Świat

Kara za modlitwę, choćby w myślach. W Anglii wchodzą w życie nowe przepisy

opublikowano:
people-2597796_1280.webp
Niedopuszczalna modlitwa (fot. ilustracyjne pixabay)
Wokół szpitali i klinik wykonujących aborcje w Anglii i Walii zaczynają od czwartku obowiązywać strefy buforowe, w których prawo zakazuje wpływania na decyzję innej osoby o przerwaniu ciąży lub blokowanie dostępu do takiego zabiegu. Zakaz obejmuje także modlitwę, choćby bezgłośną. Przeciwnicy zakazu wskazują, że nowe przepisy są sprzeczne z zasadą wolności słowa.

Brytyjskie MSW ogłosiło w komunikacie, że "strefy bezpiecznego dostępu", zwane przez media "strefami buforowymi", będą się rozciągały w promieniu 150 metrów wokół klinik, by zapewnić ich personelowi oraz kobietom korzystającym z ich usług lepszą ochronę przed nękaniem – informuje agencja Reutera.

Co przeszkadza?

Za naruszenie przepisów może zostać uznane rozdawanie antyaborcyjnych ulotek, manifestowanie sprzeciwu wobec prawa do aborcji i wykrzykiwanie słów sprzeciwu w stronę osób poddających się takim zabiegom. Modlitwa, nawet bezgłośna, oraz czuwanie na terenie strefy mogą również zostać uznane za przestępstwo, a osoby uznane za winne będą karane grzywnami.

Problem polega jednak na tym, że przepisy te - jak wskazują niektórzy - godzą w wolność słowa.

Do szóstego miesiąca ciąży

Większość aborcji w Anglii, Walii i Szkocji przeprowadzanych jest przed 24. tygodniem ciąży, czyli w praktyce są dozwolone do szóstego miesiąca. Po tym terminie dopuszcza się aborcje w sytuacji zagrożenia życia kobiety lub poważnych anomalii płodu.

Odkąd w 1967 roku wprowadzono ustawę o dopuszczalności aborcji, ich liczba stale rośnie. W Anglii i Walii w 2022 r. wykonano 251 377 zabiegów przerwania ciąży - najwięcej od 1967 r. W porównaniu z rokiem 2021 zanotowano wzrost o 17%. 

Niemal powszechna zgoda

W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych czy innych krajów, w Wielkiej Brytanii prawo do aborcji nie jest kwestią polityczną. Właściwie niewiele osób je kwestionuje. W 2022 r. trzy czwarte ankietowanych popierało prawo kobiety do przerwania ciąży, w sytuacji, gdy po prostu nie chce mieć dziecka; w 1983 r. było to 37% 

Liczba ta rośnie do 89%, gdy istniej duże prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się poważnie chore, i do 95%, gdy ciąża może zagrozić zdrowiu kobiety.

Tak jak w Irlandii Północnej i Szkocji

Grupy broniące praw kobiet od dawna zbiegały o wprowadzenie stref buforowych przed angielskimi szpitalami. 

- Obrzydliwa jest możliwość, aby jakakolwiek kobieta czuła się zagrożona lub nękana z powodu korzystania ze usług medycznych, w tym klinik aborcyjnych. To kończy się dziś – stwierdziła podsekretarz stanu ds. ochrony i przemocy wobec kobiet i dziewcząt Jess Phillips.

Odpowiednie przepisy zostały wstępnie przyjęte przez parlament w ubiegłym roku. Wcześniej, bo pod koniec ubiegłego roku wprowadzono je w Irlandii Północnej, a wrześniu w Szkocji.

źr. wPolsce24 za PAP/BBC

 

Świat

Tak wyglądał ostatni przejazd Ojca Świętego

opublikowano:
1912221_6.webp
Ostatni przejazd papieża przez Plac Św. Piotra (fot. wPolsce24)
Papież Franciszek I wczoraj po raz ostatni spotkał się z wiernymi. Kamery zarejestrowały przejazd papa mobile przez Plac Św. Piotra. Nikt nie spodziewał się, że to ostatnia wizyta głowy Kościoła na najsłynniejszym placu świata.
Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.