Polska

Tusk ogłosił przełom w sprawie Wołynia. Nawrocki: „Świetnie, jeśli się potwierdzi”

opublikowano:
Premier Donald Tusk poinformował na platformie X, że osiągnięto przełom w sprawie ekshumacji polskich ofiar UPA na Wołyniu. Wpis skomentował szef IPN i kandydat na prezydenta Karol Nawrocki: „Jeśli się tylko potwierdzi - to świetna wiadomość” - napisał.

W czwartek wicepremier, minister jedności narodowej Ukrainy Ołeksij Czernyszow złożył wizytę w Polsce. Spotkał się z panią minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanną Wróblewską. Komunikat MKiDN o efektach rozmów brzmiał zdawkowo i mało zachęcająco: "Ministrowie rozmawiali o kluczowej roli kultury w utrzymaniu tożsamości narodowej, a także o wpływie kultury na rozwój społeczno-gospodarczy obu krajów".

Tymczasem dziś premier ujawnił, że rozmowy ministrów były przełomowe. „Wreszcie przełom. Jest decyzja o pierwszych ekshumacjach polskich ofiar UPA. Dziękuję ministrom kultury Polski i Ukrainy za dobrą współpracę. Czekamy na kolejne decyzje” – napisał szef polskiego rządu.

Dyrektor Centrum Informacyjnego MKiDN Anna Ruszczyńska tłumaczyła PAP, że teraz razem ze stroną ukraińską i wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w proces ekshumacji, resort dokonuje ustaleń. Zastrzegła, że z uwagi na newralgiczność procesu informacje będą podawane "już po zakończeniu działań". - Zależy nam na tym, aby jak najefektywniej wypracowywać kolejne kroki w ramach tych prac – wyjaśniła.

Na informacje o przełomie w rozmowach z Ukrainą zareagował też Karol Nawrocki. „Jeśli się tylko potwierdzi - to świetna wiadomość. My w IPN od lat w pełnej gotowości i determinacji. Czekamy na oficjalne informacje i ruszamy wypełniać nasze obowiązki wobec Polski” – skomentował wpis Donalda Tuska szef Instytutu Pamięci Narodowej. 

Między Warszawą i Kijowem od wiosny 2017 r. trwa spór o zakaz poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy. Zakaz wydał ukraiński IPN, gdy w Hruszowicach w kwietniu 2017 r. zdemontowany został pomnik członków UPA. 

Ukraińcy chcą widzieć w Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów bohaterów walczących po wojnie z ZSRR. Problem polega na tym, że członkowie obu tych organizacji wcześniej dopuścili się ludobójczej czystki etnicznej na Wołyniu i Podolu. Wskutek ich zbrodni zginęło ponad 100 tys. Polaków.

źr. wPolsce24 za X/PAP

 

Polska

Minister Kierwiński boi się pytań o powodzian. Ucieka przed dziennikarzem wPolsce24

opublikowano:
1805653_4.webp
Marcin Kierwiński ucieka przed reporterem wPolsce24 (fot.wPolsce24)
Powodzianie wciąż czekają na pomoc państwa, a minister, który miał ją zapewnić, najwyraźniej nie ma im nic do powiedzenia. Choć Donald Tusk w świetle kamer ściągnął z Brukseli Marcina Kierwińskiego i wyznaczył mu odpowiedzialne zadanie walki ze skutkami powodzi, to blisko po 4 miesiącach od przejścia wielkiej wody efektów nie widać.
Polska

Skandal w armii. Wojsko zgubiło 200 min przeciwpancernych

opublikowano:
1806555_6.webp
Wojsko zgubiło 200 min (fot. wPolsce24)
Niebywały skandal w polskiej armii. 3 lipca ubiegłego roku z wojskowego składu amunicji w Hajnówce w województwie podlaskim wyjechał jeden z trzech pociągów mających przewieźć łącznie ponad tysiąc ton min przeciwpancernych na zachód Polski. Materiały wybuchowe nie dotarły jednak do celu i przez dwa tygodnie jeździły po kraju.
Polska

Jarosław Kaczyński pod pomnikiem smoleńskim: Wysłannicy Putina w Polsce poniosą konsekwencje, także ci z najwyższych szczebli

opublikowano:
1806690_6.webp
Jarosław Kaczyński podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej (fot. wPolsce24)
Kolejna miesięcznica smoleńska i kolejna awantura wywołana przez prowokatorów, którzy znowu próbowali złożyć wieniec z haniebną tabliczką obrażającą pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Podczas uroczystości zabrał głos prezes PiS i brat zmarłego prezydenta Jarosław Kaczyński, który wprost powiedział, kto stoi za tymi prowokacjami.
Gospodarka

Karol Nawrocki: Transport i logistyka są nerwem polskiej gospodarki. Dziś chce się tę branżę zniszczyć

opublikowano:
1806788_3.webp
Karol Nawrocki stanął w obronie polskiej branży transportowej (fot. wPolsce24)
Karol Nawrocki na swoim prekampanijnym szlaku gościł w siedleckiej firmie transportowej Stok-Pol, która odpowiada za przewóz produktów szybkopsujących. Kandydat na prezydenta mówił o zagrożeniach, na jakie narażone są polskie firmy ze względu na politykę polskiego rządu, który bezrefleksyjnie przyjął unijne ograniczenia.
Polska

Przemoc pod pomnikiem smoleńskim. Komosa uderzył mężczyznę pięścią w twarz

opublikowano:
videoframe_51988.webp
Zbigniew Komosa, słynący z obsesyjnej chęci obrażania pamięci tragicznie zmarłego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego i równie silnej niechęci wobec prezesa Jarosława Kaczyńskiego uderzył dziś pięścią w twarz starszego człowieka w okularach, który próbował nie dopuścić do złożenia wieńca z rosyjską narracją o przyczynach tragedii w Smoleńsku. To tym bardziej bulwersujące, że Komosa wcześniej oskarżył prezesa PiS o popchnięcie, co poskutkowało odebraniem immunitetu poselskiego politykowi.
Polska

Piotr Müller w Polska Wybiera: pan minister Andrzej Domański zapłaci odsetki z własnej kieszeni. To nie są małe pieniądze

opublikowano:
videoframe_46114668.webp
Europoseł Prawa i Sprawiedliwości i były rzecznik rządu Zjednoczonej Prawicy, Piotr Müller był gościem red. Marty Kielczyk i Marcina Wikły w programie "Polska Wybiera".