Polska

Szef IPN: Jesteśmy gotowi podjąć się ekshumacji na Wołyniu. Czekamy na formalną odpowiedź Ukrainy

opublikowano:
Nasze biuro identyfikacji jest gotowe w ciągu 24 godzin podjąć się realnych poszukiwań na Wołyniu. Czekamy więc na formalne potwierdzenie tej informacji – powiedział szef IPN Karol Nawrocki, podkreślając, że ze strony ukraińskiej słyszał już wiele zapewnień dotyczących zezwolenia na ekshumację ofiar rzezi wołyńskiej.

W wtorek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Andrijem Sybihą. Po spotkaniu powiedział, że strona ukraińska zgodziła się na odblokowanie ekshumacji.

Do tych słów odniósł się w środę na konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie IPN prezes instytutu Karol Nawrocki.

- Uwierzymy w deklaracje Ukrainy w sprawie Wołynia, gdy dostaniemy formalną odpowiedź na nasze dziewięć wniosków, które wysyłaliśmy od roku 2017 – mówił szef IPN.

Przypomniał, że w roku 2017 instytut wysłał pierwszy wniosek o podjęcie prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych. W latach 2017-2024 wysłano dziewięć wniosków. Żaden nie został zaakceptowany przez Ukraińców. 

- Jeśli publiczne deklaracje polityków nie są tylko deklaracjami politycznymi, to czekamy w IPN, (…) jedynej instytucji gotowej do podjęcia prac ekshumacyjnych na Wołyniu, na formalne potwierdzenie i odpowiedź na nasze wnioski Dzisiejsza deklaracja publiczna musi mieć swój drugi tryb. To tryb „sprawdzam” – dodał.

Szef IPN, a jednocześnie kandydat w przyszłorocznych wyborach prezydenckich, wiele razy zapewniał o chęci współpracy z Ukrainą. 

Jesteśmy otwarci na współpracę, ale są rzeczy, których nie możemy zaakceptować – zwrócił uwagę. Chodzi przede wszystkim o próby zrównywania 120 tys. ofiar ludobójstwa wołyńskiego z żołnierzami UPA zabitymi na terenach Rzeczypospolitej.

Według szacunków historyków w czasie rzezi wołyńskiej, dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA przy aktywnym udziale ukraińskiej ludności cywilnej, zginęło od 50 do 120 tys. Polaków. Jak oblicza historyk IPN Leona Popek jedynie ok. 3 tys. ofiar miało chrześcijańskie pogrzeby. Pozostali spoczywają w masowych grobach. Od 1992 roku doszło do zaledwie kilku ekshumacji. W 2017 r. władze Ukrainy ogłosiły blokadę dalszych poszukiwań. Zakaz został wprowadzony przez ukraiński IPN po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach.

źr. wPolsce24

 

Polityka Na Deser

POLITYKA NA DESER | Krzysztof Feusette i Stanisław Janecki (27.11.2024), cz.1 | Czy Hołownia był "studentem" Collegium Humanum?

opublikowano:
Bez nazwy.webp
Polityka na deser to program satyryczny, które w lekkiej i przystępnej formie podsumowuje bieżące wydarzenia polityczne. Znani i lubiani komentatorzy w przystępny i często humorystyczny sposób omawiają zjawiska i sytuacje związane z polityką.
Polska

Co o Nawrockim piszą Rosjanie i Ukraińcy? Zaskakująco zgodnie

opublikowano:
mid-24b25228.webp
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, kandydat Komitetu Obywatelskiego w wyborach prezydenckich, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość (fot. PAP/Piotr Polak)
Zarówno rosyjskie, jak i ukraińskie media przypominają wypowiedzi prezesa IPN o akcji "Wisła" i ludobójstwie na Wołyniu. Dodają tez, że kandydat na prezydenta RP zasłynął "burzeniem radzieckich pomników".
Polska

Karol Nawrocki rzuca wyzwanie prezydentowi Warszawy: Jeśli Rafał Trzaskowski jest gotowy do tego, aby rozmawiać o Polsce, a nie o głębokich jakiś marach, (...) to każda dyskusja jest dobra

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-11-25 213346.webp
- Postawienie na kandydata obywatelskiego przez tak duży obóz i silny z tak wielkim poparciem Polaków, jakim jest obóz Zjednoczonej Prawicy, jest dojrzeniem tego elementu obywatelskiego i potrzeby takiego przywiązania do spraw zwykłych Polaków, takich jak ja – mówił w programie Polska wybiera kandydat na prezydenta RP doktor Karol Nawrocki.
Polska

Ukraina zgodziła się na ekshumacje na Wołyniu? IPN mówi "sprawdzam"

opublikowano:
1620px-Pomnik_Rzezi_Wołyńskiej_w_Warszawie_2022_03.webp
Strona ukraińska zablokował ekshumacje w 2017 r. (fot. gov.pl\wikipedia)
Ukraińcy twierdzą, że nie ma przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych. Szef IPN Karol Nawrocki wyraził gotowość ich rozpoczęcia.
Polska

Karol Nawrocki apeluje do posłów: Nie odrzucajcie obywatelskiego projektu o CPK

opublikowano:
nawrocki.webp
Chcę poprzeć obywatelski projekt ustawy o CPK. Apeluję do wszystkich polityków, aby nie odrzucać w pierwszym czytaniu, bez żadnej merytorycznej dyskusji tego obywatelskiego projektu, który poparło ponad 200 tys. ludzi – apelował obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki.
Publicystyka

Pracownicy wolnych mediów pokazali, jak będzie wyglądała ta kampania. Czy Karol Nawrocki przetrwał atak?

opublikowano:
mid-24b27032.webp
Ogary poszły w las (fot. PAP/Paweł Supernak)
- Chcę poprzeć obywatelski projekt ustawy o CPK – od takich słów zaczął poranną konferencję prasową Karol Nawrocki. Jedną z pierwszych w nowej roli, już jako obywatelski kandydat na urząd prezydenta. Zarysował swoją wizję prezydentury i... trudno powiedzieć, czy to temat tak zirytował tzw. "pracowników wolnych mediów", czy może o ich zachowaniu zadecydowały inne kwestie, ale jedno jest faktem. Ogary poszly w las!