Publicystyka

Lot Świerkowej Gęsi. 77 lat temu największy samolot na świecie wzniósł się w powietrze

opublikowano:
H-4_Hercules_2.webp
Miała pomóc w pokonaniu Niemiec, ale nie zdążono jej zbudować na czas (fot. SDASM Archives\ Wikipedia)
Dokładnie 77 lat temu Hughes H-4 Hercules, znany lepiej jako Świerkowa Gęś, po raz pierwszy i ostatni wzniósł się w powietrze. Zbudowany przez ekscentrycznego miliardera samolot miał być przełomem w walce z niemieckimi u-bootami, ale wojna skończyła się, zanim zdążono go zbudować.

Podczas II Wojny Światowej Amerykanie transportowali ogromne ilości broni, zaopatrzenia i żołnierzy do Wielkiej Brytanii. Robili to głównie przy pomocy statków typu Liberty, które produkowano w ogromnych ilościach i błyskawicznym tempie. Te jednak były łatwym łupem dla u-bootów, jak nazywano niemieckie okręty podwodne. Straty ludzi i sprzętu były ogromne.

W 1942 roku potentat stoczniowy Henry Kaiser wpadł na pomysł, że będzie można je ograniczyć, jeśli transport będzie odbywał się drogą powietrzną, przy pomocy łodzi latającej. Taki samolot musiałby jednak być ogromny, by zabrać na pokład na tyle dużo ludzi i towarów, by latanie nim było opłacalne. Kaiser wiedział też, że nie będzie mógł być zbudowany z aluminium, potrzebnego do produkcji myśliwców i bombowców, a z „materiałów niestrategicznych” - w tym wypadku z drewna. Jako, że jego firma miała zerowe doświadczenie w produkcji samolotów, zdecydował się pójść na współpracę z ekscentrycznym biznesmenem Howardem Hughesem.

Latający bogacz 

Ojciec Hughesa wynalazł nowy typ wiertła, które umożliwiało wydobycie ropy z dotychczas niedostępnych złóż. Ten wynalazek przyniósł mu fortunę, którą odziedziczył jego syn. Hughes junior zajął się jej pomnażaniem, zostając jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Związał się też z przemysłem filmowym, zostając producentem i reżyserem. Jego filmy, jak Anioły Piekieł – o amerykańskich lotnikach podczas I Wojny Światowej – i Człowiek z Blizną (o Alu Capone) okazały się być wielkimi hitami.

Hughes kochał też lotnictwo. Był zapalonym pilotem, który pobił w latach trzydziestych wiele rekordów. W 1934 roku założył własną firmę lotniczą, Hughes Aircraft. Jej celem było stworzenie najszybszego samolotu na świecie. Gotowa maszyna, nazwana H-1 Racer, faktycznie pobiła ten rekord, ale niemal kosztowało go to życie – rozbił się, bo w trakcie lotu nie zauważył, że kończy mu się paliwo.

Hughes chce budować broń

Pod koniec lat trzydziestych wiele amerykańskich firm lotniczych zarabiało na produkcji samolotów wojskowych dla europejskich państw. Hughes postanowił, że jego firma też wejdzie na ten rynek. Jej pierwszym samolotem wojskowym był dwusilnikowy myśliwiec przechwytujący D-2, który tak bardzo przypominał legendarnego P-38, że Hughes twierdził, że Lockheed ukradł mu jego projekt. Ten samolot okazał się jednak być nieudany i nigdy nie wyszedł poza fazę testów w locie. Stał się jednak bazą dla jego kolejnego projektu, zwiadowczego XF-11. Opóźnienia sprawiły jednak, że jego pierwsze prototypy zbudowano dopiero po wojnie, gdy nie były już potrzebne. Hughes osobiście oblatał pierwszy z nich, i niemal przypłacił to życiem, bo jego samolot rozbił się w Beverly Hills z powodu awarii śmigła.

Hughes zgodził się na propozycję Kaisera i podpisał kontrakt na budowę trzech gigantycznych łodzi, które nazwano HK-1. Był jednak sceptyczny co do tego, czy uda im się zdążyć. Okazało się, że miał rację. Kaiser, zniechęcony wielomiesięcznymi opóźnieniami i obwiniając o nie perfekcjonizm Hughesa, wycofał się w końcu z tego projektu. Hughes zdecydował się, że dokończy go osobiście. 

Senat żąda odpowiedzi

Zanim zdążył go zbudować, skończyła się wojna. Wkrótce po niej wpadł w poważne kłopoty – Kongres zainteresował się tym, co robił podczas wojny. Politycy zwracali uwagę, że jego firma dostała ogromne pieniądze od rządu USA. W końcu został wezwany przez kongresową komisję. Zarzucono mu m.in. to, że aby podpisać kontrakt na XF-11, przekupił generała Eliotta Roosevelta, syna prezydenta USA, który dowodził wtedy amerykańskim lotnictwem rozpoznawczym. Gdy szukając nowego samolotu rozpoznawczego odwiedził jego firmę, przywitały go w niej piękne hostessy i słynne aktorki, w tym Faye Emerson, która później miała zostać jego żoną. Handlowiec Hughesa John Meyer zabrał go też na wystawne przyjęcia i rajd po nocnych klubach, płacąc za rachunki z firmowych pieniędzy.

H-4 również była obiektem tych przesłuchań. Jej budowa kosztowała bowiem aż 23 miliony dolarów – 246 milionów po uwzględnieniu inflacji – co było wtedy astronomiczną kwotą. Hughes bronił się, że budowa największego samolotu na świecie nie jest łatwym zadaniem. Dodał też, że postawił na ten projekt swoją reputację i jeśli okaże się porażką, to najprawdopodobniej opuści USA. Obwiniał też o opóźnienia fakt, że w jego konstrukcji nie mógł używać materiałów strategicznych.

Przesłuchania Hughesa były jednymi z pierwszych, jakie transmitowała telewizja. Miliarder wiedział jak to wykorzystać. Wiedział, że przewodniczący tej komisji, republikański senator Ralph Owen Brewster, przyjaźni się z Juanem Trippe, założycielem linii lotniczej Pan Am. Oskarżył go więc, zarówno przed komisją, jak i za pośrednictwem zaprzyjaźnionych mediów, że działa w jego interesie, by zmusić Hughesa do sprzedania mu jego linii lotniczej TWA, za co dostawał od niego łapówki. Ostateczny raport komisji mocno skrytykował Hughesa, ale nie miało to znaczenia, bo dał radę narzucić swoją narrację opinii publicznej. Kilka lat później zemścił się też na Brewsterze, finansując kampanię wyborczą jego rywala i kończąc w ten sposób jego karierę polityczną. 

Lot giganta 

W międzyczasie trwały prace nad H-4. Niechętne mu media szybko ochrzciły ten samolot „Świerkową Gęsią”. Sam Hughes bardzo nie lubił tej nazwy, gdyż H-4 nie był zbudowany z tego drewna. Pracownicy jego firmy używali między sobą innej nazwy, Brzozowa Suka. Gotowy samolot był gigantyczny. Gdy go zbudowano, był największym samolotem świata, i długo zachował ten tytuł. Odebrał mu go dopiero An-225 Mrija, zbudowany w latach osiemdziesiątych, a większą rozpiętość skrzydeł miał dopiero Scale Composites Stratolaunch, który zbudowano w 2019 roku.

W listopadzie 1947 roku Hughes odwiedził Kalifornię podczas przerwy w przesłuchaniach. Siadł za sterami Świerkowej Gęsi, która tego dnia miała odbyć jedynie próby stateczności na powierzchni morza. Oprócz reszty załogi, towarzyszyło mu siedmiu dziennikarzy i siedmiu przedstawicieli innych firm lotniczych. Podczas trzeciej próby Hughes niespodziewanie otworzył przepustnice. Gigantyczny samolot oderwał się od wody i wzniósł na wysokość kilku metrów. Po przeleceniu 1,6 km Hughes łagodnie posadził ją na falach. Udowodnił, że jego samolot potrafi latać. 

https://www.youtube.com/embed/e5EgnoKb5Eo?si=7L8An7zx3zBvoIDb

Już nigdy nie wzniosła się w powietrze

Ten pierwszy lot okazał się też być ostatnim. Hughes twierdził potem, że zbudowany przez jego firmę gigant od początku był traktowany jako maszyna eksperymentalna. Przez jakiś czas utrzymywano go w stanie gotowości do lotu, co kosztowało Hughesa milion dolarów rocznie. Wprowadzono też szereg modyfikacji. Ostatecznie jednak zaplanowane loty testowe zostały odwołane. Powody tej decyzji do dziś są nieznane. Faktem natomiast jest, że podczas II WŚ zbudowano tyle lotnisk dla ciężkich bombowców, że łodzie latające stały się zbędne i szybko odeszły do lamusa, a sam Hughes przyznawał, że Świerkowa Gęś była zbyt duża, żeby latanie nią miało być opłacalne.

Hughes musiał walczyć w sądzie o to, by ten samolot, zbudowany jakby nie patrzeć za rządowe pieniądze, pozostał jego własnością. W połowie lat siedemdziesiątych udało się dojść do porozumienia. W jego ramach Narodowe Muzeum Lotnictwa i Kosmosu otrzymało H-1 i fragment płata H-5, a rząd USA 700 tys. dolarów za zrzeczenie się praw do Świerkowej Gęsi. W 1980, już po śmierci Hughesa, podarowano ją Aeroklubowi Południowej Kalifornii, który zrobił z niej atrakcję turystyczną. Hala, w której była przechowywana, została jednak kupiona przez Disneya, a ten nie chciał jej dalej utrzymywać. W końcu trafiła do Muzeum Lotnictwa Evergreen w Portland, gdzie można oglądać ją do dzisiaj.

źr. wPolsce24

 

Publicystyka

Marszałek Hołownia na cenzurowanym. "Oberwał" nawet od tych dziennikarzy, którzy do niedawna pracowali z nim w redakcji

opublikowano:
mid-24a29635.webp
Dziennikarze obrazili się na Marszałka (fot. PAP/Tomasz Wojtasik)
Szymon Hołownia, jak przystało na dojrzałego polityka, swoją karierę polityczną w roli marszałka rozpoczął od sejmowego vloga. Niektórzy żartowali, że wciąż ma przede wszystkim sceniczne ambicje, lecz dziennikarze (zwłaszcza ci z byłej redakcji) rozpływali się z zachwytu. Ich sympatia i doskonały kontakt z widzami powodował, że słupki oglądalności rosły, a niektórzy zastanawiali się, gdzie jest kres twórczych zdolności polityka Polski 2050. O kres ego nie pytał nikt.
Publicystyka

Machina hejtu ruszyła. "Silni razem" wściekli na Monikę Olejnik. Czy to próba zdetonowania tematu?

opublikowano:
sikorski_olejnik.webp
Silni razem atakują Monikę Olejnik za wywiad z Sikorskim (fot. wPolsce24)
Nie milkną echa wczorajszego zajścia podczas programu "Kropka nad i" w telewizji TVN24, kiedy to Radosław Sikorski wzburzony opuścił program Moniki Olejnik, po niestosownym, według niego, pytaniu dziennikarki. Na tym się jednak nie skończyło, minister powody swojej decyzji wyjaśniał na portalu x.com, a w sukurs ministrowi przyszła cała rzesza użytkowników spod znaku "silni razem", którzy nie szczędzili cierpkich słów pod adresem Olejnik.
Publicystyka

Wojciech Biedroń: brak pomocy dla powodzian to nie "państwo z dykty", to państwo "silne dla słabych..."

opublikowano:
videoframe_40892227.webp
Jak radzi sobie rząd Donalda Tuska i specjalny pełnomocnik rządu ds. usuwania skutków powodzi Marcin Kierwiński? Jak wyglądają ostatnie działania "największego specjalisty od szybkiej pomocy" jak tytułował go Donald Tusk, czyli Jerzego Owsiaka?
Publicystyka

Dlaczego Tusk zamieścił ankietę o kandydatach KO w prawyborach? To nóż w plecy

opublikowano:
AWIK1014.webp
Donald Tusk rozgrywa Trzaskowskiego Sikorskim (fot. Andrzej Wiktor/ Fratria)
Donald Tusk choć oficjalnie ogłosił, że nie będzie startował w wyborach prezydenckich, za wszelką cenę próbuje kreować się na najważniejszą postać w tym wyścigu. Już sam pomysł organizacji partyjnych prawyborów, według niektórych ekspertów, miał na celu osłabić pozycję Rafała Trzaskowskiego, a kolejne kroki mają to tylko potwierdzać. Podobnie mogła zadziałać ostatnia ankieta zamieszczona w mediach społecznościowych.
Publicystyka

Chadosław czy Daddy? Wyborcza zachęca młodych, wykształconych z wielkich miast do głosowania w prawyborach PO

opublikowano:
chadoslaw.webp
Daddy czy Chadosław? (fot. screen za X/@Lemingopedia)
Prawybory w Platformie elektryzują głównie Donalda Tuska i organy prasowe Platformy Obywatelskiej. Jeśli dziwi kogoś to, że premier dużego państwa w środku Europy, u bram którego toczy się regularna wojna, żyje w mediach społecznościowych sondami, które organizuje na Instagramie, to... powinien zajrzeć do platformerskich mediów, bo tam jest jeszcze ciekawiej.
Publicystyka

Będziemy mieli w polskich partiach Niemców, Holendrów czy Hiszpanów? Kuriozalny wyrok TSUE zagraża Polsce

opublikowano:
AWIK_nominacja_15052024_13 2024-11-20_09.18.23.webp
Wieloletni poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla do sejmu obecnej kadencji się nie dostał, więc na pocieszenie marszałek Hołownia mianował go swoim doradcą ds. mniejszości narodowych. Być może niedługo w naszym Sejmie będzie tylu obcokrajowców, że funkcja ta będzie zbędna (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Najnowsza decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) zobowiązuje Polskę i Czechy do umożliwienia obywatelom Unii Europejskiej wstępowania do partii politycznych, które działają na scenie politycznej w obydwu krajach. Choć uzasadniona jest unijnymi zasadami równości i swobody wyboru, budzi pytania o suwerenność państw narodowych i ich zdolność do kontrolowania procesów politycznych na swoim terytorium.