Batalia o nielegalnych imigrantów. Włoski sąd podważa decyzję Giorgii Meloni
Dwa ośrodki recepcyjne w Albanii - w Shengjin i Gjader - zaczęły działać tydzień temu. W środę pierwszych 16 migrantów przybyło na pokładzie włoskiego okrętu wojennego „Libra” do Gjader. Pochodzą oni z Bangladeszu i Egiptu, a do Włoch dostali się nielegalnie przez Morze Śródziemne.
Puste ośrodki
Wkrótce po zakończeniu procesu identyfikacji czterech z nich musiało zostać odesłanych do Włoch. Zgodnie z włosko-albańskim porozumieniem, na mocy którego utworzono ośrodki, do Albanii mogą być wysyłani wyłącznie dorośli mężczyźni, którym nie grozi niebezpieczeństwo i którzy pochodzą z krajów uznanych za bezpieczne. Tymczasem okazało się, że dwóch imigrantów nie ma ukończonych 18. roku życia, a dwóch innych ma problemy zdrowotne.
W Albanii pozostało więc 12 imigrantów, ale i oni wracają w sobotę do Włoch. Okręt marynarki wojennej zabierze ich do Bari.
Niebezpieczne kraje pochodzenia
Wydając wyrok, włoscy sędziowie z wydziału ds. imigracji powołali się na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 4 października. „Dwa kraje, z których pochodzą migranci, Bangladesz i Egipt, nie są bezpieczne, także w świetle wyroku Trybunału Sprawiedliwości” – stwierdził w uzasadnieniu jeden z sędziów.
Minister spraw wewnętrznych Matteo Piantedosi zapowiedział apelację. - Mam szacunek do sędziów. Będziemy walczyć w ramach mechanizmów prawnych. Złożymy apelację do Sądu Najwyższego – zapowiedział Piantedosi i dodał: „Będziemy kontynuować nasze działania, ponieważ inicjatywy, które Włochy wdrażają w Albanii i poza nią, od 2026 r. staną się prawem europejskim”.
Lewica sądowa pomaga parlamentarnej
Po ogłoszeniu decyzji trybunału na koncie X należącym do partii rządzącej - Bracia Włosi pojawił się wpis: „Absurd! Sąd nie zatwierdził decyzji o przetrzymywaniu migrantów w Albanii. Lewica sądowa przychodzi z pomocą lewicy parlamentarnej”. I dalej: „Niektórzy upolitycznieni sędziowie uznali, że nie ma bezpiecznych krajów pochodzenia: nie można zatrzymywać osób, które przekraczają nielegalnie granice, zabrania się repatriacji nielegalnych imigrantów. Chcieliby zniesienia granic Włoch, nie pozwolimy na to” – podkreślono.
Koalicyjna Liga Matteo Salvinego nazwała decyzję rzymskiego sądu „niedopuszczalną”. Wyrok ucieszył za to organizacje praw człowieka.
Przed rokiem premierzy Giorgia Meloni i Edi Rama zawarli porozumienie, na mocy którego imigranci, którzy nielegalnie trafili do Włoch, będą wysyłani do ośrodków przejściowych w Albanii. Miejsca te są zarządzane przez stronę włoską i finansowane przez władze w Rzymie. Rocznie mają przyjmować ok. 30 tys. migrantów.
źr. wPolsce za Politico/Sky.tg24