Świat

„Wieża złapała rakietę”. Dzień, który przejdzie do historii. Sukces Elona Muska

opublikowano:
mid-epa11657231.webp
Ramiona wieży startowej łapią boostera Super Heavy (fot. SPACEX/EPA/PAP)
Podczas piątego - i pierwszego w pełni udanego - lotu testowego rakiety Starship firmy Elona Muska SpaceX po raz pierwszy mechaniczne ramiona wieży startowej przechwyciły precyzyjnie boostera Super Heavy, który wcześniej wyniósł rakietę na orbitę. Starship wylądowała potem zgodnie z planem na wodach Oceanu Indyjskiego.

Po wyniesieniu rakiety booster Super Heavy odłączył się bezpiecznie i wrócił precyzyjnie na platformę startową.

Science fiction, bez fiction

"Wieża złapała rakietę!!" - napisał w serwisie X właściciel SpaceX Elon Musk. "To science fiction, bez części fiction" – dodał.

 

Nawet w dzisiejszych czasach, to co właśnie zobaczyliśmy, to magia - powiedział przedstawiciel SpaceX Dan Huot.

To dzień, który trafi do książek o historii inżynierii - oznajmiła z kolei Kate Tice z centrali firmy w Hawthorne, w Kalifornii.

Przechwyceniem boostera kierował na pewnym etapie manualnie szef lotu, który musiał w czasie rzeczywistym podjąć decyzję, czy należy tego spróbować. Jak wyjaśnił SpaceX, powodzenie próby zależało od tego, w jakiej kondycji jest zarówno Super Heavy, jak i wieża startowa.

Po godzinnym locie drugi moduł statku wylądował w sposób kontrolowany na Oceanie Spokojnym.

Starship wystartowała z bazy w miejscowości Boca Chica w USA. 

Kolonizacja Księżyca i Marsa

Pierwszy stopień rakiety booster Super Heavy to moduł nośny, a drugi Starship jest statkiem kosmicznym.

W założeniu Starship ma nie tylko wynosić największe ładunki na orbitę i znacząco zmniejszyć koszty takiego transportu, ale także ma mieć kluczowy udział w kolonizacji Księżyca, a później - Marsa. Odpowiednio duża flota Starshipów może wręcz pozwolić na stałe połączenie transportowe z Księżycem.

Firma Muska liczy, że dzięki projektowi w przyszłości ludzie staną się gatunkiem międzyplanetarnym, zamieszkującym m. in. planetę Mars.

Nadzieje NASA

Nadzieje z misją SpaceX wiąże również NASA, amerykańska agencja kosmiczna, która chce za pomocą rakiety Starship wysłać swoich kosmonautów na Księżyc w ramach misji Artemis 3, zaplanowanej na 2026 r.

Był to piąty test dwustopniowej, mierzącej 121 metrów megarakiety firmy SpaceX. Poprzednie loty, poza ostatnim, kończyły się eksplozjami statków, albo bezpośrednio po starcie, albo przy próbie lądowania.

Do pięciu razy sztuka

Podczas pierwszej, w kwietniu 2023 roku, statek kosmiczny wybuchł w powietrzu. Do eksplozji doszło po około 4 minutach od startu, gdy nie udało się odłączyć od wynoszącej go rakiety Super Heavy.

Kolejna nieudana próba odbyła się w listopadzie 2023 roku. Górny człon rakiety odłączył się od pierwszego, ale ten eksplodował po odłączeniu.

W trzecim locie (marzec 2024 roku) Starship po raz pierwszy wykonał manewr wchodzenia w atmosferę z przestrzeni kosmicznej. Uległ wówczas zniszczeniu, ale w trakcie lotu inżynierowie zebrali wiele trudnych do przecenienia danych.

Z kolei w trakcie czwartego lotu testowego 6 czerwca - zgodnie z planem - kilka minut po starcie booster oddzielił się, a następnie wpadł do Zatoki Meksykańskiej; statek Starhip przetrwał wejście w atmosferę, a następnie został zwodowany.

źr. wPolsce za PAP/X

 

Świat

Donald Tusk: nikt mnie nie ogra w UE. Premier Estonii: to Niemcy nie chciały Tuska na spotkaniu o Ukrainie

opublikowano:
mid-epa11666748.webp
Spotkanie przywódców z Bidenem bez Tuska (fot. PAP EPA/CHRIS EMIL JANSSEN)
Jeszcze rok temu Donald Tusk utyskiwał, że Polska pod rządami PiS-u nie ma silnego głosu na forum europejskim. Zapewniał, że jego nikt w Europie nie ogra. Tymczasem okazuje się, że Niemcy, na które od lat lider PO stawia, nie tylko nie lekceważą naszego premiera przerzucając nam uchodźców, to jeszcze blokują możliwość jego udziału w spotkaniu z sekretarzem obrony USA.
Świat

Donald Trump szukał pracy w barze szybkiej obsługi. Stanął przy frytkownicy

opublikowano:
mid-epa11667793.webp
Donald Trump smażył frytki (PAP/EPA/NICK HAGEN)
Donald Trump odwiedził w niedzielę restaurację popularnej sieci na przedmieściach Filadelfii, gdzie smażył frytki i obsługiwał kasę drive-thru.
Świat

Strefa Starcia wróciła! Gorące polityczne show na antenie telewizji wPolsce24

opublikowano:
strefa.webp
Strefa Starcia na antenie wPolsce24 (fot. Fratria)
Strefa Starcia wróciła na antenę telewizji wPolsce24. Redaktor Michał Adamczyk i jego goście omówili najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w Polsce i na świecie. Nie brakowało emocji.
Świat

Tragiczny bilans powodzi w Hiszpanii. Nadal trwają poszukiwania zaginionych

opublikowano:
mid-epa11692839.webp
już blisko 100 osób zginęło w wyniku powodzi w Hiszpanii. (fot. PAP/EPA/Manuel Bruque)
Już blisko 140 osób zginęło w gwałtownych powodziach, które przeszły przez Hiszpanię. Najgorsza sytuacja panuje w prowincji Walencja i to właśnie tam odnotowano najwięcej ofiar śmiertelnych. Te dane mogą ulec zmianie, ponieważ służby ratunkowe cały czas prowadzą poszukiwania zaginionych osób.
Świat

Konsekwencje egzekucji obywatela Niemiec. Berlin zamyka irańskie konsulaty

opublikowano:
architecture-4468573_1280.webp
Zdjęcie ilustracyjne / pixabay
Irańskie konsulaty w Niemczech zostaną zamknięte. Decyzja ogłoszona przez minister spraw zagranicznych jest konsekwencją przeprowadzenia egzekucji irańsko-niemieckiego obywatela.
Świat

Rosja nałożyła absurdalną karę na Google. Chce więcej pieniędzy, niż jest na całym świecie

opublikowano:
electronics-1868708_1280 (1).webp
Google raczej nie zapłaci tej kary (fot. ilustracyjna Pixabay)
Rosja domaga się od Google odszkodowania za zablokowanie prorosyjskich serwisów. Wysokość kary jest nie tylko znacznie wyższa niż wartość samego Google – ale także wyższa, niż wartość całej światowej gospodarki.