kulisach prawdziwej "afery wizowej": "Nie ma możliwości dostania się do konsula bez łapówki"

opublikowano:
1811670_5.webp
(fot. wPolsce24)
- Miałem nadzieję, że uda mi się uzyskać wizę do Polski. Kiedy dowiedziałem się, że nie ma możliwości dostania się do konsula bez łapówki, moje marzenia o wyjeździe prysły - mówi nam jeden z wielu poszkodowanych przez prawdziwą "aferę" wizową.
Świat

Razem z Los Angeles pali się polityka równościowa. Poważne zarzuty pod adresem "tęczowego" kierownictwa straży pożarnej

opublikowano:
videoframe_18972.webp
Los Angeles zmaga się z rekordowymi pożarami, ale równie duże emocje wywołuje sposób, w jaki kierownictwo tamtejszej straży pożarnej (LAFD) radzi sobie z kryzysem. Na pierwszym planie znalazły się zarzuty wobec polityki równościowej, którą wdraża szefowa LAFD Kristin Crowley – pierwsza otwarcie "LGBTQ osoba" na tym stanowisku. Krytyka ta nabiera szczególnego wydźwięku, gdy przypomnieć wypowiedzi znanej amerykańskiej dziennikarki Megyn Kelly.
Świat

Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. O której rozpocznie się transmisja?

opublikowano:
1816458_6.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Procedura zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych rozpocznie się 20 stycznia, w poniedziałek, około godziny 18.00 czasu polskiego. Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na oficjalnych kanałach Białego Domu, a także na łamach telewizji wPolsce24. W najnowszym Tele-Expresie pokazujemy - prosto z Waszyngtonu - jak wyglądają ostatnie godziny przygotowań do tej niezwykłej uroczystości.
Świat

Ameryka czeka na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Oto plan inauguracji

opublikowano:
1816543_3.webp
Jak będzie wyglądał dokładny plan inauguracji 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych?